Подружжя Григоренків з Умані виготовляє для військових запчастини до дронів, військової амуніції та зброї. Для цього в 2023 році придбали шість 3D-принтерів, на яких щомісяця друкують від 15 до 30 кілограмів деталей.
Частину деталей відправляють, аби закрити потреби порталу "Друк армія", а решту — знайомим військовослужбовцям.
Пан Максим розповів, що для військових друкують все, що ті потребують на фронті. Для цього рік тому придбали шість 3D-принтерів:
"Найбільш витратний матеріал — це дріт, який називається філамент. Його заправляємо в принтер, який потім друкує моделі. Дроту потрібно дуже багато, а вартує не дешево. Тому ходимо як усі — збираємо та просимо в людей гроші, також вкладаємо і свої. Бо розхід дуже великий, за місяць буває витратимо коли 12 кілограмів, а коли й 20".
За якістю друку слідкує дружина Максима Лілія. Жінка зазначила, що уважність в цій справі чи не найголовніша вимога.
"У мої обов'язки входить контролювати друк, запускати його. А також слідкувати за графіками відключень: вчасно вмикати генератор, щоб безперебійно працював друк. Ще я 24 години на добу на звʼязку з військовими та приймаю запити від них", — пояснила Лілія Григоренко.
Навчилися підлаштовуватися й до відключень електроенергії, оскільки друк має бути безперебійним, додала волонтерка:
"Принтер має безперебійно друкувати від початку до кінця. Тобто продовжувати додрукувати, коли зʼявиться світло — не можемо. Тому користуємося генераторами".
Як розповів Максим Григоренко, вони розраховують час, за який принтер впорається з роботою.
"Наприклад, є готова деталь, яка додрукувалася, але є не спайка. Наприклад, десь схопилася, а десь є тріщина. І деталь просто не склеїлась, а брати клей і додавати просто не можна. Тому якщо пройде небагато часу і матеріал не встигне вистигнути, то не страшно. Але якщо це займе 5 хвилин, то все — це брак", — зазначив волонтер.
Усі схеми деталей подружжя отримують на офіційному порталі "Друк армія" — спільноті українців, яка друкує на принтерах те, що може бути корисним для воїнів. Зі слів Лілії, за місяць виготовляють від 15 до 30 кілограмів деталей:
"Це адаптери, перехідники, різні види скидів, калібрів, які наповнюються всім чим потрібно для виконання роботи".
Волонтерка розповіла, що частину деталей з чоловіком відправляють, аби закрити потреби порталу "Друк армія", а решту — знайомим військовослужбовцям. Один із них, Сергій на позивний "Герман", випробував заряджувач магазинів для гвинтівок.
"Усе чудово працює. Нічого не заклинює та все на місці", — пояснив військовослужбовець.
Найбільшою подякою за свою роботу, як розповіла пані Лілія, буде дочекатися перемоги України.
"У родині жартуємо, що ми нелегальні волонтери, оскільки працюємо на добровільних засадах. Ми всі хочемо перемоги та закінчення війни".
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині