Перейти до основного змісту

Решетилова: Протягом 15 хвилин мають реагувати на скарги про гендерно зумовлене насильство у війську

Ольга Решетилова. Суспільне Мовлення / Facebook

У 2025 році в Україні має запрацювати Інститут військового омбудсмана. А на скарги щодо гендерно зумовленого насильства у війську повинні реагувати протягом 15 хвилин.

Про це розповідає видання Zmina.

Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей Ольга Решетилова (Кобилинська) виступила на форумі "Гендерна рівність в обороні — шляхом справедливості та людської гідності".

За її словами, в Україні продовжують активно розбудовувати інфраструктуру захисту прав військовослужбовців. Тільки цьогоріч планується повноцінно створити Інститут військового омбудсмана, а також уже запущено офіційну пошту для звернень військовослужбовців (zpv@apu.gov.ua). На неї вже отримали 260 звернень.

Вона також додала, що поки звернень щодо сексуальних домагань чи повідомлень про будь-які гендерно зумовлені порушення не було, але страх зрадити бойових товаришів, осуд з боку колег і побоювання помсти змушують військових замовчувати випадки насильства.

"Це стосується не тільки жінок, а й чоловіків. І не тільки сексуального насильства, але й тортур, наприклад побиття".

Решетилова зазначила, що якщо такі звернення будуть, то реагуватимуть на них протягом 15 хвилин — одразу будуть під'єднувати військову службу правопорядку та ініціювати службові розслідування.

Гендерно зумовлене насильство — це будь-які дії, спрямовані на приниження, обмеження чи контроль однієї людини над іншою через гендерні стереотипи чи нерівність.

Кейс-менеджерка фонду "Схід SOS" Ірина Гнатюк для Суспільного зазначила, що воно охоплює спектр поведінкових проявів, починаючи від фізичного насильства і закінчуючи фінансовим контролем або обмеженням доступу до суспільних благ. Через стереотипи, які, на думку Ірини, вкоренилися в суспільстві, багато жертв не розуміють, що зазнають насильства.

Ірина пояснила, що нерідко гендерне насильство має приховані форми, які складно розпізнати. Наприклад, економічний контроль може мати вигляд турботи про родинний бюджет, а психологічний тиск часто маскується під "виховні" бесіди або маніпуляції.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції