"Щедрик", "20 днів у Маріуполі" та "День бабака". Ці та інші фільми різних жанрів сподобалися цього року аудиторії Суспільне Суми. У Facebook та Instagram ми опитали читачів про найзнаковіші фільми для них за 2024 рік.
Які стрічки були серед найулюбленіших — далі у добірці.
Історичний фільм/екшен
"Довбуш" (2023)
Пригодницько-історичний екшн "Довбуш" — один із наймасштабніших та найдорожчих фільмів за історію української кіноіндустрії. Стрічка заснована на історичних подіях початку XVIII століття. Сюжет розгортається навколо повстання опришків проти польської шляхти.
"Для мене Довбуш — це такий персонаж, який не хотів бути ніяким опришком і не хотів ніякої слави. Просто обставини змусили його брати життя у свої руки й боротися за свободу, за свою землю, за свій народ. Він хотів простого людського щастя, як і всі ми", — розповів режисер фільму Олесь Санін в інтерв`ю Радіо Культура.
"Щедрик"
Документальна стрічка розповідає про світові гастролі хору Олександра Кошиця у період створення УНР.
"Думаю, це одна з найбільших перемог нашого фільму, коли глядачі кажуть: "Ми не знали цієї історії. Вау! Ми не знали, що таке було". Це те, чим ми маємо пишатися. Фільм "Щедрик проти "русского міра" розповідає про те, скільки років і чому приховувалась історія "Щедрика" та які були на це таємні причини. І коли, як не зараз, рушити ці мури", — розповіла Суспільному сценаристка фільму Наталка Пономарів.
Драматичні фільми
"Піаніст" (2002)
Історична драма, яка була заснована на однойменних мемуарах Владіслава Шпільмана — єврейського піаніста, який виживав у Польщі під час Другої світової війни.
Фільм розповідає про те, як Шпільмана та його сім'ю вивозять до Варшавського гетто, де вони стикаються з усе більш жахливими умовами життя та переслідуваннями з боку нацистів. Зрештою Шпільману вдається втекти, і він переховується, покладаючись на доброту незнайомих людей, щоб вижити.
"Піаніст" вважається одним із найкращих фільмів 2000-х років і одним із найважливіших фільмів про Голокост.
"Я працюю на цвинтарі"
Кінострічка "Я працюю на цвинтарі" — дебютна картина для режисера Олексія Тараненка. Робота знята за книгою письменника та військовослужбовця Павла Белянського, нагородженого медаллю "За оборону міста-героя Харкова".
"Я працюю на цвинтарі" — українське драмеді про чоловіка, який продає пам'ятники у власній конторі на цвинтарі.
"Культурне життя не повинно зупинятися, яка б загроза не була у нас. Як би російські окупанти не хотіли, щоб нам було погано, ми це робимо, щоб продовжувати жити", — вважає Белянський.
"Памфір"
Фільм "Памфір" — перша повнометражна робота режисера Дмитра Сухолиткого-Собчука. Фільм розповідає про сім'ю, яка живе неподалік кордону з Румунією, події розвиваються напередодні свята Маланки. Зйомки відбувались на Буковині та Прикарпатті.
"Думаю, що в Україні картину точно зрозуміють з більшою близькістю. Зчитається багато контекстів, напівтонів. Особливо через те, що є багато моментів, притаманних лише Чернівецькій області, чомусь дуже локальному. Але в цьому локальному можна впізнати нас", — розповів режисер.
"Я і Фелікс"
"Я і Фелікс" — це екранізація за мотивами роману письменника і військового Артема Чеха "Хто ти такий?". Сюжет стрічки розгортається навколо дорослішання хлопця Тимофія. Тут йдеться про його сім'ю, друзів, перше кохання і стосунки з колишнім контррозвідником Феліксом, який став частиною його родини. Історія розвивається на тлі буремних 90-х та розказана крізь призму дитячого сприйняття.
Роль Фелікса у фільмі зіграв український письменник та поет Юрій Іздрик. Тимофія, відповідно до його віку, дитиною, підлітком та дорослим грають три актори: Андрій Чередник (син Артема Чеха й Ірини Цілик), Владислав Балюк та Володимир Гладкий.
"Носоріг"
"Носоріг" є другою повнометражною роботою українського режисера Олега Сенцова. Світова прем’єра фільму відбулася на 78-му Венеційському кінофестивалі. Фільм створений у копродукції України, Польщі та Німеччини.
У стрічці розповідається історія чоловіка на прізвисько "Носоріг", який потрапляє до кримінального світу у 1990-х роках. Головного героя зіграв Сергій Філімонов.
"Уроки толерантності"
Кінострічка "Уроки толерантності" вийшла в прокат 14 лютого 2024. Стрічка — про звичайну українську родину, ЛГБТ та толерантність.
За словами режисера, уродженця Хмельниччини Аркадія Непиталюка, в основі фільму п’єса Ігоря Білиця "Гей-парад".
"П’єса Ігоря Білиця зацікавила мене для екранізації, тому що в ній, по-перше, відображено дуже актуальну в сучасній Україні тему нетолерантного ставлення до іншої людини. Йдеться не тільки про ставлення до людей ЛГБТ К+, а й про стосунки в родині: між чоловіком і дружиною, між батьками й дітьми", — сказав режисер.
"Хрещений батько"
Знятий за мотивами роману Маріо П'юзо фільм розповідає про могутню італо-американську сім'ю Корлеоне на чолі з її патріархом Віто Корлеоне, якого грає Марлон Брандо.
У центрі сюжету — молодший син Віто, Майкл Корлеоне (Аль Пачіно), який спочатку намагається дистанціюватися від сімейного кримінального бізнесу, але врешті-решт глибоко вплутується у світ організованої злочинності після замаху на свого батька.
"Граф Монте-Крісто"
В український прокат 5 вересня вийшов фільм "Граф Монте-Крісто" — екранізація відомого роману Александра Дюма, де головну роль зіграв французький актор П'єр Ніні.
Стрічка розповідає історію молодого чоловіка Едмона Дантеса, якого незаконно ув'язнили за злочин, що він не скоював. Після 14 років у в'язниці герой організовує втечу, а життя обертається так, що до Франції він повертається непристойно багатим. Беручи собі кілька імен, одне з яких "граф Монте-Крісто", Едмон прагне помститися своїм кривдникам.
Документальні фільми
"20 днів у Маріуполі"
Стрічка "20 днів у Маріуполі" розповідає про перші тижні бойових дій у Маріуполі Донецької області під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року.
Над фільмом працювали режисер і фотограф Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Росією Маріуполя — за це усі троє отримали Пулітцерівську премію. Також у 2024 році їх нагородили Шевченківською премією.
11 березня 2024 року 19стало відомо, що стрічка отримала "Оскар" як найкращий документальний фільм.
Комедії
"День Бабака"
"День Бабака" — американська комедія з елементами фантастики 1993 року, знята Гарольдом Ремісом за сценарієм, написаним ним разом із Денні Рубіном. Фільм розповідає про телеметеоролога, який висвітлює щорічне святкування Дня бабака в Пенсільваніъ, але опиняється в часовій петлі, що змушує його знову і знову проживати 2 лютого.
"Собаче життя"
Бойовик:
"Лють" (2014)
Американський військовий драматичний фільм 2014 року, режисера Девіда Еєра, з Бредом Піттом у головній ролі, про події на Західному фронті наприкінці Другої світової війни. За сюжетом у квітні 1945 Третій рейх руйнується, але німецькі солдати досі відчайдушно б'ються. Загартований у боях сержант на прізвисько Wardaddy командує танком і його екіпажем. У його підпорядкування надсилають новобранця — Нормана Еллісона. Екіпаж танка вступає в епічну сутичку з гнітючими силами ворога, героїчно намагаючись завдати потужного удару в самісіньке серце нацистської Німеччини.
"Трансформери"
"Трансформери" — фантастичний бойовик, відзнятий у 2007 році режисером Майклом Беєм за мотивами серії іграшок компанії "Hasbro" та однойменного мультсеріалу.
Фантастика
"Дюна" (обидві частини)
"Дюна: Частина друга" — американський науково-фантастичний фільм режисера Дені Вільнева, сиквел кінокартини "Дюна" (2021). Франшиза знята за мотивами серії романів Френка Герберта.
Фільм розповідає про міфічну подорож Пола Атріда та фременів на шляху помсти заколотникам, які знищили його родину. Між коханням усього свого життя та долею відомого всесвіту герой обирає боротьбу проти жахливого майбутнього, яке лиш він може передбачити.
"Субстанція"
Фантастичний боді-горрор 2024 року, що досліджує теми ідентичності, старіння та прагнення до досконалості.
Сюжет обертається навколо революційного продукту, який обіцяє створити "кращу" версію користувача — молодшу, гарнішу та досконалішу. Проте, як часто буває в таких експериментах, процес виходить з-під контролю, породжуючи жахливі наслідки.
Анімація
"Думками навиворіт " (2015, 2024)
Фантастична комедія в 3D форматі. Події мультфільму відбуваються в мозку 11-річної дівчини Райлі.
За сюжетом, вона повинна з батьком покинути рідний Середній Захід, а саме Міннесоту, і перебратися в місто Сан-Франциско, оскільки його тут чекає нова робота. Райлі, як і кожна юна леді, керується в житті різними емоціями, такими як: страх і злість, смуток і радість, розчарування і ненависть. Всі дані почуття разом розташовані в контрольному центрі, в їх спільній штаб-квартирі, що знаходиться в мозку дівчини. Кожен день звідти вони шлють вказівки своєї господині.
У 2024 вийшла друга частина мульфільму. З початком підліткового віку до Радості, Печалі, Страху, Гніву та Відрази приєдналися нові емоції. Тепер на рішення та реакції дівчинки впливатимуть ще й Тривожність, Конфуз, Заздрість, Хандра та Ностальгія.
"Король Лев"
Історія розгортається у далекій африканській савані, де править мудрий король Муфаса. Усі звірі тріумфують, адже у їхнього короля народився спадкоємець, якого називають Сімба. І тільки рідний брат Муфаси – Шрам, який будь-що-будь, прагне стати королем, зовсім не радий цій новині. Він починає будувати план, як одночасно позбутися Муфаси та його малюка.
Уже незабаром молодий Сімба пізнає всю тяжкість втрати і зради та навіть вирушить у вимушене вигнання. Але навіть далеко від дому він не тільки знаходить нових друзів, а й набуває рішучості відновити справедливість і посісти своє законне місце.
""Король Лев" вважався невеликим фільмом, тому що ми збиралися ризикувати, створюючи його. Суть історії полягала в тому, як маленьке левеня звинуватив власний дядько в убивстві батька й усе це на тлі музики Елтона Джона. Люди казали: "Що? Ну, удачі вам із цим". Але з певних причин у результаті в команді опинилися ті, хто був по-справжньому захоплений і зацікавлений фільмом", – говорить продюсер стрічки Дон Хан.
Пригодницька драма "Муфаса: Король Лев" є одночасно продовженням мультфільму "Король Лев" 2019 року і його приквелом. Режисером проєкту став Баррі Дженкінс, для якого це перший анімаційний фільм у кар'єрі. Про старт робіт над мультфільмом оголосили 2020 року. Тоді ж стало відомо, що над музичним супроводом працює Ганс Циммер.
Читайте Суспільне у Telegram та WhatsApp
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram