Відродження вибійки: житомирянка про старовинне мистецтво та його значення

Житомирянка Марина Василенко відроджує старовинне мистецтво вибійки на тканині. У цій техніці жінка створює рушники, екоторбинки, серветки та одяг. В коментарі Суспільному вона розповіла, що, вивчаючи старовинну техніку, переймала досвід майстрів із різних регіонів України.

Історик за освітою Марина Василенко почала створювати орнаменти на тканині у техніці вибійки у 2022 році. За її словами, вона дослідила, що на Житомирщині не збереглися вироби і немає майстрів, які працюють у цій давній техніці.

"Знайшла дівчат, які займаються вибійкою у Львові та Києві. Подивилася на їх роботу. Відвідала декілька майстерень у Полтаві та на Черкащині. Вибійка існувала ще до вишивки. Якщо говорити про 500 років до нашої ери, то це про вибійку. Вона зародилася не в Україні, а в Індії", — сказала Марина Василенко.

Майстриня розповіла, що в давнину вибійка з інших країн потрапляла в Україну великим торговельним шляхом.

"Наші майстри — древляни, місто Іскоростень, нині Коростень. Вони славилися на всю Київську Русь умінням фарбувати тканину і відтискати на ній такі орнаменти", — пояснила Марина Василенко.

Зі слів Марини, наші пращури прикрашали вибійкою свій одяг. Форми для вибійки вирізали з м’якого дерева — груші та вишні. Зараз є готові штампи з деревини або фанери. Витискати берегині, зірки, хрести, пташок і квіти потрібно на натуральній тканині. Кожен орнамент має своє значення і підкреслює статус власника одягу.

"Зірку, бачите, навіть у мене на вишиванці є. Це житомирський чистий орнамент. Зірка — це ще дохристиянський символ сонця на землі. Ось такі дерева символізують родину", — повідомила майстриня.

Марина розповідає, що для виготовлення вибійки потрібні спеціальні фарби для тканини та дотримання певної послідовності у виконанні.

"У процесі відтиску вибійки на тканині найголовніше — аби все повністю відбилося, потрібно притискати руками. Потрібно, щоб під низом була м’яка підкладка, бо якщо вона тверда, то малюнок може не відтиснутися так, як потрібно. Це і є магічний момент", — говорить Марина Василенко.

За словами майстрині, коли вона створює вибійку, то заспокоюється і забуває про всі проблеми. Перед початком роботи вона завжди думає про перемогу України у війні.

"Хочу побажати українцям миру. Мирного неба над головою, щоб не чули сирен ні наші діти, ні батьки. Любити Україну, поважати українське, звертатися до українського. Тому що це наше коріння, а без коріння людина не може жити", — сказала Марина Василенко.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube