Перейти до основного змісту

"Не робіть з військових гладіаторів". У Кропивницькому відбувся мирний пікет за чіткі терміни служби

Доповнено

10 листопада дружини й матері українських військових вийшли на мирний пікет у Кропивницькому. Вони вимагали демобілізації бійців, які перебувають на фронті після 36 місяців служби та встановлення чітких термінів служби.

Про це Суспільному розповіла організаторка акції Тетяна Куніцина.

З її слів, акції організовують протягом року.

"Наші військові дуже виснажені. Неможливо третій рік без відпочинку нести службу. Це вкрай важко бути в тих умовах, в яких зараз наші військові. Мій чоловік там буде вже 33 місяці й кожен раз, коли приходить у відпустку на ці 15 днів, половина з них йде на адаптацію. Тому ми боремося, щоб вже ухвалили ці чіткі терміни служби, щоб ті, хто буде мобілізований теж розуміли, що вони йдуть туди на якийсь термін, а не назавжди".
Учасниці акції тримали плакати з написами: "Чіткі терміни служби = мотивація цивільних!" та "Сьогодні ти цивільний, а завтра - військовий! Чіткі терміни служби потрібні всім!". Суспільне Кропивницький

Тетяна Куніцина розповіла, що учасниці акції писали звернення до президента й депутатів.

"У Києві дівчата зустрічалися з депутатами. Одні обіцянки, що розглянуть. Вони повинні були цей закон розглянути, вони нам про це обіцяли, але нічого немає".

Учасники акції зібрались у центральному сквері, тримали плакати з написами: "Не робіть з військових гладіаторів", "Чіткі терміни служби = мотивація для цивільних" та "Сьогодні ти цивільний, а завтра - військовий! Чіткі терміни служби потрібні всім!".

Донька військового Маргарита Іванова поділилась, що її батько два роки й вісім місяців на війні.

"Я його дуже рідко бачу, я його бачу 30 днів на рік".

За підрахунками Суспільного, участь в пікеті взяли 15 людей. Акція тривала дві години. Організаторка Тетяна Куніцина, сказала, що наступну – планують за тиждень.

Учасниці акції тримають плакати з написами в яких вимагають встановлення чіткіх термінів служби й демобілізації військових. Суспільне Кропивницький

Закон про мобілізацію

26 грудня 2023 року Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

11 квітня 2024 року Верховна рада ухвалила в другому читанні законопроєкт про мобілізацію без норми про демобілізацію. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, ухвалений Верховною радою. Законної сили документ набув 18 травня 2024 року.

Основні положення:

  • Залишається право на звільнення зі служби людей з інвалідністю. Також військовослужбовець може звільнитися зі служби після полону. Опікуни та всиновлювачі тепер мають право на відстрочку та звільнення з військової служби.
  • Визнані обмежено придатними повинні пройти переогляд протягом 12 місяців. Ті, хто отримав II чи III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року, окрім військовослужбовців, — мають пройти повторний медогляд.
  • Скасовується строкова служба. Замість неї буде базова військова підготовка на пʼять місяців, яка розпочнеться з вересня 2025 року.
  • Військовозобов'язані повинні носити з собою військово-обліковий документ під час дії воєнного стану та оновити свої дані в електронному кабінеті, ЦНАПі чи ТЦК.
  • Військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50% від першого внеску за кредитом по іпотеці.
  • Військовозобовʼязаним обмежать консульські послуги за кордоном, допоки вони не оновлять свої дані. Також тим, хто ухиляється від військової служби, обмежать право керувати авто.

Норма про демобілізацію мала визначити терміни демобілізації військовослужбовців, пояснила юристка Євгенія Захарченко.

"Закон вніс зміни до багатьох законів, в тому числі і до закону про мобілізацію, мобілізаційну підготовку, в тому числі до закону про військовий облік. Річ у тому, що між першим і другим читанням з нього вилучили норму про демобілізацію через 36 місяців безперервної служби, її вилучили на прохання міністра оборони Умєрова і головнокомандувача. Вони пояснили, що недостатньо людей й недостатньо укомплектовані бригади".

13 квітня 2024 року речник міністерства Дмитро Лазуткін оборони в ефірі телемарафону "Єдині новин" сказав, що питання демобілізації розглянуть в окремому законопроєкті.

На думку юристки Євгенії Захарченко, військовим потрібна ротація.

"Якщо будемо спиратися на досвід Ізраїлю – це 3 місяці безперервного перебування в зоні бойових дій та довготривала відпустка, в тому числі медико-соціальна реабілітація військовослужбовців. Якщо ми кажемо про стандарти НАТО, до яких ми так прагнемо, то це пів року перебування, максимум один рік".

23 жовтня на сайті Верховної ради України з'явився проєкт закону, за яким пропонують звільнити в запас чоловіків до 25 років, яких визнали обмежено придатними у воєнний час, але встигли мобілізувати до лав ЗСУ.

Топ дня

Вибір редакції