Весняна проблема: черкаський медик розповів, чому не варто ігнорувати сезонну алергію

Весняна проблема: черкаський медик розповів, чому не варто ігнорувати сезонну алергію

Сезонна алергія
Нежить як один із проявів сезонної алергії. pexels.com

На Черкащині із 7 квітня почали квітнути фруктові, а згодом — і інші дерева та рослини. Навесні, коли "оживає" природа, у деяких людей починається алергія. Головним алергеном є пилок, який підіймається у повітря. Дехто намагається перетерпіти прояви хвороби, сподіваючись, що пройде самостійно. Однак лікарі цього робити не радять.

Чим небезпечне ігнорування алергії та як запобігти її проявам – Суспільному розповів головний державний санітарний лікар області Володимир Папач.

Черкащанка Оксана розповіла, що прояви весняної алергії відчуває щороку:

"Дуже люблю, коли все квітне, але в цей період регулярно п'ю ліки проти алергії. У мене це одна таблетка на день. Буває так, що забуваю і з собою таблетки не маю, то доводиться екстрено купувати в аптеці. Препарат підбирала деякий час, бо не всі допомагали, навіть з тих, що виписували лікарі. Допоміг той, який виписав отоларинголог при фарингіті для полегшення перебігу хвороби. Тепер завжди в моїй аптечці".

Додала: не знає всіх рослин, які викликають алергію, тому іноді дізнається про нові вже з появою симптомів:

"Усі їх, мабуть, і неможливо знати. Я була на консультації в алергологічній лікарні, то там пояснили – можна зробити спеціальні проби на подразники. Але перевірити великий список можливих варіантів – звучить не зовсім нереально, та й дорого. І ніхто не гарантує, що у тебе не буде алергії на рослину чи їжу, найменування якої не включено в пакет алергопроб. Приблизно знаю, на що саме реагую, намагаюся уникати контакту з алергеном, а для мене це не лише пилок рослин і не лише навесні. Приймати ліки. Якщо відчуваєте, що у вас алергія, погано почуваєтеся – йдіть до лікаря. Ігнорувати це не варто".

Нежить, різь в очах, кашель, чхання, сльозотеча — все це типові прояви весняної алергії, пояснив головний державний санітарний лікар області Володимир Папач:

"Алергія — це надмірна реакція організму. В організмі існує спеціальне «антитерористичне формування», яке покликане захищати його від потрапляння всіляких чужорідних організмів і речовин. Коли імунітет ослаблений, підвищується ймовірність захворіти. При алергії імунітет проявляє гіперчутливість до різних речовин, які потрапляють в організм зовні".

Алергічна реакція розвивається при контакті організму й алергену. По тому, як алерген потрапляє в організм, розрізняють дихальну, харчову та контактну алергії, зазначив медик.

"Навесні найчастіше ми маємо справу з полінозом — алергічною реакцією на пилок рослин. Найчастіше така алергія належить до дихальної форми. Ранньою весною, коли немає листя, пилок може розноситися вітром на великі відстані. Він дрібний і дуже летючий, здатний проникати в приміщення через дрібні щілини".

Астма – це теж один із варіантів весняної алергії, додав медик:

"На пилок реагують дихальні шляхи. Вони звужуються, ускладнюється дихання, виникають кашель і хрипи. При появі подібних симптомів слід звернутися до лікаря. Багато людей намагаються перетерпіти прояв хвороби, сподіваються, що все мине самостійно. Але таке ставлення до свого здоров’я може відгукнутись ускладненнями. Навіть якщо алергія з’явилась вперше і симптоми її проявляються слабо, це не привід відкласти візит до лікаря. Імунітет може «запам’ятати» алерген і на наступний рік симптоми будуть проявлятися набагато серйозніше. У період загострення потрібно знижувати активність імунної системи. Зазвичай для цього застосовують антигістамінні препарати, призначати які повинен лікар".

Володимир Папач теж не радить займатися самолікуванням:

"Нині у продажу є багато антигістамінних препаратів широкого спектра дії, які можуть знизити ступінь алергічної реакції. Не поспішайте купувати ліки за чиєюсь порадою. У будь-яких ліків є свої протипоказання, і якщо призначити їх собі самому, можна серйозно нашкодити організму. Тільки лікар може розібратися в повній картині вашого захворювання і підібрати потрібний препарат".

Головне, додав Володимир Папач, – алергічним нападам можна запобігти. Черкащанам, які мають схильність до алергії, він радить:

  • Щодня вдома проводити вологе прибирання;
  • Не виїжджати на природу в розпал алергії;
  • Не сушити випрані речі на балконі, щоб вони не "збирали" пилок;
  • Прийшовши з вулиці, переодягати одяг, приймати ванну, мити голову;
  • Періодично промивати соляним розчином ніс і глотку;
  • Харчуватися так, щоб створити сприятливі умови для розвитку нормальної мікрофлори  кишківника;
  • Утриматися від шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю);
  • Постаратися не допустити контакту організму з алергеном.

Пані Світлана проявів алергії ніколи не відчувала, однак розповіла, що про це знає:

"Знаю, що в багатьох людей є алергія на тополиний пух чи на амброзію. Якщо з пухом нічого не зробиш, то з амброзією точно можна боротися. Вважаю, що штрафувати за нескошену амброзію мають на практиці, а не лише у законі. Можливо, тоді й будуть дослухатися".

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок