"Спокою хочу і життя нормального": як люди живуть у Торецьку

"Спокою хочу і життя нормального": як люди живуть у Торецьку

Ексклюзивно

У Торецьку Донецької області лишаються понад три тисячі місцевих жителів станом на 1 серпня 2024 року, попри те, що російські військові щодня обстрілюють місто некерованими ракетами та КАБами.

Нині російська армія намагається відрізати ділянку між Торецьком та селищем Нью-Йорк, розповів Суспільному керівник Торецької військової адміністрації Василь Чинчик.

Ранок бійців одного зі штурмових підрозділів на Торецькому напрямку починається задовго до сходу сонця. Лише так можна заїхати у місто. Та навіть на підступах — Торецьк палає. Пересуваються містом та околицями засвітла – лише без зупинок, пояснили військові. Після підвозу боєкомплектів та ротації підрозділів, хлопці займають оборону.

Палаючий Торецьк
Палаючий Торецьк. Суспільне Черкаси

36-річний штурмовик з позивним "Червоний" раніше тримав оборону поблизу Кремінної. За його словами, напрямок Торецька зовсім інакший:

"Тут більше КАБів, от у чому справа. Вони більше почали залучати авіацію. До цього ми мали справу в полях, м’ясистих місцевостях. А тут вже більше міські забудови. Це трішки інакший тип бою".

З кожним днем інтенсивність обстрілів посилюється, розповів Червоний:

"В один день може бути 10-12 КАБів, а сьогодні до 12 години дня уже було штук 17".

Укриття військових
Укриття військових. Суспільне Черкаси

У таких випадках — укриття лише під землею, пояснив піхотинець Цой.

"Котяра в нас є – охоронець. Десь там бігає. А так, миші, змії", — додав Цой.

"Спокою хочу і життя нормального": як люди живуть у Торецьку
Кіт-охоронець. Суспільне Черкаси

Найтяжче, з його слів, працювати непоміченими:

"Тут поки не знають, що ми тут є. Вчора працювали, то дві "градини" прилетіло поряд з нами. Теж неочікувано було так. Може, випадково, може, не знаю".

"Спокою хочу і життя нормального": як люди живуть у Торецьку
Зруйнований будинок у Торецьку. Суспільне Черкаси

Як тільки російська армія помічає бодай найменше просування — одразу застосовує важку артилерію, розповів військовий:

"Хата трясеться, трясеться дім. Так, сьогодні пів дня літає. Зазвичай вночі, вранці літає. А сьогодні вже вдень. Значить щось цікаве побачили там".

Попри те, що місто та околиці рівняють зі землею, серед обвуглених домівок та згарищ все ще є люди, розповів військовий з позивним "Червоний".

"З дітьми не бачив. Похилого віку — там 60+ бачив. Бачив можливо трішечки старших від мене. Тобто – сорок, сорок "з копієчками". Причому я вважаю, що це відносно молода пара".

"Спокою хочу і життя нормального": як люди живуть у Торецьку
Зруйнований будинок у Торецьку. Суспільне Черкаси

72-річний Микола один із тих, хто досі лишається у Торецьку. Чоловік розповів: багато сусідів виїхали з першими обстрілами. А от худоба лишилася напризволяще. Порає її навіть під російськими обстрілами. Оселя пана Миколи пошкоджена, проживає тут з дружиною:

"Проживаю тут з дружиною і бронекопитним батальйоном. Все робимо: город, малина — все по господарству робимо".

Кози на подвір'ї
"Бронекопитний батальйон". Суспільне Черкаси

Поряд будинку пана Миколи є сусіди. Гуртом тримають кілька городів та рятують свійську худобу. До обстрілів хоч і звикли, та все одно страшно.

"Сьогодні вісім бомб отам у місті. Боюся, тільки дурні не бояться нічого".

За останні два тижні липня російські війська підійшли ближче. І навіть намагаються зайти в тил до української піхоти, розповів пан Микола. Але, додав, поки тут синьо-жовтий стяг — лишатиметься на місці.

"Соромлюся тікати. Тут мої предки, тут моя земля. Нікуди я не збираюся виїжджати. У мене немає такої думки. Хай наступають, аби на п’яти не наступили свої люди".

Піхота розповіла, що за останні дні липня росіяни кілька разів намагалися просунутися, а російські дрони патрулюють кожен метр Торецька.

"Спокою хочу і життя нормального": як люди живуть у Торецьку
Військовий. Суспільне Черкаси

Попри тиск російських військ, спільними зусиллями піхоти та артилерії, просування поки вдалося зупинити, розповів Червоний. Втім, росіяни переважають як кількісно, так і технічно.

"Тут з маскуванням все інакше. З одного погляду ти більше захищений тими самими домівками тощо. Але ці домівки, укриття нівелюються їхніми КАБами. Вони роблять так само як було з Бахмутом. Вони все випалюють, зрівнюють з землею", — пояснив Червоний.

"Спокою хочу і життя нормального": як люди живуть у Торецьку
Розбите місто. Суспільне Черкаси

А ще, додав військовий, місто заповнене домашніми тваринами, які шукають порятунку. Пересуватися беззвучно інколи складно, бо тварини реагують на будь-який рух і йдуть по п’ятах.

"Багато їх є: і собак, і котів. Тих, кого можемо, того підгодовуємо. Просто фізично вивезти з собою навіть собак, коли розрахунки міняються — це важко".

Станом на 1 серпня 2024 року російська армія продовжує накопичувати сили, акумулювати особовий склад та стягувати техніку на околицях Торецька, розповів Червоний. Відтак чекають потужного наступу.

"Спокою хочу і життя нормального": як люди живуть у Торецьку
Пан Микола. Суспільне Черкаси

Тим часом місцеві, додав пан Микола, стоятимуть поряд із українським військом до кінця. І лише у разі відступу українських захисників погодяться на евакуацію:

"Сідло буду шити, буду їхати. Козел у мене здоровий, як руль. Я спокою хочу і життя нормального. Що я можу хотіти?".

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок