Перейти до основного змісту

"Кому "гниле корито", а кому — "ластівка". Як швидко механіки 111-ї бригади лагодять військову техніку

Ексклюзивно

Механіки логістичного підрозділу 111-ї окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ на позивні "Цвях" та "Механік" ремонтують техніку, яка вийшла із ладу. Лагодять від танків і броньованих машин до вантажівок і легковиків. Працюють, говорять, як поблизу зони бойових дій, так і в тилу. Розповідають, що почуваються трохи лікарями: бойові ураження машин схожі на поранення, а амортизаційні — на вікові хвороби людей.

Про те, що найскладніше в ремонті військової техніки, які найцікавіші екземпляри доводилося ремонтувати, а також свої особисті історії — бійці-майстри розповіли Суспільне Донбас.

У ремонтному підрозділі служать люди різного віку й досвіду. Антонові 32, був власником СТО. Народився у Чернігові, жив у Харкові. Втратив дім.

Військовослужбовець 111 окремої бригади ТрО ЗСУ Антон "Цвях", Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

"У Чернігові прилетів "Смерч" прямо у стіну дому, тобто — діра така, два метри окружністю. І в Харкові теж квартира згоріла. Ні там, ні там дому не залишилося, довелося спершу бути волонтером, допомагати нашим військовим, а потім і самому стати військовим. Бо хто, як не ми?", — розповідає Антон.

Тепер Антон має позивний "Цвях" і служить у логістичного підрозділі 111-ї окремої бригади ТрО.

"Зараз у нас в роботі Mercedes Sprinter — це машина, яка возить буквально все: від звичайної води до БКбойовий комплект. Тобто машина у нас — це універсальна "робоча конячка", виконує різноманітні завдання, їздить по не тільки по всій Україні, по всій лінії фронту ця машина вже була", — пояснив військовослужбовець 111 окремої бригади ТрО ЗСУ Антон "Цвях".

Військовослужбовець 111 окремої бригади ТрО ЗСУ Антон "Цвях" витягує запчастини двигуна, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Військовослужбовець 111 окремої бригади ТрО ЗСУ Антон "Цвях" витягує запчастини двигуна, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Антон з товаришами працюють як у тилу, так і неподалік фронту — за 3-5 кілометрів. Ремонтують не тільки легковики, а й вантажівки, броньовані машини, танки.

"Була цікава ситуація, треба було на танку зробити протидроновий захист. Хлопці трошки не підрахували з габаритами танку, погнули цей захист, з'їздили, відремонтували, все зробили", — розповідає Антон.

Військовослужбовець 111 окремої бригади ТрО ЗСУ Антон "Цвях", Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

"Зараз основні пошкодження бойових машин — це більше поломки через підриви, дрони, боєприпаси — вибухові травми машини. Якщо провести аналогію, це є бойове поранення машини", — говорить механік на псевдо "Цвях".

Військовослужбовці 111 окремої бригади ТрО ЗСУ Антон "Цвях" та Сергій "Механік", Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

На ремонт одиниці техніки, кажуть механіки, зазвичай йде від пів дня до місяця. До машин ставляться, як до бойових побратимів, дають імена.

"Є у нас машина, її називають "Лисичанка", тому що вона з Лисичанська. Кожен водій сідає за машину і називає її по-своєму. Хтось називає "гниле корито", а хтось — "моя ластівка", — говорить "Цвях".
"Лисичанка", Донецька область, 21 березня 2025 рік. Фото з особистого архіву Антона "Цвяха"

Напарник і побратим Антона — Сергій на позивний "Механік" — показує ще одне авто з так званим "бойовим пораненням".

"Ця машина брала участь у бойових діях, тобто вивозила хлопців на "нуль". Так вийшло, що поруч полягали міни — і кинуло. Якщо є всі запчастини, то для мене це на 12-15 днів. Я її сам можу зробити", — пояснює Сергій "Механік".

Військовослужбовець 111 окремої бригади ТрО ЗСУ Сергій "Механік" біля побитої "Ниви", Донецька область. Суспільне Донбас/Олександр Буряк

Найбільше, зізнається Сергій, любить лагодити машини своєї юності — яким 30 років.

"Нива", ЗІЛ, "ГАЗОН" — це мої машини, я на них виріс, я вмію їх робити. Це для мене — що вам пиріжок зліпити", — каже Сергій.

Військовослужбовці 111 окремої бригади ТрО ЗСУ Сергій "Механік" та Антон "Цвях" ремонтують бойову машину, Донецька область, 17 березня 2025 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Сергій із Дніпра, понад 30 років пропрацював водієм. Він тут — найстарший. Чотири місяці — до 60-річчя. Живе — думками про рідних і перемогу.

"Далеко від родини — в Україні війна йде. Хтось повинен захищати рідну мати — Україну. Я тут виріс. Тут мої батьки поховані. Я не хочу, щоб російські танки розверталися на могилах моїх предків", — зазначив Сергій.
Військовослужбовець 111 окремої бригади ТрО ЗСУ Сергій "Механік", Донецька область. Суспільне Донбас/Олександр Буряк

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube, TikTok, Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Топ дня
Вибір редакції