Нітрати в ранніх овочах: як перевірити самостійно — поради черкаської фахівчині

Нітрати в ранніх овочах: як перевірити самостійно — поради черкаської фахівчині

Ексклюзивно
Жінка купує овочі на ринку в Черкасах
Жінка купує овочі на ринку в Черкасах. Суспільне Черкаси

На ринках Черкас та Черкаського району на вміст нітратів перевіряють зразки з кожної партії овочів та зелені, що надходить до продажу. Станом на 15 квітня дослідили 1490 зразків продукції.

Як самостійно перевірити овочі та де найчастіше виявляють нітрати, розповіла у коментарі Суспільному начальниця відділу безпечності харчових продуктів, управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області Анастасія Водяник.

Як на ринку відбирають зразки

Найчастіше нітрати виявляють в огірках, зелені, капусті, салаті та коренеплодах. Спеціалісти лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи, під час контролю за дотриманням правил торгівлі, відбирають зразки окремо з кожної партії або частини партії, яка заходить до продажу на агропродовольчий ринок. Відповідальність за дотриманням вимог законодавства несе оператор ринку, розповіла пані Анастасія:

"Далі фахівці в лабораторних умовах проводять дослідження і за отриманими результатами видають експертний висновок та фіксують, або не фіксують перевищення того чи іншого показника".

За словами Анастасії Водяник, наразі у відібраних зразках перевищення нітратів не зафіксували. Однак у випадку фіксації перевищення нітратів, складається акт вибракування та утилізації таких продуктів.

"Такий акт підписує адміністрація ринку, фахівці, які проводили дослідження та продавець. Ця продукція до продажу не допускається, адже згідно з законом є небезпечною для життя і здоров'я людини. Тому її утилізують під наглядом державного інспектора".

Продавець відповідальність за продукцію не несе, оскільки вона ще не потрапила до покупців.

Як самому перевірити овочі на вміст нітратів

За словами Анастасії Водяник, існують методи самостійної перевірки продуктів.

"Є такі методи: експрес-тест та побутовий нітратомер. Експрес-тести — це спеціальні смужки, за допомогою яких можна визначити приблизну концентрацію нітратів. А от побутові нітратомери визначають сумарну кількість солей, розчинних у продукті", — пояснила фахівчиня.

Користуючись побутовим нітратомером, необхідно зважати на температуру та свіжість продукту, а також на місце проколу. Варто теж вміти правильно користуватися цим приладом. Проте все одно є велика похибка, тому точного розрахунку немає. Утім будь-яка акредитована лабораторія робить дослідження на нітрати. Туди можна принести зразок продукції, яку є бажання перевірити:

"Найкраще — це здавати все в лабораторію та перепровіряти там. Ці дослідження відносно недорогі. Тоді людина буде знати точний вміст нітратів в тому чи тому продукті".

Чим небезпечні нітрати

Перша парникова зелень і овочі можуть призвести до важких отруєнь через перенасичення організму нітратами, повідомив лікар відділу епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних захворювань обласного центру контролю та профілактики хвороб Юрій Бондаренко:

"Нітрати — це речовини, які постійно перебувають в обміні речовин довкілля, тому вони є у всіх фруктах, овочах. Для їхньої перевірки на нітрати є нормативи".

За словами лікаря, основні симптоми отруєння нітратами: синюшність обличчя, губ, видимих слизових оболонок, головний біль, підвищена втомлюваність, зниження працездатності, задишка, серцебиття.

"Ознаки отруєння проявляються через одну-шість годин після надходження нітратів в організм. В легких випадках переважно відмічаються сонливість та загальна депресія. Гостре отруєння розпочинається з нудоти, блювоти, проносу".

Чи можна "позбутися" нітратів

У Держспоживслужбі розповіли, що позбутися нітратів у овочах та фруктах повністю неможливо та й недоцільно — разом з ними "гинуть" і вітаміни. А ось зменшити їхню кількість все-таки можна. 

"Первинна обробка рослинних продуктів, тобто зняття зеленого листя, що покриває качани, видалення качану з капусти, товстих стебел листя зелені, дрібних коренів буряка та моркви, обрізання огірка з обох кінців — дозволяє знизити вміст нітратів на 20-30%. Промивання водою та механічна очистка продуктів знижує вміст нітратів на 10%".

Замочування овочів та фруктів у чистій воді у співвідношенні 1:10 протягом не менше 1 години зменшить вміст нітратів в них на 25-30%.

Якщо ви все ж таки потрапили на лікарняне ліжко, то якщо у діагнозі буде зазначено, що це від вживання овочів, вам відшкодують збитки, розповіла начальниця відділу безпечності харчових продуктів, управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби в області Анастасія Водяник.

"Перш за все, споживачеві необхідно звернутися до лікарні, щоб отримати лікування, а вже далі зафіксувати факт отруєння. Якщо в діагнозі вказано, що людина отруїлася нітратами, то після лікування споживач може написати скаргу до Держпродспоживслужби. І її обов'язково розглянуть".

Утім потрібно мати докази, наприклад, чек з магазину та виписку з лікарні, де вказано, що це було отруєння нітратами:

"Відповідно до закону про звернення громадян, Держпродспоживслужба ініціює розгляд скарги й за результатами розгляду надає відповідь споживачу у встановлений термін. Якщо дійсно буде встановлено винуватість оператора ринку, то така відповідальність передбачена, наприклад, законом України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти" згідно із ст. 65 "Пропонування до реалізації або реалізації харчових продуктів, які є шкідливими для здоров'я людини або тварини".

За словами посадовиці, для юридичних осіб передбачений штраф у розмірі 40 мінімальних заробітних плат, тобто 320 тисяч гривень, а фізичні підприємці мають сплатити 25 мінімальних заробітних плат — це 200 тисяч гривень.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок