На Кіровоградщині майже удвічі подешевшала полуниця. Які ціни на неї й що на них впливає

Ексклюзивно

На ринках Кіровоградщини за 10 днів майже вдвічі знизилася вартість полуниці. Нині кілограм можна купити за 80 гривень. Цього року в області мають зібрати, як торік, — 580 тонн полуниці. Загалом полуницю в області вирощують на площі 80 гектарів. Це на два гектари менше, ніж торік.

Про це розповіла Суспільному керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова.

З цьогорічних площ під полуницями 11 гектарів належать сільгосппідприємствам. Решту ягоди (на майже 70 гектарах) вирощують люди на своїх присадибних ділянках і фізичні особи-підприємці. Реалізують її потім на ринках. За словами Валерії Фурманової, ця ягода відрізняється тим, що вона потребує багато ручної праці. Це впливає на її вартість.

"Чинники, які формують ціну на полуницю, — це, по-перше, вартість праці самих працівників. Наскільки механізований цей вид виробництва, скільки потребує води, електроенергії. І це все лягає у вартість полуниці. Плюс засоби захисту і добрива".
Ціни на полуницю в Кропивницькому 29 травня 2024 року. Суспільне Кропивницький

Полуниці на ринку в Кропивницькому. Суспільне Кропивницький

У перший рік повномасштабної війни ціни на полуницю в травні могли сягати 200, 300, 400 і 500 гривень. Це через те, що значні площі, де вирощували цю ягоду, залишилися на окупованих територіях. Потім її почали садити місцеві фермери, і вартість вдалося стабілізувати, пояснив викладач кафедри загального землеробства Центральноукраїнського національного технічного університету Микола Ковальов.

"Але знову ж таки, є специфіка по сортах. Ранні і ультраранні сорти висаджували або в тепличному комплексі, або в не настільки великому об'ємі, який міг реально вплинути на цінову політику на ринку. У 2023 році ціни порівняно з 2022 були нижчі. У 2024 році закупівельна ціна на полуницю коливається від 80 до 100 гривень".

На думку Миколи Ковальова, у червні вартість полуниці буде від 50 до 70 гривень за кілограм залежно від того, скільки зберуть місцеві фермери та які обсяги привезуть з інших областей.

Полуниці на полі кропивницького фермера. Суспільне Кропивницький

Анатолій Бурда має фермерське господарство в селі Могутнє Кропивницького району. Площа під полуницями — один гектар. За словами фермера, уже пішли середньопізні сорти.

"Ранні відходять. 50% ми загубили з-за приморозків врожаю. Зараз середньопізні. Усі дуже урожайні. Ми цим сортом закриємо затрати. Він дуже добре вродив. Дає хороший урожай. Але дуже важко зараз знайти людей. Вже допомагають нам всі — і знайомі, і родичі, і сусіди".
Поле з полуницею. Суспільне Кропивницький

На полях фермера Анатолія Бурди збирають полуницю. Суспільне Кропивницький

Полуниця в відрі на полі. Суспільне Кропивницький

Полуниця з поля фермера Анатолія Бурди. Суспільне Кропивницький

Анатолій Бурда продає ягоди на ринку у Кропивницькому. За його спостереженнями, порівняно з травнем минулого року ціни на полуницю не змінилися. А упродовж цього року за 10 днів їх вартість зменшилася майже вдвічі.

"Ми починали від 130 гривень за ранню полуницю. Ціна сьогодні була 80 гривень. Велика була по 100. Якби така ціна залишилася, було б нормально. Щоб вже не нижче, бо тоді для виробництва полуниці дуже витратно. Бо нам ще треба її садити, закупати плівку, крапельну систему. Робота, вода, світло — це ж все труди".
Фермер Анатолій Бурда на полуничному полі. Суспільне Кропивницький

Пізні сорти полуниці ще цвітуть. Суспільне Кропивницький

Праворуч видно трубу системи для поливу полуниці. Суспільне Кропивницький

Підприємець Роман Яковенко тиждень продає полуниці на овочевому ринку у Кропивницькому. Їх привозять з Кропивницького району та Черкаської області.

"З Високих Байраків возить по 70 гривень. Була 80. На тому тижні трималася ще 100 гривень".

На думку Романа Яковенка, вартість полуниці не буде нижчою 60 гривень за кілограм. Загалом у день продає приблизно 100 кілограмів. Більший попит очікує на початку червня, коли її почнуть консервувати на зиму.

Підприємець Роман Яковенко продає полуницю місцевих виробників. Суспільне Кропивницький

У лотках полуниці з Черкащини й Кропивницького району. Суспільне Кропивницький

За 10 днів вартість полуниці знизилася майже удвічі. Суспільне Кропивницький

Кропивничанка Тетяна Мясоєдова купує полуниці в Романа Яковенка. Суспільне Кропивницький

Кропивничанка Тетяна Мясоєдова розповіла, що намагається купувати полуниці місцевих виробників.

"Для мене місцевих набагато краща, бо це ближче, смачніше. Ну, і ймовірність того, що це корисніше, бо я купую загалом дітям. Спочатку була десь у районі 200, потім впала до 100. Ну, зараз найприйнятніша ціна, яка на мене нижче не буде".