Суд над Червінським: захист вимагає доступ до матеріалів слідства, прокурор просить про закрите засідання

Під час підготовчого засідання в Кіровоградському районному суді над розвідником Романом Червінським у місті Кропивницькому 14 червня захист вимагав документів і свідчень у справі, прокурор клопотав про закрите засідання. Після чотирьох годин зібрання суддя Ігор Гершкул оголосив перерву до 20 червня.

Про це повідомила із зали суду кореспондентка Суспільного.

Перед тим, як суд ухвалюватиме рішення про розгляд обвинувального акту, прокурор Віктор Кобець подав клопотання про закритий розгляд справи: "Щодо можливості проведення засідання у відкритому судовому засіданні вважаю, що такий розгляд неможливий, обґрунтування прошу долучити та врахувати при ухваленні рішення".

Підстав розглядати справу Червінського у закритому судовому засіданні немає, вважає адвокат Андрій Йосипов. "Коли ми будемо слухати чи досліджувати докази, які мають гриф "таємно", виключно в цій частині судове засідання може бути закритим. Це лише один том з 14".

Адвокат Андрій Йосипов просив суд домогтися для розгляду низку документів. Зокрема, з військових частин, головного управління розвідки й служби безпеки, а також копії експертиз, проведених під час досудового слідства і покази свідків. Два десятки клопотань читав понад три години.

"Подаємо ці клопотання, які допоможуть не лише нам, як захисникам, підготуватись до судового засідання, але і переконати суд, що частина матеріалів кримінального провадження знищується, частина ховається, частина фальсифікується".

У суді Романа Червінського традиційно підтримували його прихильники, які відвідують судові засідання.

Перед будівлею суду, де проходить засідання у справі Червінського. Кропивницький, 14 червня 2024 року. Суспільне Кропивницький

Справу проти себе Роман Червінський вважає сфальсифікованою. Говорить, на прокурорів і суддів здійснюють тиск на рівні вищого керівництва. Доказів звинувачення не має.

"Це абсурд в цьому судовому засіданні, просто 95-й квартал. Це сценарій, написаний в офісі президента. Яка мета? Це помста. Прокурор пише маразм в обвинувальному акті: забрати російський літак – це злочинний умисел. Суддя вже рік тримає мене в суді. Я у Кропивницькому спілкувався з хлопцями – тут було піймано чотири шпигуни, які працювали на Росію. І суддя Квітка одного з них відпустив. Тобто, це суд, який відпускає російських агентів, а тих, хто воює з Росією, тримає тут".

Що відомо про справу розвідника Романа Червінського

Колишнього співробітника ГУР Романа Червінського (він один з організаторів операції із затримання російських бойовиків ПВК "Вагнер") у квітні 2023 року СБУ звинуватила у самовільній проваленій операції з вербування російського пілота, що призвело до обстрілу аеродрому "Канатове" в Кіровоградській області. За інформацією речника СБУ Артема Дехтяренка, Червінський діяв попри заперечення Служби безпеки проводити цю операцію та без згоди відповідних державних органів. У результаті російські спецслужби отримали дані про розміщення на аеродромі "Канатове" особового складу Повітряних сил ЗСУ та українських літаків. Це дало змогу армії РФ обстріляти летовище. Передбачене покарання — позбавлення волі на термін від восьми до 12 років.

Засідання у справі у Кропивницькому тривають з 12 квітня. До цього майже рік — у Києві.

Роман Червінський справу проти себе називає політичним замовленням. Вважає це помстою через оприлюднення у 2021 році інформації про зраду на рівні Офісу президента й зриву спецоперації щодо російських найманців приватної військової компанії "Вагнер". Звинувачення проти нього вважає сфальсифікованими. Каже – спецоперація була погоджена.