Аби черешня не червивіла: як перемогти вишневу муху, чим обробити — поради черкаського фахівця

Аби черешня не червивіла: як перемогти вишневу муху, чим обробити — поради черкаського фахівця

Вишнева муха відкладає личинки і черешні червивіють
Цвітіння вишні і вишнева муха. Колаж Суспільне, фото Держпродспоживслужби в Черкаській області

Червива черешня, зіпсовані ягоди вишні — "результат" роботи у садку вишневої мухи. У 2024 році на Черкащині плодові дерева почали квітнути з 7 квітня. Як правило, під час цвітіння з'являються вишневі мухи.

Як вберегти плоди черешні і вишні від вишневої мухи розповів провідний спеціаліст відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики управління фітосанітарної безпеки  Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області Олег Сергієнко.

У садку пані Лариси в Тальному кілька вишень та різні сорти черешні — і рання "червонобока", і пізня "жовта". Господиня переймається тим, що частину урожаю зібрати не може, оскільки там зʼявляються черв'ячки:

"Я торік обприскувала дерева якимось «ядом» — порадили на базарі. Але все одно були червиві плоди. Можливо щось робила не так, або не таким розчином — я не знаю", — розповіла пані Лариса.

В останні роки, з м’якими зимами та слабким промерзанням ґрунту, ситуація із вишневими мухами значно погіршилась, тому боротися нею важливо у невеликих приватних садах, розповів Олег Сергієнко:

"Вишнева муха — комаха довжиною три-пʼять міліметрів, з чорним тілом, лапками та смугастими крилами. Попри  назву, комаха найбільше полюбляє черешню, хоча може пошкоджувати і вишню", — пояснив пан Сергій.

Зимує вишнева муха в ґрунті у стадії лялечки, розміщеної в несправжньому коконі. Майже всі лялечки розташовуються в проєкції крони дерева, там, де потрапляють червиві плоди, на глибині 2-5 сантиметрів. Мухи виходять з лялечок, як правило на початку-середині травня, після цвітіння плодів.

"У теплу, сонячну погоду при температурі вище 20 градусів тепла мухи активні, рухливі і літають у кроні дерев. При температурі нижче 15 градусів вони сидять на нижньому боці листків і практично не рухаються, не харчуються. Особливістю  цього шкідника є те, що в саду мухи концентруються спочатку на ранньостиглих сортах, а потім, у міру дозрівання плодів, перебираються на більш пізні".

Уражені плоди часто загнивають, темніють, а до кінця розвитку личинки обсипаються, зазначив пан Сергій:

"Більшість личинок залишає плоди до їхнього опадання. Тому чим довше вони висять на дереві, тим краще відтвориться шкідник. Потрапивши в ґрунт, муха заглиблюється на 2-5 см і формує несправжній кокон — пупарій. Для завершення розвитку лялечки потрібна дія температур нижче семи градусів. Навесні, з прогріванням ґрунту, розвиток мухи відновлюється, а доросла комаха виходить під час цвітіння акації".

Коли і чим обробляти дерева від вишневої мухи

Вишнева муха, швидше за все, являє собою кілька дуже схожих видів шкідників з трохи різною біологією, тому її вихід із ґрунту досить розтягнутий, розповів Олег Сергієнко.

"Однак, саме в цей момент – не пізніше, але і не раніше, потрібно проводити  обробку саду від шкідників. Щоб отримати плоди черешні і вишні без личинок, потрібно орієнтуватися на початок її яйцекладки. Як правило, перші яйця мухи починають відкладати на зав’язі і зелені плоди через чотири-шість днів після виходу з ґрунту. У цей момент ефективні обробки контактними і системними інсектицидами, такими як "Актеллік", "Каліпсо" та інші препарати, які зареєстровані у переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні", – зазначив він.

Найуразливіші до вишневої мухи середні та пізні сорти, додав фахівець. Рання черешня майже встигає дозріти, перш ніж починається масовий літ шкідника. Але в будь-якому випадку слід збирати та знищувати усі вражені плоди,  бо коли вони там і впадуть на землю, личинка вже перейде на іншу стадію життя і продовжить розвиток.

Вишнева муха зимує під кроною тих дерев, на яких вона харчувалась в стадії личинки. Найекологічнішим способом знищення цього шкідника є перекопування ґрунту біля стовбура ранньою весною та пізно восени. Опрацьовувати слід весь діаметр крони – той простір, куди могли потрапити  личинки з черешні.  Це буде несприятливим фактором для зимівлі вишневої мухи та її лялечок.

При  роботі з пестицидами слід суворо дотримуватись правил техніки безпеки. Також не варто забувати ретельно мити ягоди перед використанням їх у їжу, незалежно від проведення обробки, зазначив фахівець.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок