Сьогодні, 15 травня, у Шевченківському районному суді Львова відбулося засідання у справі підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон В'ячеслава Зінченка. У суді оголосили результати психіатричної та портретної експертиз.
Засідання почалось із запізненням у пів години — об 11:00. Про це повідомила кореспондентка Суспільного із зали суду.
На засідання не прийшов новий адвокат Зінченка Володимир Вороняк, а також захисник Ігор Сулима. Інтереси підозрюваного представляв адвокат Юрій Немировський.
Адвокат Зінченка подав клопотання про невизнання допустимими певних доказів та експертних висновків, які були розглянуті попередньо, через ряд порушень. А також попросив додати довідку про погоду у Львові на 19 і 20 липня 2024 року.
Раніше Немировський поставив під сумнів дату зйомки відео з місця події — 19 липня 2024 року, коли вбили Ірину Фаріон. За його словами, відповідно до погоди, відео ймовірно було зняте у інший день.
"З приводу цього відео. Доведення того, що це не реальний огляд місця події, а вистава, яка була створена слідством, яке профукало 19-го одорологічне дослідження, яке єдине важливе в цій події при огляді місця події, але відтворювали його пізніше", — зазначав Юрій Немировський.
У залі суду аналізували фото та відео з камер спостереження та ті матеріали, які надали свідки. Адвокат поставив під сумнів висновок портретної експертизи, згідно з яким юнак в окулярах та панамі у дворі, де жила Фаріон, на фото — це В'ячеслав Зінченко. Експерти вказали, що збігається ріст і риси обличчя, хоча, як зазначає Немировський, юнак сидів, приховавши 2/3 обличчя. Крім того, за його словами, результати були готові за 5 днів, а це надто швидко. У відповідь на це прокурорка Олена Данилів надала інформацію про державну установу, яка проводить експертизи, та додала, що методики, які там використовують, пройшли атестацію.
Згодом Олена Данилів прочитала висновок експертизи щодо психічного здоров'я підсудного.
"Під час клінічного огляду тримається спокійно. При спілкуванні ввічливий, дотримується дистанції, на запитання відповідає по суті. Маячних ідей не висловлює, галюцинаторні переживання в себе заперечує і поведінково не виявляє. Мислення послідовне, звичайного темпу, без якісних змін. Інтелект відповідає освіті та життєвому досвіду, судження логічні, емоції адекватні. Себе вважає психічно здоровим. Від експерта свідомо приховує свої проблеми та конфлікти, можна також сказати про достатньо високий контроль над емоціями, про тенденції до домінування", — зачитала прокурорка.
Крім того, у висновку йдеться, що Зінченко не проходив лікування у психіатричній лікарні та не звертався з цього приводу за медичною допомогою. Під час клінічного обстеження у Зінченка не виявили симптомів психічного захворювання, а тому він може усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними. У період інкримінованих дій Зінченко також не мав психічного захворювання. За висновками експертизи, В'ячеслав не потребує застосування примусових заходів медичного характеру.
Після цього оголосили перерву на 15 хвилин. У цей час донька Ірини Фаріон Софія Особа прокоментувала хід засідання:
"Ми зрозуміли, що Зінченко психічно та психологічно здоровий, і він буде відповідати за свої дії, які він вчинив. Адвокат обвинуваченого у вбивстві завжди буде заперечувати. Але насправді у нас всі докази на руках. Я дивилася кадри з камер спостереження, це чітко ця людина, яка сидить у клітці".
Засідання поновили о 12:42. У суді досліджували наступні томи справи. Зокрема, проаналізували висновок судово-медичної експертизи одягу Ірини Фаріон, дані про посилки з панамою та окулярами, які Зінченко отримав у відділенні пошти. А також обговорили протокол обшуку за місцем проживання Зінченка у Дніпрі.
Дату наступного засідання наразі не призначили. Її оприлюднять на сайті суду впродовж тижня.
На попередньому засіданні, яке відбулось 14 травня, у суді досліджували 15 том справи. Зокрема, результати судово-медичної експертизи тіла загиблої Ірини Фаріон, висновок експерта щодо одорологічної експертизи та висновок лінгвістичної експертизи. Адвокат Юрій Немировський заявив, що, на його думку, значна частина доказів, якими оперує обвинувачення, була сфальсифікована.
Що відомо про вбивство Ірини Фаріон
Ввечері 19 липня невідомий вистрілив у Ірину Фаріон неподалік її дому і втік із місця події. Ірину Фаріон госпіталізували до лікарні святого Пантелеймона з вогнепальним пораненням голови. Мовознавицю прооперували — її стан був критичним. За кілька годин у лікарні повідомили, що попри зусилля медиків, врятувати Ірину Фаріон не вдалося.
Правоохоронці кваліфікували напад на Фаріон за ч.1 ст.115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України. Стрільцеві, за цією статтею, загрожує позбавлення волі на строк до п'ятнадцяти років.
Слідство розглядає кілька мотивів вбивства, зокрема громадська/політична діяльність і особиста неприязнь. Також слідчі не виключають у вбивстві "російський слід".
21 липня правоохоронці оголосили в розшук чоловіка, який може бути причетним до вбивства мовознавиці. 25 липня у Дніпрі затримали 18-річного хлопця за підозрою у вбивстві Фаріон. Голова МВС Ігор Клименко повідомив, що є достатньо доказів стверджувати, що саме затриманий стріляв у професорку. Слідство вважає, що стрілець — лише виконавець.
26 липня 18-річному підозрюваному обрали запобіжний захід у Галицькому районному суді Львова — тримання під вартою без права внесення застави на 60 діб до 22 вересня. Суддя на відкритому судовому засіданні оприлюднив його імʼя — це Вʼячеслав Зінченко. На триманні під вартою без права внесення застави наполягали прокурори під час засідання. У Львівському апеляційному суді запобіжний захід для Зінченка залишили без змін.
19 вересня суд продовжив запобіжний захід для підозрюваного у вигляді тримання під вартою без застави на 60 діб — до 17 листопада. Львівський апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін. Також запобіжний захід продовжили на засіданні 13 листопада — тримання під вартою без права внесення застави до 12 січня.