В український прокат 5 вересня вийшов фільм "Граф Монте-Крісто" — екранізація відомого роману Александра Дюма, де головну роль зіграв французький актор П'єр Ніні ("Ів Сен Лоран", "Коханець напрокат").
Стрічка розповідає історію молодого чоловіка Едмона Дантеса, якого незаконно ув'язнили за злочин, що він не скоював. Після 14 років у в'язниці герой організовує втечу, а життя обертається так, що до Франції він повертається непристойно багатим. Беручи собі кілька імен, одне з яких "граф Монте-Крісто", Едмон прагне помститися своїм кривдникам… Світова прем'єра фільму відбулася на цьогорічному кінофестивалі в Каннах, а українська — у межах Одеського кінофестивалю.
У цій рецензії кінокритикиня Суспільне Культура Альона Шилова розповідає, чим особлива ця екранізація "Монте-Крісто", де раніше можна було побачити головних акторів та чому фільм претендує на звання класики.
Відома французька студія Pathé з 2019 року взялася за перетворення культових романів Александра Дюма на видовищні екранізації. Першою стала дилогія "Три мушкетери", обидві частини якої вийшли у 2023 році. Вже у цій екранізації можна було помітити стилістику, яка перекочує й у "Графа Монте-Крісто": це актори першої величини на екрані, розкішні костюми та масштабні мальовничі локації — від диких лісів до старовинних замків, а також динамічний монтаж та атмосферний саундтрек.
Над екранізацією "Мушкетерів" працював французький продюсер Дмітрій Россан, він же взявся за адаптацію "Монте-Крісто" і загалом два фільми поділяють велику частину авторів. Окрім продюсера, над обома екранізаціями працював дует сценаристів Матьє Делапорте та Александр де Ла Пательєр (вони ж були режисерами "Мушкетерів"), в обох проєктах оператором був Ніколя Больдюк, а режисеркою монтажу — Селія Лафітупон. Саме тому в аспектах візуального ряду та загальної атмосфери "Три мушкетери" й "Граф Монте-Крісто" відчуваються як брати, і це порівняння можна вважати компліментарним, адже обидва фільми створені з великою увагою до деталей і не дають глядачам занудьгувати. Утім, що особливого можна зауважти саме в екранізації "Графа Монте-Крісто"?
Роман Дюма "Граф Монте-Крісто" у середньому складається з 1200 сторінок. Слід враховувати, що при адаптації тексту у форму сценарію одна сторінка дорівнює приблизно одній хвилині екранного часу. Тобто навіть з усіма художніми скороченнями, буквальна адаптація роману Дюма тривала б понад 1000 годин. Натомість фільм "Граф Монте-Крісто" вкладається у дві з половиною години, за які глядачі встигають пожити половину життя разом з Едмоном Дантесом. Як і будь-яку екранізацію, "Графа Монте-Крісто" варто судити як окремий твір, що представлений перед глядачем або глядачкою, які, можливо, не читали роману Дюма, і як твір, який сам надає аудиторії всю потрібну інформацію з розвитком сюжету.
З цим "Граф Монте-Крісто" справляється чудово. Фільм чітко окреслює всі непрості взаємини героїв і сюжетні перипетії, які з кожною новою сценою набирають обертів. Він масштабний, насичений та динамічний. Насправді "Графа Монте-Крісто" можна тільки хвалити, адже фільм має сильну філософську історію помсти, усі кінематографічні складники якої працюють на її підсилення.
За понад дві години хронометражу глядачі проживають історію Едмона Дантеса, а згодом — графа Монте-Крісто, що триває 20 років. Від світлого юнака до затьмареного помстою дорослого чоловіка.
Одним із ключових елементів фільму є прекрасні акторські роботи. Хоча у "Трьох мушкетерах" українська аудиторія була більше знайома з виконавцями головних ролей (Венсаном Касселем, Євою Грін, Вікі Кріпс, Луї Гаррелем та іншими), "Граф Монте-Крісто" також представляє зірковий склад.
Головну роль зіграв П'єр Ніне, відомий своєю роллю в байопіку "Ів Сен Лоран" (за яку актор отримав премію "Сезар", так званий французький "Оскар"), а також ще низкою найрізноманітніших робіт — від романтичних комедій ("Коханець напрокат") до трилерів і драм ("Ідеальний чоловік", "Обіцянка на світанку"). Його граф Монте-Крісто вийшов чарівним, вразливим, темним та драматичним, охопивши усі різноманітні риси цього байронічного персонажа. В українському дубляжі роль Едмона Дантеса озвучує не хто інший, як співак Володимир Дантес, і направду зі своєю роботою він теж впорався добре. Голос Дантеса органічно вписується у роль і підходить як П'єру Ніне, так і самому Монте-Крісто.
Інші актори можуть бути не настільки відомі українському глядацтву, проте у Франції вони є не меншими зірками, ніж Оля Полякова в Україні. Наприклад, Лоран Лафітт, який зіграв Жерара де Вільфора — продажного прокурора, відомий за своїми комедійними ролями ("Жарти в сторону", "Шалене розлучення"), але також знімався у таких фестивальних стрічках, як "Вона" 2016 року та "Один король — одна Франція" 2018 року. Його прокурор вийшов стриманим, але жорстоким, корумпованим, хитрим, а образ ідеально доповнив плеяду головних лиходіїв стрічки.
Патрік Мілле зіграв персонажа Денглера — жадібного капітана корабля, який підставляє Дантеса, а згодом стає одним із найбагатших чоловіків Франції. Мілле є менш відомим актором на міжнародному рівні, тож можна сказати, що роль у "Графі Монте-Крісто" є одним із проривних його проєктів. Денглер у виконанні Мілле вийшов харизматичним, підступним та захопливим: його підлість та самозакоханість не виглядають карикатурними і персонажа Мілле подобається щиро ненавидіти.
Роль же головного ворога Едмона Дантеса — Фернана де Морсера — зіграв Бастьєн Буллон. Тільки у 2023 році Буллон отримав премію "Сезар" як найперспективніший актор і нещодавно в український прокат виходив фільм із ним під назвою "Ніч на 12-те". Буллон влучно грає роль Фернана де Морсера як у його юні роки, коли той приймає доленосне рішення зрадити Дантеса, так і у старші. У випадку Буллона особливо дається взнаки робота художників з гриму — актор виглядає реалістично і в образі юнака, і в образі дорослого чоловіка.
Але найбільше хочеться відзначити перформанси молодих акторів. Анамарія Вартоломей зіграла роль Гайде — молодої протеже Монте-Крісто, яка так само хоче помститися де Морсеру. До цього Вартоломей вже з'являлася в головній ролі у фільмі "Подія", прем'єра якого відбулася у Венеції у 2021 році, а також дитиною зіграла головну роль у фільмі "Моя маленька принцеса" 2011 року поруч з Ізабелль Юппер. Її героїня Гайде вийшла тендітною, але вольовою та смертоносною, а сам перформанс заявляє, що сама Вартоломей є висхідною зіркою європейського кіно.
Відзначився також молодий актор Жульєн Де Сен-Жан, який зіграв вірного прибічника Монте-Крісто на ім'я Андреа. Його перформанс — щирий та гострий, у ньому відчутно притуплений гнів та жага помсти.
Ще одна зірка французького кіно Анаїс Демустьє зіграла роль коханої Дантеса — Мерседес. Як і з колеги по майданчику, Демустьє ідеально вписалася у заданий типаж, виконуючи роль стриманої, але чуттєвої жінки, життя якої зламалося, так само як і у графа.
У підсумку нова екранізація "Графа Монте-Крісто" має усі шанси стати класикою. Це масштабний дорогий проєкт, у якому кожна деталь була доведена до ідеалу. Від незліченних локацій, наповнених автентичним реквізитом, до продуманих костюмів та прекрасних акторських робіт.
Дюма створив культову історію, яку команда фільму змогла вдало перенести на екран з усією епічністю та пристрастю. Тож "Граф Монте-Крісто" явно стане тим фільмом, який глядачі будуть передивлятися ще не раз.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media