Водії 93-ї окремої механізованої бригади "Холодний Яр" з позивними "Ратя" та "Санта" працюють на квадроциклах в Донецькій області. Підвозять провізію та боєкомплекти, вивозять — поранених. На те, аби вивантажитися й забрати поранених, розповідають, зазвичай є хвилина. Найбільша небезпека зараз, додають, російські дрони на оптоволокні, які чатують на дорогах.
Як працюють на квадроциклах військові водії — розповіли Суспільне Донбас.
Військовослужбовець 93-ї бригади з позивним "Ратя" на завдання їде ґрунтовими дорогами Донбасу — повз розбиті російською армією населені пункти. Доправити провізію та боєкомплекти, вивезти поранених — це його щоденна робота.
"На квадроциклі ми більше вивозимо "300"Військовий жаргон. 300 - поранений, 200 - загиблий і провізію завести можемо. Машиною зараз там не покатаймось, бо оптоволокно літає, дрони всюди. Все контролюють. А квадрациклом можна пролізти всюди. Під кущами можна заховатися на квадроциклі", — каже військовослужбовець 93 ОМБр "Холодний Яр" Дмитро, "Ратя".
"Раті" — 39. Доброволець, з Дніпропетровщини, до війни працював таксистом. Колишня робота, каже, дуже допомагає зараз: він швидко запам'ятовує маршрути.
"Два рази з нами провідник був. Я запам'ятав всі дороги, а потом почав вже далі вивчати ці дороги. То однієї і тієї самою дорогою не можна їхати. Буває, що починають вони (армія РФ — ред.) по тій дорозі насипати артилерієй, треба запасну дорогу шукати", — каже "Ратя".
"Важко заїхати, там "трьохсотого" забрати, щоб із ним ще виїхати. Дороги всі — побиті. А в різні ситуації "трьохсотий" — то нога, то рука і на квадроциклі ж на кожному стрибку, підстрибує. А повільно не можна там їздити, там тільки швидко", — пояснює військовослужбовець.
Його бойовий побратим на псевдо "Санта" каже: на те, аби вивантажитися й забрати пораненого у них є хвилина. Додає: найбільша небезпека зараз — російські дрони на оптоволокні.
"Якщо раніше вони літали, ти їх РЕБомрадіоелектронна боротьба заглушив та вона впала. То зараз вона сидить десь собі спокійно на будці та чекає, поки ти будеш їхати. Або так само вона сюди на дорогу, ти просто приїжджаєш, не звернув уваги. Вона злетіла, догнала, вдарила", — каже військовослужбовець 93 ОМБр "Холодний Яр" Микола, "Санта".
"Оптоволокна дуже багато. Буває таке, що там через посадку є проїзд і це постійно, як сітка. Це оптоволокно по краях, на дзеркалах. Тобто, як павутиння понатягував, відтягуєш її за собою", — говорить "Санта".
Позивний "Санта в армії" — більш як рік, його товариш "Ратя" — понад три роки. "Ратя" брав участь в обороні Бахмута, вивозив поранених з Кліщіївки. Доводилося виїздити з-під обстрілу на пробитих колесах.
"Відвозив БКбойовий комплект на "Копійку", "гуманітарку" завозив туди та о 23:00 вночі "скидом" працювали по мені. Російський дрон скидав. Я пам'ятаю, провідника зачепило руку. А сам я зістрибнув з траси заховався під деревом. Квадроциклу два колеса було пробито, від "скидів", але виїхав звідти", — згадує "Ратя".
Позивний "Ратя" збирає шеврони та патчі. Деякі, каже, подарували вивезені ним поранені бійці.
"Це мені побратими, яких я вивозив, подарували кожен шеврон. Друг подарував на "учебці", але його вже немає в живих. Це дронщики подарували", — показує каску з шевронами "Ратя".
"Ратю" і "Санту" вдома чекають наречені. Та про повернення до мирного життя, кажуть чоловіки, до перемоги — не думають.