Перейти до основного змісту

Ставлять у стрій трофейну техніку, ремонтують свою. Як працюють бійці ремроти 81 ОАЕМБр на Донеччині

Ексклюзивно

Фахівці ремонтної роти 81 ОАЕМБр працюють на Донеччині. Вони ремонтують військові машини, побиті ворогом, і відновлюють трофейну техніку, аби вона прислужилася в боях. Їх Сіверський напрямок кажуть, один з найгарячіших. Машини, які привозять на ремонт — найчастіше уражені FPV-дронами.

Як лагодять бойові машини, що впливає на швидкість ремонту та люди яких професій потрібні ремроті — у репортажі Суспільне Донбас.

Нову помпу на САУ зібрали з трьох

Механік-водій ремонтної роти 81 ОАЕМБр Валерій розповідає: машину МТ-ЛБбагатоцільовий транспортер-тягач легкий броньований, розбиту під час обстрілу, лагодили два місяці.

"Троє чоловіків займалися з нею. Повністю відновили ходову, двигун. Захист від FPV-дронів. На ній теж перевозимо хлопців, їдемо на завдання", — говорить військовослужбовець 81-ї бригади.

Військовослужбовець 81 ОАЕМБр Валерій, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Відремонтована машина МТ-ЛБ, Донецька область, 28 лютого 2025 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Іншу машину — "Хамер" з протидроновою решіткою, за командира ремонтної роти Максима, російські військові намагалися уразити безпілотником.

"Був приліт ворожого FPV-дрона в протикумулятивну решітку. В принципі — врятувала екіпаж машини. Прийде двигун, прийде скло. Тиждень — і машина знову в строю", — говорить командир ремонтної роти 81 ОАЕМБр.

"Хамер", Донецька область, 28 лютого 2025 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

"Хамер", Донецька область, 28 лютого 2025 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

За словами командира, зараз ремонтують кілька машин, пошкоджених у боях на Сіверському напрямку. Деякі — ремонтують прямо на передовій, деякі — вивозять у тил.

"Деякі запчастини неможливо знайти. Приходиться щось видумувати, виготовлювати своїми руками. САУсамохідна артилерійська установка "С-90" була в ремонті. У неї потекла помпа. На той період її просто було не знайти. Відновили з трьох помп — з "Жигулів", з УАЗ, і щось шукалося в інтернеті, замовлялося", — розповідає Максим.

Командир ремонтної роти 81 ОАЕМБр Максим, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Двигун, ремрота 81-ї ОАЕМБр, Донецька область, 28 лютого 2025 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Електрик Сергій говорить: складнощів з ремонтом, говорить, немає, дошкуляє лиш холод: "Звичайно, пальці відмерзають. Мені як електрику працювати в рукавичках з дротами дуже важко. Вже викручуємося, як можемо. Ставимо обігрівачі, буржуйки, запальнички".

Шасі від артилерійської установки МСТА-С-19, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Ремонт трофейної техніки

Працюють ремонтники і з трофейною російською технікою, деякі машини відновлюють, інші розбирають на запчастини.

"Тоді, у 2022 році, 14 БМПбойова машина піхоти було затрофеєно. 11 із них поставлені в стрій. А три — пішли як донори запчастин. Всю техніку — намагаємося евакуювати з поля бою. Навіть таку, яку неможливо поставити в стрій — вона є донором для іншої техніки", — пояснює командир ремроти Максим.
Командир ремонтної роти 81 ОАЕМБр Максим, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

У ремонтній роті 81-ї ОАЕМБр служать чоловіки як з досвідом роботи з військовою технікою, так і без. Валерій із села на Сумщині — до війни був комбайнером. Сергій — з Полтави був інженером-освітлювачем.

Військовослужбовець 81 ОАЕМБр Валерій, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола
"Найскладніше в моїй роботі — це бути далеко від дому. Це, мабуть, найскладніше психологічно. Фізично ж — все вивчається, все робиться", — говорить Сергій.
Військовослужбовець 81 ОАЕМБр Сергій, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Сам очільник ремонтників Максим прийшов до війська три роки тому. У цивільному житті працював інженером-енергетиком на заводі. Був — старшим солдатом, зараз — командир роти. Додає: був би радий поповненню команди.

"Руки потрібні. І професії потрібні всі. Від водія до інших фахівців. Більше людей — більше ремонтів", — говорить Максим.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Топ дня
Вибір редакції