У Польщі відбудеться страйк фермерів із перекриттям доріг по всій країні. Вони зустрілися з профільним міністром

Польські перевізники та фермери блокують пункту пропуску "Шегині-Медика", 23 листопада 2023 року. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

У Польщі, у п'ятницю 9 лютого, по всій країні планується загальний страйк фермерів, оголошений Національною спілкою солідарності індивідуальних фермерів (NSZZ), та перекриття доріг по всій країні — у тому числі проти продовження пільгової торгівлі ЄС з Україною. У середу, 7 лютого, в Міністерстві сільського господарства країни відбулися переговори між керівництвом міністерства та представниками провінційних сільськогосподарських палат.

Про це повідомляє rmf24.

Під час перемовин в Міністерстві сільського господарства президент Національної ради сільськогосподарських палат Віктор Шмулевич заявив, що всі фермери згодні з трьома основними вимогами: вони не хочуть впровадження Green Deal, імпорту сільськогосподарської продукції з України та вимагають підтримки тваринництва.

За даними міністерства, "учасники переговорів підкреслили, що запланована на цю п'ятницю акція протесту має на меті донести до споживачів інформацію про проблеми, з якими стикаються фермери. Це також протест на їхній захист, на захист здорової польської їжі".

“Фермери протестують по всій Європі. Вони мають схожі проблеми і думають однаково, незалежно від їхнього політичного вибору. Ми хочемо, щоб існував консенсус з питань сільського господарства, незважаючи на розбіжності. Ми вирішуємо проблеми в сільському господарстві шляхом діалогу з фермерами", — заявив міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський.

Він також заявив, що “польські фермери зазнали найбільших збитків через наплив сільськогосподарської продукції з України”.

Зазначається, що на зустрічі представники сільськогосподарського самоврядування звернули увагу на відсутність прибутковості у всіх секторах сільськогосподарського виробництва. Вони закликали прискорити прямі виплати та допомогу у зв'язку з посухою, а також спростити механізми Спільної аграрної політики. За даними палат, фермери напередодні весняно-польових робіт не мають достатніх доходів для придбання необхідних засобів виробництва.

Як пише rmf24, на початку лютого Національна спілка солідарності індивідуальних фермерів вирішила розпочати загальний страйк. Як йдеться у заяві, "причинами є рішення Брюсселя щодо імпорту сільськогосподарської продукції з України та пасивність польського уряду". З 10 ранку будуть заблоковані всі прикордонні переходи з Україною. Крім того, у деяких воєводствах розпочнеться тимчасове перекриття доріг. Вони триватимуть з 9 лютого до 10 березня.

"Наше терпіння увірвалося. Позиція Брюсселя в останній день січня 2024 року є неприйнятною для всієї нашої аграрної спільноти", — йдеться у заяві індивідуальних фермерів.

Активісти навели в цьому контексті рішення Єврокомісії продовжити дію торговельної угоди ЄС з Україною до червня 2025 року.

"Крім того, пасивність польської влади та її декларації про співпрацю з Єврокомісією, а також заяви про повагу до всіх рішень Єврокомісії щодо імпорту сільськогосподарської продукції та продуктів харчування з України не залишає нам іншого вибору, окрім оголошення загального страйку", — йдеться у комюніке.

Карта протестів фермерів у Польщі. Фото: скрін карти у Гугл

Раніше Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський анонсував посилення контролю за експортом з України та активізацію перевірок на кордоні.

24 січня, у Польщі відбувся загальнонаціональний страйк фермерів. Вони протестували проти імпорту українського зерна та сільськогосподарської політики ЄС.

Що відомо про блокування польсько-українського кордону

6 листопада, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестують на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.

Того ж дня перед пунктом пропуску польська вантажівка знову заблокувала рух. Після попередження від польських правоохоронців фуру прибрали.

З 15:00 години 18 грудня польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".

З 6 січня у Польщі відновили рух вантажівок дорогою до прикордонного пункту пропуску "Медика – Шегині".