Історична перемога: "20 днів у Маріуполі" отримали "Оскар" за найкращий документальний фільм

Важливо
Євген Малолєтка, Василіса Степаненко, Мстислав Чернов на церемонії премії "Оскар", 10 березня 2024 року. Фото: AP Photo/John Locher

Фільм "20 днів у Маріуполі" режисера Мстислава Чернова здобув премію "Оскар" як найкращий повнометражний документальний фільм. Це перший український фільм, який отримав "Оскар".

На сцену разом із Мстиславом Черновим піднялися фотокореспондент Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко, які разом із режисером працювали в оточеному Маріуполі у 2022 році.

Разом із Черновим нагороди отримали кінопродюсерки Мішель МізнерРедакторка та продюсерка документальної програми розслідувань Frontline, що виходить на суспільному мовнику США та Рені Аронсон-РатПродюсерка документальної програми розслідувань Frontline, що виходить на суспільному мовнику США.

Мстислав Чернов, Євген Малолєтка, Василіса Степаненко під час отримання премії "Оскар", Лос-Анджелес, 10 березня 2024. Фото: REUTERS/Mike Blake

Чернов зі сцени заявив, що "20 днів у Маріуполі" — перший український фільм, що отримав "Оскар".

"Я вдячний. Але, напевно, я буду перший режисером на цій сцені, який би хотів не робити цей фільм. Я хотів би мати змогу обміняти це на те, щоб Росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окуповувала наші міста; щоб росіяни не вбивали десятки тисяч моїх співгромадян України. Я б віддав це, аби вони звільнили всіх заручників, солдатів, які захищали нашу землю, цивільних, які в їхніх тюрмах. Але я не можу змінити історію, не можу змінити минуле, проти ми всі разом, ви і я, ми зараз серед найталановитіших людей світу. Ми можемо зробити так, щоб історію виправити, щоби правда перемогла. І щоби загиблі люди Маріуполя та ті, хто віддали своє життя, — щоби їх ніколи не забули. Тому що кіно формує спогади, спогади формують історію", — сказав Чернов.
Мстислав Чернов, Євген Малолєтка на церемонії премії "Оскар", 10 березня 2024 року. Фото: REUTERS/Mike Blake

Крім "20 днів у Маріуполі", у категорії "Найкращий документальний фільм" змагалися ще чотири стрічки:

  • Bobi Wine: The People’s President ("Бобі Вайн: Народний президент");
  • The Eternal Memory ("Вічна пам'ять");
  • Four Daughters ("Чотири доньки");
  • To Kill a Tiger ("Убити тигра").

Суспільне Культура ексклюзивно транслювало церемонію нагородження премії "Оскар". О 20:30 11 березня відбудеться трансляція короткої міжнародної версії церемонії для тих, хто не змогли подивитися її вночі.

Що відомо про фільм "20 днів у Маріуполі"

Стрічка "20 днів у Маріуполі" розповідає про перші тижні бойових дій у Маріуполі Донецької області під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року.

Над фільмом працювали режисер і фотограф Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Росією Маріуполя — за це усі троє отримали Пулітцерівську премію. Також у 2024 році їх нагородили Шевченківською премією.

Кіно стало найкасовішим документальним фільмом в Україні минулого року, зібравши 500 тисяч гривень тільки за перший вікенд прокату.

Стрічка також перемогла у номінації "Найкращий документальний фільм" британської кінопремії BAFTA. А Мстислав Чернов отримав премію Гільдії режисерів США (DGA Awards) за "видатні режисерські досягнення в документальному кіно".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media