Перейти до основного змісту

Архів Кіровоградщини досліджує фільтраційні справи та листи остарбайтерів

Ексклюзивно

У державному архіві Кіровоградської області досліджують фільтраційні справи остарбайтерів та їхні листи. Даних, скільки українців під час Другої світової війни вивезли до Німеччини й скільки із них повернулися немає.

Про це розповів Суспільному науковий співробітник архіву Сергій Юрченко.

Остарбайтер – це німецький термін, яким називали людей, вивезених нацистами з окупованих територій на примусові роботи до Німеччини під час Другої світової війни.

За словами наукового співробітника, в архіві зберігаються сім справ і в кожній від пів сотні до трьохсот листів людей, яких вивезли на примусові роботи під час Другої світової війни.

"Людей вивезли на примусові роботи, як і похилого, так і середнього віку, але, звичайно, був акцент саме на молоді. Вони могли працювати на різних роботах. Третина людей потрапила в сільське господарство, 45% на важку промисловість, на заводи, на інші підприємства Німеччини. Працювали в господарів, умовно в панів".

Перед відправкою всі листи перевіряли, розказав науковий співробітник.

"Можна побачити, як деякі листи повністю або деяка частина листа замазана чорним, тобто те, що не влаштовувало адміністрацію, воно повністю цензурувалося, заклеювалося".
Перед відправкою всі листи перевіряли, що не влаштовувало адміністрацію заклеювали. Суспільне Кропивницький

Через такий контроль, зі слів Сергія Юрченка, люди намагалися приховати зміст написаного, вигадували різні слова та шифри.

"Наприклад, про бомбардування вони писали, що кури несуть дуже багато яєць, або ж взагалі вигадувати шифри: пишучи слова задом наперед, переставляючи літери фактично такі сканворди".

Окрім листів, в архіві досліджують фільтраційні справи, це досьє з матеріалами про людей, яких вивезли на примусові роботи до Німеччини. Цей процес розпочався в січні 1942 року, поверталися до дому люди почали у 1945, розповів Сергій Юрченко.

"Більшість з них відразу записували в зрадники або ж в небезпечні, підозрілі. Адже вони були за кордоном, відчули інше життя, могли щось пропагувати серед населення повернувшись додому. Внаслідок цього цих людей досить чітко перевіряли".

В одній зі справ зберігся наказ "про трудову повинність".

"Могли приходити розпорядження на окремих людей на групи людей, які вже надалі проходили умовно комісію тобто стан здоров’я, їхній вік і потім вони ешелонами відправлялися на роботи до Німеччини".
В одній зі справ зберігся призивний наказ "про трудову повинність". Суспільне Кропивницький

Немає точних даних, скільки українців під час Другої світової війни вивезли до Німеччини й скільки із них повернулися, сказав Сергій Юрченко.

"Якщо ми говоримо про територію України, науковці називають різні цифри, наприклад, це понад два мільйони людей лише вивезені на примусові роботи роботи до Німеччині. Якщо про фільтраційні справи — попри те, що їх налічується майже 38 тисяч, це число нам не дає повного уявлення".

Ознайомитися із листами остарбайтерів можна в електронному вигляді на сайті Державного архіву Кіровоградської області на порталі "Архіум".

Підписуйтесь на Суспільне Кропивницький у Facebook, YouTube, Telegram, Instagram, WhatsApp та Viber.

Топ дня
Вибір редакції