Перейти до основного змісту

У Раді пропонують звільнити в запас обмежено придатних чоловіків до 25 років, яких мобілізували

Українські військовослужбовці 24-ї механізованої бригади імені короля Данила ЗСУ готуються до стрільби з САУ 2с5 "Гіацинт-С" по російських військах на передовій, поблизу міста Часів Яр на Донеччині, 20 серпня 2024 року. Oleg Petrasiuk/Press Service of the 24th King Danylo Separate Mechanized Brigade of the Ukrainian Armed Forces/Handout via REUTERS

У Верховній раді України зареєстрували проєкт закону, за яким пропонують звільнити в запас чоловіків до 25 років, яких визнали обмежено придатними у воєнний час, але встигли мобілізувати до лав ЗСУ.

Законопроєкт № 12147 з'явився на сайту Ради 23 жовтня.

Документ презентує можливі зміни до глави XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Серед ініціаторів законопроєкта — Дмитро Разумков (позафракційний), Ірина Фріз, Ірина Геращенко, Іванна Климпуш-Цинцадзе ("Євросолідарність"), Соломія Бобровська ("Голос"), Георгій Мазурашу ("Слуга народу").

Нардепи пропонують, військові Збройних сил України віком до 25 років, яких призвали за мобілізацією і яких за станом здоров’я визнали непридатними до військової служби в мирний час й обмежено придатними у воєнний час, могли звільнитися з війська в запас, якщо вони самі не висловили бажання продовжувати військову службу.

У пояснювальній записці зазначають, що такі зміни забезпечать рівні права військовозобов’язаних, які не досягли 25-річного віку, на добровільне перебування на військовій службі під час мобілізації.

Про мобілізацію з 18 до 25 років

9 жовтня Верховна рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт 11379-д і таким чином заборонила мобілізацію обмежено придатних чоловіків віком від 18 до 25 років.

Раніше радник голови Офісу президента Сергій Лещенко заявив, що представники Демократичної та Республіканської партій США тиснуть на президента Володимира Зеленського в питанні мобілізації військовозобов'язаних з 18 років.

Це прокоментував міністр оборони Рустем Умєров. За його словами, мобілізація в Україні триває чітко відповідно до закону, який ухвалила Верховна рада. Київ інколи обговорює мобілізацію з партнерами, бо ті хочуть зрозуміти, чому в Україні не мобілізують чоловіків 18-25 років.

А президент України Володимир Зеленський підкреслив, що в української влади немає планів мобілізувати до ЗСУ з 18 років. Міжнародні партнери хотіли б зниження мобілізаційного віку, але в Україні не бачать причин для таких змін і вважають їх наразі небезпечними.

Закон про мобілізацію

26 грудня 2023 року Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

11 квітня український парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт про мобілізацію. Депутати прийняли документ без норми про демобілізацію. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, ухвалений Верховною радою. Законної сили документ набув 18 травня 2024 року.

18 травня з набуттям чинності оновленого законопроєкта про мобілізацію запрацював мобільний додаток "Резерв+" для військовозобов'язаних, призовників і резервістів. Він надає можливість оперативного оновлення даних та доступу до інформації у реєстрі "Оберіг", там можна оновити свої облікові дані. Після оновлення даних у людини в застосунку висвітлюється інформація з реєстру "Оберіг" щодо себе.

З 18 травня по 16 липня 2024 року — тобто вчасно, згідно з новим законом про мобілізацію, — 4 690 496 військовозобов'язаних оновили свої військово-облікові дані.

26 липня в "Резерві+" зʼявилася можливість підвантажувати актуальні дані про бронювання до електронного військово-облікового документа.

Топ дня

Вибір редакції