"Я не можу більше мовчати": Генконсулка Польщі у Львові назвала дії страйкарів ганебними

Генконсулка Польщі у Львові Еліза Дзвонкевич. Фото: Facebook/Eliza Dzwonkiewicz

Генеральна консулка Республіки Польща у Львові Еліза Дзвонкевич назвала дії польських фермерів, які блокують пункти пропуску, ганебними та перепросила в українців.

Про це Еліза Дзвонкевич повідомила на Facebook-сторінці.

"Я не можу більше мовчати. З любові до Батьківщини. Я не можу вдавати, що не бачу цих дій, що ганьблять Польщу, на польсько-українському кордоні. Вибачте, дорогі українські друзі. Те, що відбувається, не може бути справою моїх співвітчизників (...) Я не вірю, що вони поляки. Справжній поляк ніколи б не вдарив своїх сусідів, які борються за свободу, ножем в спину. Йдеться не про вимоги, а про форму протесту. Ганьба і сором. Вибач, Україно, що воює, вибач", — йдеться у дописі.

Також генконсулка прикріпила до допису фото картини, на якій зображені дві сестри, які обіймаються. Вони символізують Польщу та Україну. За словами посадовиці, цю картину їй подарував український художник на знак вдячності за допомогу, яку надала Польща Україні від початку повномасштабної війни. Еліза Дзвонкевич закликала поляків не руйнувати ці стосунки.

Учора, 20 лютого, польські протестувальники на менш ніж пів години перекрили залізницю та розсипали збіжжя з вантажного вагону на колії. Зерно прямувало до Німеччини транзитом через Польщу. Один з учасників страйку розмістив на тракторі прапор СРСР та плакат з гаслом "Путін розберися з Україною, Брюсселем та нашими правителями". Його затримали.

Що відомо про блокування польсько-українського кордону

6 листопада 2023 року, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

23 листопада 2023 року до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестують на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня 2023 року припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.

Того ж дня перед пунктом пропуску польська вантажівка знову заблокувала рух. Після попередження від польських правоохоронців фуру прибрали.

З 15:00 години 18 грудня 2023 року польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".

З 6 січня у Польщі відновили рух вантажівок дорогою до прикордонного пункту пропуску "Медика – Шегині".

У Польщі фермери 9 лютого розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

Під час перемовин в Міністерстві сільського господарства президент Національної ради сільськогосподарських палат Віктор Шмулевич заявив, що всі фермери згодні з трьома основними вимогами: вони не хочуть впровадження Green Deal, імпорту сільськогосподарської продукції з України та вимагають підтримки тваринництва.

Станом на ранок 10 лютого польські фермери блокували роботу трьох пунктів пропуску на кордоні з Україною: "Ягодин-Дорогуськ", "Рава-Руська-Гребенне" та "Шегині — Медика". Цього ж дня, об 11:30, завершився протест перед пунктом пропуску "Шегині-Медика". Рух вантажівок відновлений.

12 лютого польські фермери розпочали акції протесту на пунктах пропуску "Долгобичув-Угринів", "Зосін-Устилуг". Протестувальники блокують там рух вантажівок. Також повторно заблокували ПП "Медика-Шегині".

15 лютого біля міжнародного пункту пропуску "Ягодин — Дорогуськ" розпочалася акція протесту українських перевізників, які зібралися у відповідь на дії польських фермерів і затримують рух ваговозів із польською реєстрацією.

В Держмитслужбі повідомили, що від ранку, 18 лютого, у вантажному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ" розпочалася анонсована раніше повна блокада руху вантажівок. Протестувальники не пропускають навіть швидкопсувні, небезпечні чи гуманітарні вантажі.

20 лютого польські страйкарі посилили обмеження руху на кордоні. Зокрема блокували рух на трьох пунктах пропуску для легкових автомобілів та автобусів та повністю обмежили рух вантажівок. Того ж дня протестувальники на менш ніж пів години перекрили залізницю та розсипали збіжжя з вантажного вагону на колії. Зерно прямувало до Німеччини транзитом через Польщу. Українські перевізники розпочали акцію протесту у відповідь.