День Соборності України: черкащанам розповіли, як це було

День Соборності України: черкащанам розповіли, як це було

День Соборності України: черкащанам розповіли, як це було
. Суспільне Черкаси

"Об’єдналися, щоб вистояти в оточенні", розповів черкаський історик Віталій Масненко про події 22 січня 1919 року, коли після проголошення Акту Злуки, розмежовані українські землі стали однією державою. Напередодні Дня Соборності Суспільне поспілкувалося з науковцем та побували в Обласному краєзнавчому музеї.

Копія Універсалу 1919 року зберігається в обласному краєзнавчому музеї, розповіла завідувачка сектору новітньої історії Ірина Мірошник. У документі йдеться, що дві частини України об’єдналися.

"Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України. Здійснилися віковічні мрії" — це слова універсалу 1919 року. Це було важливо з точки зору консолідації українців, які боролися за одну й ту саму ідею у різних частинах України та коли вони домовилися про свої дії, набагато легше було виборювати незалежність", — розповіла Ірина Мірошник.

день собороності че
Ірина Мірошник. Суспільне Черкаси

Акт Злуки проголосили 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві. Проголошувати Універсал надали честь саме черкащанину, вченому-геологу Федіру Швецю.

"На фото нижче він посередині. Поруч із Андрієм Макаренком та Симоном Петлюрою, які теж були членами Директорії", — зазуважила Ірина Мірошник.

день собороності че
Суспільне Черкаси

На початку двадцятого століття українські землі роз’єднували дві імперії: Російська та Австро-Угорська. Державні кордони відродилися завдяки тодішній національно-визвольній боротьбі, пояснив історик Віталій Масненко.

"На фоні революційних подій 1917-1920 років виникли декілька українських держав. На Наддніпрянщині виникла Українська Народна Республіка, а пізніше — Українська держава. А на Західноукраїнських землях, передовсім у Галичині, виникла – Західноукраїнська республіка. І для того, щоб вистояти в оточенні, було прийнято рішення об’єднати ці держави", — зауважив історик.

За його словами, на меті була не лише територіальна цілісність:

"Це було проголошення, декларація. Але потім передбачалося об’єднати державні та військові структури".

день собороності че
Віталій Масненко. Суспільне Черкаси

Ті події знаменують Днем Соборності та відзначають щорічно з 1999 року. Шкода лише, що питання єдності нагальне і нині, зауважив історик:

"Та російська агресія, яка розпочалася проти України, привела до того, що частина України окупована Росією – це Крим, частина Донецької та Луганської областей. Зараз питання соборності включається в контекст процесу деокупації".

Та додав, що головне, щоб нині, як і тоді, потрібно, щоб "по лінії з'єднання не було між нами двох думок".

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також

На початок