Перейти до основного змісту

"Допоки ми є — культура квітнутиме": український музикант Мишко (Лемко) Адамчак про війну та внутрішню реабілітацію

Мишко (Лемко) Адамчак. Facebook

В останні холодні дні лютого я збираюсь на незвичну для себе зустріч. Беру із собою фото 12-річної давнини і стару сопілку, ще зі студентства.

Моя ставка перемогла на нещодавньому аукціоні зустрічей від "Карітас Івано-Франківськ".

Аби організувати табір для молоді з інвалідністю, команда запросила до участі в якості "лотів" українських бізнесменів, телеведучих, дизайнерок, спортсменів та культурних діячів — всього понад 70 людей, що зустрінуться із тими, хто задонатить найбільшу суму для благодійної мети.

Серед запрошених — мультиінструменталіст, фронтмен гурту Koralli та військовослужбовець Мишко Адамчак.

Ми познайомились далекого 2012 року. Я допомагала з організацією реконструкторського фестивалю в Польщі, він приїхав на виступ як етномузикант. Опісля ми надовго втратимо зв'язок, але на згадку лишиться з десяток безтурботних фото, які можливі, тільки коли тобі трохи за 20. Вони чекатимуть свого часу аж дотепер, коли я просуватиму благодійні ініціативи в "Карітасі" України, а Мишко матиме за плечима 10 років служби в "Госпітальєрах", численну кількість культурних проєктів та "необережність" підтримати одну з наших ініціатив.

Він впізнає мене одразу, тож сюрприз виходить тільки наполовину. Я дякую за участь в аукціоні, ми говоримо про життя, старих знайомих, і смакуємо новинку місцевого кафе — торт із млинців.

Для нас обох це несподівана можливість повернутись у далеке довоєнне життя. Та розмова йде про речі, які, здається, мають бути почутими більшим колом.

"Давай я напишу про це, що скажеш?". "Давай, це може бути доречним", — відповідає Мишко.

Авторка тексту: Ірина Збройна.

Завдяки твоїй участі зокрема аукціон зібрав більше ніж 260 000 гривень. Розкажи, чи це перший твій подібний досвід і чому ти вирішив долучитись до ініціативи?

Подумав, це буде добре з усіх боків. Я зустрінуся з людиною, з якою ми ціннісно перегукуємось, інакше вона не робила би ставку, а для людини це можливість поговорити зі мною на будь-які теми. Разом ми робимо посильний внесок у важливу ініціативу.

У подібному форматі я брав участь вперше, та, думаю, не востаннє. Це вдала можливість конвертувати свій час на суспільну користь і мені це відгукується.

(Мишко дарує мені записи свого проєкту "Оповім ти дашто" — 18 анімованих лемківських казок, зібраних із прискіпливою етнографічною точністю. Їх озвучують дисидент Микола Горбаль, співачка Христина Соловій, музикант Іван Леньо та інші відомі люди — вихідці з Лемківщини, з тих регіонів, де записано казку. Мишко ділиться планами видати повноцінну книжку, показує варіанти верстки. Я бачу їх однією з перших).

Електронний варіант майбутньої книги лемківських казок. Надано Суспільне Культура

Історія насправді дуже сумна. От минулого року було 80 років з моменту депортації лемків: у 1944–1947 роках їх насильно вигнали з рідних земель. Моїх бабусь на Харківщину виселили. Багато лемків переселили на Луганщину і з початком АТО вони знову мусили покидати свої домівки, через два покоління після депортації. Багато культури втрачено через це, але і багато направду збереглося.

Я збираю ці крихти, що сам пам'ятаю з дитинства, що знаходжу в збірках. Працюємо разом із діалектологом і озвучуємо казки ретельно вивченими й опрацьованими лемківськими говірками, зберігаючи особливості вимови, а також подаємо тексти сучасною українською мовою.

(Від подій минулого поступово переходимо до складної сучасності. Так само як фольклор мандрував з лемками тоді, музика мандрує з Мишком зараз. Він грає на багатьох інструментах — гітара, скрипка, фортепіано, тилинка тощо, — та сопілка серед них є найріднішою. Він каже, що вона звучить найкраще як у великій залі, так і просто неба, тож вибір місця зустрічі у Ботсаду не є випадковим. Окрім турнікетів і аптечки, досвідчений госпітальєр із позивним Лемко завжди носить із собою 2–3 сопілки. Зроблені з ебоніту, вони не бояться вологи і звучать навіть у важких польових умовах.  "В тебе чудово виходить" — ґречно злукавить Мишко, коли я намагатимуся видавити зі своєї старенької дерев'яної кілька звуків. Ми трохи співаємо. Ботсадом лунають лемківські мотиви).

Гра на сопілці. Національний Ботанічний сад імені М.М. Гришка, 2025 рік. Надано Суспільне Культура

Марина Круть в одному зі своїх інтерв'ю сказала, наскільки війна змінила для неї роль пісні як такої — вона ніби переросла сцену і вийшла на зовсім інший за масштабами рівень. Ти часто співав і грав пораненим під час евакуацій. Чи змінила війна твоє ставлення до музики?

Моє сприйняття завжди було максимально життєствердним. Донедавна де б я не був, з ким би не спілкувався — я діставав сопілку, грав, і вже й собі, і побратимам піднімав таким чином бойовий дух.

Під час евакуацій частіше співав — там не до сопілки: ти або за кермом, або надаєш допомогу. Тут вже виключно співами або розмовами можна розрадити. Але минулого року спіймав себе на думці, що перебуваючи на позиціях, я майже не граю — безперервно слухаю небо.

Чи були виходи ворожої артилерії? Чи не наближається черговий дрон? Попередні роки не було такого засилля дронів. А тепер, бувало, жодного разу за тривалі ротації не візьму до рук сопілку, хоча вона завжди в броніку чи рюкзаку. Під тим напруженням в якийсь момент навіть подумалось: "Та і не хочеться".

Одначе у 2024 році ти реалізував багато культурних проєктів. Розкажи про них детальніше.

Так, вийшов новий сезон мого проєкту "Рок Сопілкар". У різних частинах України я зіграв різні мелодії, які, на мою думку, варті уваги, і зняв про це відео. Там не тільки сопілка, а й інші українські інструменти: бандура, ліра, скрипка.

Насправді безліч ідей в цьому напрямі, тільки би вистачало часу за це все братися і доводити до красивого логічного завершення. Це все працює, живе, але сучасна війна суттєво змінює підходи, змінює моє особисте ставлення і те, як внутрішньо я на це реагую.

Фото з реконструкторського фестивалю, 2012 рік. Надано Суспільне Культура

Мені дуже відгукується, що ти кажеш. Виглядає так, ніби музика живить тебе і дарує частку того "мирного" життя, з поверненням до якого часто бувають проблеми після фронту.

Музика, творчість в цілому і також мотоцикли — основа мого власного балансу. Зараз мотоцикл насправді — одна з найпотужніших речей, що дає мені змогу пройти власну внутрішню реабілітацію.

Можливо, хтось скаже: ну, і що той мотоцикл, де тут творчість і взагалі. Але в моменті є тільки ти, дорога і час, коли можна ні про що не думати.

Неоціненний момент, коли голова відмикається, і я отримую внутрішнє наповнення, розвантаження: фізичне, психологічне.

Як сказав мій добрий друг, український режисер Олесь Санін, під час однієї з наших спільних експедицій на Полісся: "Мишко, ти ж сам розумієш, що коли сідаєш на мотоцикл, твоє основне завдання — це вижити". (сміється)

Розкажи, до речі, про цю вашу поїздку. Це було в межах проєкту з розвитку внутрішнього туризму, вірно?

Так, зокрема. В проєкті "Моя мотокраїна" ми з різними цікавими людьми з культурної ниви сідаємо на два мотоцикли і їдемо в рідний для гостя проєкту регіон. Закарпаття, Полтавщина, Чернігівщина — об'їздили вже багато регіонів.

Під час подорожі досліджуємо місцевий побут, традиції, спілкуємось, знайомимося з майстрами, ліпимо з глини, роздивляємось вишивки чи трембітаємо.

Пам'ятаю, ми їздили із Сергієм Танченцем (український співак, лідер гурту "Без обмежень", — Ред.) на Закарпаття, в кожному закладі нас обов'язково годували бограчем. То ми з десяток різних бограчів за ті три дні експедиції скуштували. Наїлися добре.

Мені подобаються такі експедиції.

А мені теж. (сміємось)

Слухай, повертаючись до попереднього питання, я правильно розумію, це такий собі лайфгак для психологічного розвантаження — повертатись до того, що дуже любиш, або колись любив, можливо, до старих хобі, що були до війни. Головне дати собі в тому волю?

Воно насправді так, але з тою поправкою, що цей момент в мене і не припинявся. Завжди з собою сопілка, завжди дримба, і взагалі, музика так чи інакше супроводжує мене кожного дня. Мій особистий рецепт — це бути незмінно зайнятим, але зайнятим тим, що тебе цікавить. Не просто там якась робота, яку тобі хтось дав завдання робити. Хоча, можливо, в когось і так працює. Але для мене цікаво і вартісно втілювати ті ідеї та задуми, які близькі мені. Так і однодумці збираються поруч, і це теж неабияка підтримка.

(Ботсадом лунають дзвони з найближчої церкви)

Наближається Великдень, багато наших бійців зустрінуть його на фронті і я не можу не запитати тебе про духовні трансформації, які ти помічаєш у собі або своїх побратимах. Наскільки допомагає віра або навпаки — реалізм?

Мені не раз траплялося зустрічати Великдень на фронті. Волонтери завжди привозять різних пасочок, ковбасочок, дуже стараються, щоб бійці не відчували себе відірваними від родин, наскільки можливо, і щоб традиція підтримувалась.

Наскільки пам'ятаю, в цей день завжди знаходив можливість виїхати в найближче прифронтове місто чи село, щоб посвятити паску. Думаю, це красномовно свідчить про моє ставлення. Іноді заходжу в порожній храм (не під час служби), це часом може принести неабияке духовне наповнення.

А як серед твоїх побратимів?

Взагалі дуже по-різному. Хтось ні в що не вірить. Хтось вірить. Та з тих, кого знаю, більшість неодмінно мають свої обереги: кулончики, хрестики, образки чи щось зовсім інше, не пов'язане з релігією.

Не відкрию таємниці: для багатьох це просто фото близьких, яке завжди десь у підсумку на броні чи у військовому квитку.

Знаємо, за що стоїмо. Наостанок хочу запитати тебе про попит на пізнання рідної культури. Від початку повномасштабної український фольклор часто використовують на сцені, іноді влучно і якісно, іноді — ні. Мені цікаво, наскільки тривалим виявиться цей процес. Як ти бачиш розвиток української культури і музики? Чи переспрямуємо ми як суспільство згодом свій інтерес, чи він тільки наростатиме й міцнішатиме?

Я думаю, в нас є всі шанси, щоб цей процес розвивався і масштабувався. Насправді те, що Росія намагається знищити наші культурні надбання, спонукає багатьох людей максимально зберігати і поширювати культуру в таких форматах, які будуть невразливими для знищення.

В міру сил і я докладаюся до цього своїми проєктами. Так вийшло, що нашим пращурам часто було не до збереження традицій — треба було думати, як прогодувати дітей і не бути відправленим у нове заслання. У нас схожі виклики, хіба з тою різницею, що ми розуміємо важливість збереження своєї культури.

Я тішуся, що по всій Україні стає все більше справді толкових людей, які не поверхнево, а власне глибинно досліджують принаймні свій регіон, культуру і традиції. Цей процес вже не зупинити. Допоки ми є — українська культура квітнутиме.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції