Перейти до основного змісту

Патронатний вихователь: скільки отримує та як ним стати на Кіровоградщині

У 2024 році послугами патронатних вихователів у Кропивницькому скористались 26 дітей. Про те, хто такий патронатний вихователь та як ним стати, Суспільному розповіла керівниця міського управління з питань захисту прав дітей Тетяна Тимоховська.

З її слів, патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя під час того, як вона, її батьки чи інші законні представники перебувають у складних життєвих обставинахСоціальні, економічні, звичаєві, комунікаційні, вікові, медичні, родинні та інші проблеми й виклики, які людина не в змозі подолати самостійно і які спричинюють її соціальну дезадаптацію, випадання зі звичних соціальних систем..

"Сім’я патронатного вихователя – це родина, в якій, за згоди всіх її членів, повнолітня людина, що пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі".

До повномасштабної війни, сказала, у патронатній родині діти могли жити не більше пів року, нині умови змінили й вони можуть залишатися до закінчення воєнного стану.

Скільки отримує патронатна родина за виховання дітей

Тетяна Тимоховська розказала, що патронатному вихователю виплачують допомогу на утримання дитини, оплачують послуги патронату над дитиною та видатків на сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя.

"Патронатних вихователів працевлаштовують офіційно. Вони мають заробітну плату від 24 тисяч гривень, а помічники патронатного вихователя – вісім тисяч гривень. Також нараховують соціальну допомогу на кожну дитину — від 6407 гривень".

Хто може стати патронатним вихователем

Кандидатом у патронатні вихователі може бути людина, яка хоче виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, а також:

  • може створити влаштованій дитині належні умови для проживання, навчання й розвитку;
  • має повнолітнього члена сім’ї — чоловіка, дружину, сина, доньку, чи іншого члена сім’ї чи іншу повнолітню людину, яка готова бути помічником патронатного вихователя. Вони разом з кандидатом у патронатні вихователі мають пройти навчання й надавати допомогу у догляді за дитиною, влаштованою під патронат.

Хто не може бути патронатним вихователем

Тетяна Тимоховська розповіла, що не можуть бути кандидатами у патронатні вихователі люди, які самі та/або члени їхньої родини, з якими вони проживають разом:

  • виховують власних дітей віком до чотирьох років чи дитину з інвалідністю, яка має обмеження життєдіяльностіНеможливість виконувати повсякденну діяльність способом та в об'ємі, звичайних для людини, що проявляється частковою або повною втратою здатності до самообслуговування, пересування тощо.;
  • є опікунами, піклувальниками, прийомними батьками чи матерями, батьками чи матерями-вихователями;
  • обмежені у дієздатностіОбмеження фізичній особі на підставі рішення суду самостійно складати правочини, пов'язані з розпорядженням майна, одержувати заробітну плату, пенсію, стипендію та інші види доходів. або визнані недієздатнимиВнаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та/або керувати ними.;
  • позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
  • перебувають на обліку сімей або людей, які опинилися в складних життєвих обставинахСоціальні, економічні, звичаєві, комунікаційні, вікові, медичні, родинні та інші проблеми і виклики, які людина не в змозі подолати самостійно і які спричинюють її соціальну дезадаптацію, випадання зі звичних соціальних систем.;
  • стосовно яких ухвалили рішення органу опіки та піклування або суду про відібрання дитини;
  • перебувають під слідством;
  • були усиновлювачами, тобто опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, патронатними вихователями дитини, але усиновлення скасували або визнали недійсним або договір про патронат над дитиною розірвали з їхньої вини;
  • перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
  • зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
  • страждають на хвороби з переліку, затвердженого Міністерством охорони здоровʼя України;
  • були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканності людини, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорівЦе речовини та їх солі, класифіковані в міжнародних конвенціях як хімічні матеріали, що використовуються для приготування наркотичних., а також за злочини, передбачені статтями 148Стаття 148 Кримінального кодексу України "Підміна дитини"., 150Стаття 150 Кримінального кодексу України "Експлуатація дітей"., 150-1Стаття 150-1 Кримінального кодексу України "Використання малолітньої дитини для заняття жебрацтвом",, 164Стаття 164 Кримінального кодексу України "Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей"., 166Стаття 166 Кримінального кодексу України "Злісне невиконання обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування"., 167Стаття 167 Кримінального кодексу України "Зловживання опікунськими правами"., 169Стаття 169 Кримінального кодексу України "Незаконні дії щодо усиновлення (удочеріння)"., 181Стаття 181 Кримінального кодексу України "Посягання на здоров'я людей під приводом проповідування релігійних віровчень чи виконання релігійних обрядів"., 187Стаття 187 Кримінального кодексу України "Розбій"., 324Стаття 324 Кримінального кодексу України "Схиляння неповнолітніх до вживання одурманюючих засобів"., 442Стаття 442 Кримінального кодексу України "Геноцид". Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень;
  • перебувають на профілактичному обліку в органах Національної поліції як кривдники, відповідно до Порядку взяття на профілактичний облік, проведення профілактичної роботи та зняття з профілактичного обліку кривдника уповноваженим підрозділом органу Національної поліції, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 р. № 124;
  • люди, які за станом здоров'я потребують постійного стороннього догляду.

Охочі надавати патронатні послуги можуть звертатися за консультацією в управління з питань захисту прав дітей Кропивницької міської ради на вулиці Велика Перспективна, 41, кабінет 131. Номер телефону: 0522-35-83-36.

Топ дня
Вибір редакції