Овочівництво на Кіровоградщині. Що вирощують і чи достатньо цього для потреб області

Ексклюзивно

У Кіровоградській області посадкові площі під овочі 2024 року залишились такими, як і торік – 17 тисяч гектарів. Суспільне дізнавалось, чи достатньо вирощуваного для потреб жителів регіону.

90% овочів у регіоні вирощують жителі на власних ділянках, розповіла керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова.

"Переважно, це традиційні овочі борщового набору. 16% у структурі овочевих культур – це помідори, 15% – цибуля, 12% – гарбузи та кабачки".

На облаштування тепличного господарства для вирощування овочів, сказала можна отримати грант.

"До семи мільйонів гривень для встановлення теплиці на площі від 0,4 до 2,4 гектара. Однією з умов є 14 працівників, яких треба працевлаштувати".

За даними керівниці департаменту, щороку в області вирощують 260 тисяч тонн овочів. Їх вистачає для потреб жителів.

Коли що садити

Коли які овочі краще саджати, пояснив викладач кафедри загального землеробства Центральноукраїнського національного технічного університету Микола Ковальов.

З його слів, теплолюбові культури, якими є помідори, перці й баклажани, висаджувати у ґрунт слід у другій половині травня.

"Гарбузові – огірки й гарбузи – зазвичай, у нас вирощують їх прямим висівом у ґрунт. Відбувається це у другій чи третій декадах травня. Насіння проростає при певних температурах, Для огірка, наприклад, ці межі становлять 12-14 градусів".

Фермерське господарство з Кропивницького району

Фермер Геннадій Тактаров вирощує овочі на полях Кропивницького району. На чотирьох гектарах посадив озиму цибулю.

"Позаминулого року ми тут вирощували соняшник. Вирішили зайнятися трохи овочівництвом — через окупацію частини Херсонщини й підрив Каховської ГЕС намагаємося забезпечити нашу область. Сподіваємося вже у червні мати перший врожай. Мережі супермаркетів закуповують та овочевий ринок".
Теплиця Геннадія Тактарова у Кропивницькому районі.

У теплиці вирощує розсаду помідорів. Готує за тиждень висаджувати у ґрунт.

"Близько чотирьох гектарів. Першу партію томатів ми вже висадили під волокно у відкритий ґрунт, бо погода ще нестабільна".
Висаджені під волокно томати.

Торік так висадили помідори на площі близько гектара, цього року збільшили посівну площу вдвічі, сказав фермер.

Займається овочівництвом сім років

Олександр Зейферт сім років займається овочівництвом у селі Аджамка. У теплиці вирощує під висадку у ґрунт перці та баклажани.

"У відкритий ґрунт висаджуємо після весняних приморозків. Інакше втратимо рослини. Відповідно, нам довелося трохи корегувати ріст рослин – ми могли їх спеціально не поливати, щоб підігнати їх під потрібні нам терміни".
Овочі Олександра Зейферта в Аджамці.

Цьогоріч, сказав, якщо порівнювати з минулим роком, вирощувати овочі стало дорожче.

"Будемо збільшувати асортимент й зменшувати кількість кожної культури. Все стало набагато дорожче. Наприклад, стрічка крапельна: раніше бухта коштувала дві тисячі гривень, нині – 6-7. І так, куди не кинься – плівки, насіння, добрива, засоби захисту рослин – все подорожчало".