"Жіноче обличчя" безробіття: як війна вплинула на черкаський ринок праці

"Жіноче обличчя" безробіття: як війна вплинула на черкаський ринок праці

У Черкаській області статус безробітного наразі мають близько чотирьох тисяч людей. Попит на ринку праці мають робітничі професії.

Про це розповіла під час брифінгу заступниця директора Черкаського обласного центру зайнятості Марина Сорокіна, повідомила з місця події кореспондентка Суспільного Оксана Швед.

Ситуація на ринку праці в Черкаській області
Заступниця директора Черкаського обласного центру зайнятості Марина Сорокіна. Фото: Суспільне Черкаси

За словами Марини Сорокіної, на ситуацію на ринку праці завжди впливає ситуація в країні. Наразі на нього впливає війна:

"Спостерігаємо тенденцію до зменшення кількості безробітних. У 2023 році у порівнянні з 2022 кількість безробітних зменшилася вдвічі. Така ж тенденція зберігається на початку поточного року — їхня кількість за рік зменшилася теж удвічі. Наразі статус безробітного в області мають близько чотирьох тисяч людей", — пояснила фахівчиня.

Поряд із цим, додала вона, збільшується кількість вакансій:

"Навесні 2022 року суттєво зменшилася кількість вакансій. Наразі, у 2024, кількість зросла. Лише за два місяці цього року ми мали більше вакансій, ніж навіть у довоєнний період, тобто за січень-лютий 2022 року".

Щодня служба зайнятості має можливість запропонувати пошукачам роботи півтори тисячі вакансій, зазначила Марина Сорокіна.

"Наразі маємо "жіноче обличчя" безробіття. 80 відсотків безробітних — це жінки", — додала вона.

Найбільшим попитом, з її слів, наразі користуються робітничі професії:

"Це люди, які працюють з інструментом, обладнанням. Кухарі, швачки, муляри, маляри. Також потрібні бухгалтери, лікарі, вчителі тощо — вакансії дуже різні. Не вистачає саме чоловічої сили. Закон забороняє роботодавцям вказувати кого саме вони шукають — чоловіків чи жінок. Але ми розуміємо, що не кожна жінка піде працювати, наприклад, електрогазозварювальником. Однак все частіше жінки навчаються та йдуть працювати саме на "традиційно чоловічі" професії".

За словами Марини Сорокіної, звертаються до служби зайнятості й внутрішні переселенці:

"З початку війни 4 700 переселенців звернулися до обласної служби зайнятості. Наразі шукають роботу пів тисячі. Часто ми стикалися з відсутністю на ринку праці Черкащини професій, за якими ці люди могли б працювати. Це, наприклад, металургія чи гірничі спеціальності. Такі люди можуть пройти навчання і перекваліфікуватися".

Загалом на ринку праці є така проблема, як "структурне безробіття":

"Це коли кількість претендентів більша, ніж кількість вакансій. Це, наприклад, юристи, продавці. Охочих багато, а вакансій мало".

Також посадовиця додала, що наразі служба зайнятості пропонує ваучери на навчання — як для безробітних, так і для людей, які працюють і хочуть підвищити кваліфікацію. Також діють різні програми та гранти, зокрема, на розвиток власної справи, а також для ветеранів та членів їхніх сімей.

"Зокрема, з кінця 2023 року почала працювати нова програма, яка сприяє створенню робочих місць для людей з інвалідністю. Якщо роботодавець працевлаштовує людину з інвалідністю другої групи — він отримує виплату в розмірі десяти мінімальних зарплат для облаштування робочого місця цієї людини. Якщо перша група — це 15 мінімальних зарплат", — зазначила Марина Сорокіна.

За компенсацією роботодавець має звернутися до центру зайнятості впродовж 90 днів після облаштування робочого місця.

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

На початок