Розвідник Червінський залишається під вартою: суд у Кропивницькому відхилив заяви поручителів

Розвідника Романа Червінського триматимуть під вартою. Рішення ухвалила колегія суддів Кіровоградського районного суду у Кропивницькому. До суду надійшли півсотні заяв про взяття на поруки Червінського. 30 поручителів були присутні на засіданні.

Про це повідомила кореспондентка Суспільного із зали суду.

Один з поручителів – Дмитро Завражний. Розповів у суді, він один з трьох людей, кому Роман Червінський особисто телефонує зі слідчого ізолятора:

"Окрім мене він телефонує мамі й дружині. Прошу шановний суд дозволити мені взяти пана Романа на поруки. Я є для Червінського моральним авторитетом, чию репутацію він в жодному випадку не буде псувати своїми діями. Я усвідомлюю в чому звинувачують Романа — перевищення службових повноважень, і знаю санкцію статті – від 8 до 12 років позбавлення волі".

Ще один поручитель – полковник у відставці головного управління розвідки Олександр Жолобецький. Він був керівником структурного підрозділу ГУР, який планував і проводив операцію "Авеню", всім відому як "Вагнергейт".

"На завершальному етапі операції моїм керівником був Роман Григорович Червінський і, в тому числі, завдяки його оперативному хисту і таланту, ми могли робити такі операції".

Провал операції "Вагнергейт" Олександр Жолобецький пов'язує з державною зрадою:

"На найвищому рівні, і я безпосередньо свідок цих процесів. Мені було запропоновано зробити "підложку", тобто, цитата: "Напишіть, що ви проводили операцію в Гондурасі". Я відмовився, як відмовився і він (показує на Червінського), і після цього нас почали переслідувати".

Поручителька Тетяна Гладка — мама двох військових, один з них загинув.

"Маю особисті причини підтримувать Романа, тому що мій загиблий син теж був розвідником. Вважаю, що він справді має приносити користь державі. А не отут в СІЗО клопів годувати. Вибачте за вислів. Я повністю підтримую свою заяву і хочу взяти на поруки Романа".

Також поручителькою Романа Червінського виступала Роксолана Хмара — вдова депутата чотирьох скликань, правозахисника, політв’язня Степана Хмари.

"Я тут, тому що мій чоловік заповів мені продовжувати його справу. Я маю високу честь взяти на поруки цього розвідника, справжнього героя України".

Прокурор Ярослав Гаврищук просив суд обрати для Романа Червінського запобіжний захід тримання під вартою.

Роман Червінський так прокоментував хід справи на сьогоднішньому засіданні:

"У мене таке відчуття, я втрачаю відчуття землі. Залишається одна віра. Ми маємо об’єднатися і підтримати один одного в такі моменти".

Через майже чотири години, після повернення з нарадчої кімнати, суддя Ігор Гершкул зачитав рішення:

"Суд постановив: клопотання прокурора про продовження строку тримання під вартою задовольнити. Заяви про бажання взяти Червінського Романа Григоровича на поруки залишити без задоволення".

На суддів чинять тиск, вважає адвокат Червінського Андрій Йосипов.

"Були допитані свідки, вислухані поручителі. Там мав би бути виправдальний вирок. Враховуючи кількість годин, яка була проведена в нарадчій кімнаті, вони не винесли повний текст рішення. Я маю глибоке переконання про здійснення впливу на суддів під час перебування їх в нарадчій кімнаті. Чи це служба безпеки Кіровоградської області, чи Києва, мені невідомо".

Чи оскаржуватимуть рішення суду, адвокати вирішать, порадившись з Романом Червінським, сказав адвокат Костянтин Глоба. Наступне засідання призначили на 14 червня.

Нагадаємо, 19 квітня термін тримання Червінського під вартою сплив. Тоді запобіжний захід продовжили автоматично. Адвокати подали апеляцію на це рішення. 8 травня Кропивницький апеляційний суд вирішив скарги адвокатів Людмили Куси та Андрія Йосипова залишити без задоволення.

Що відомо про справу розвідника Романа Червінського

Колишнього співробітника ГУР Романа Червінського (він один з організаторів операції із затримання російських бойовиків ПВК "Вагнер") у квітні 2023 року СБУ звинуватила у самовільній проваленій операції з вербування російського пілота, що призвело до обстрілу аеродрому "Канатове" в Кіровоградській області. За інформацією речника СБУ Артема Дехтяренка, Червінський діяв попри заперечення Служби безпеки проводити цю операцію та без згоди відповідних державних органів. У результаті російські спецслужби отримали дані про розміщення на аеродромі "Канатове" особового складу Повітряних сил ЗСУ та українських літаків. Це дало змогу армії РФ обстріляти летовище. Передбачене покарання — позбавлення волі на термін від восьми до 12 років.

Засідання у справі у Кропивницькому тривають з 12 квітня. До цього майже рік — у Києві.

Роман Червінський справу проти себе називає політичним замовленням. Вважає це помстою через оприлюднення у 2021 році інформації про зраду на рівні Офісу президента й зриву спецоперації щодо російських найманців приватної військової компанії "Вагнер". Звинувачення проти нього вважає сфальсифікованими. Каже – спецоперація була погоджена.