Понад сто музичних інструментів власноруч зробив Василь Волівач з Радомишля. Серед них: скрипки, кобзи, бандури, козобас, колісні ліри, бугай. Також він створив експозицію-майстерню народних музичних інструментів, яка внесена до національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.
Кореспондентам Суспільного заслужений майстер народної творчості України Василь Волівач розповів, що свій перший інструмент створив ще у восьмому класі за допомогою звичайного ножа. Чоловік говорить, що це була гітара і це був експеримент.
"Коли я роблю інструмент, я вже домовляюся з ним, як він буде грати і звучати, тобто я його приручаю. Це все, знаєте, як називається? Чудеса, натворив чудес", — сказав Василь Волівач.
Зі слів майстра, на виготовлення інструменту потрібно три-чотири місяці. Інструменти Василь робить з верби та хвої.
"От я роблю чотириструнні кобзи. Найперша кобза — маленька такого розміру, як на картинах з кобзами. Маленький похідний інструмент, який можна собі кинути в рюкзак чи сумку. І де завгодно пограти та з'єднатися з природою", — говорить майстер.
Після закінчення місцевої музичної школи по класу фортепіано, Стрітівської вищої педагогічної школи кобзарського мистецтва та Ніжинського педагогічного університету Василь працював за фахом у школі до 2008 року. Займатися професійно виготовленням інструментів, народний умілець розпочав у 2009 році. Зараз майстер працює над бандурою, схожою на інструмент, на якому грав бандурист Гнат Хоткевич.
"Це заготовка, з якої буде робитися бандура на зразок Гната Хоткевича. Тільки у нього чотири баси, а у мене буде шість. Його бандуру ви можете порбачии на картині, яку я також намалював", — сказав Василь Волівач.
Експозицію-майстерню народних музичних інструментів Василь облаштував у старій хаті своєї бабусі, де все зробив власноруч. Чоловік каже, що цей арт-простір він почав створювати у 2020 році для популяризації кобзарського мистецтва. Стіни прикрасив авторськими картинами. Їх у доробку майстра понад двадцять.
"Це мішковина, мішок. Це мотузка з льону, це акація. Бо акація більш-менш тримає форму. Я сам вчився. Для створення такої картини потрібно півтора маркера", — розказав майстер.
Нині Василь Волівач працює у Радомишльському міському Будинку культури керівником Народного креативно-фольклорного гурту "Релікт", який існує 15 років і є учасником багатьох фестивалів.
"Інструмент, який створений своїми руками, це не такий, який купляєш у магазині. Ти не будеш відчувати тієї глибини, музичного проникнення. А цей інструмент, як одне ціле з виконавцем", — каже учасник гурту "Релікт" Олександр Статкевич.
"Завдяки Василю і нашій спільній творчості ми показуємо, що українська культура — це не щось патріархальне. Ми гурт креативного фолку. Тобто вносимо сучасну родзинку в нашу творчість", — сказав учасник гурту "Релікт" Сергій Галицький.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: