Його називають одним із найбільш впливових сучасних митців, що працюють із фотографією. Естетика, форма та теми німецького автора Вольфганга Тільманса — на межі мистецтва та політики, щоразу кожна з серії стає справжнім маніфестом.
Не можна також не згадати його активну залученість у підтримку України: митець часто постить у своїх соцмережах сториз та інформує про те, що відбувається у країні внаслідок російського вторгнення. А його галерея в Берліні — "Між мостами" — прийняла одну з виставок пересувної Київської бієнале минулого року.
Є ще один аспект: 1 грудня у всього світі відзначають День боротьби зі СНІДом, а Тільманс — один із тих авторів, хто порушує ці теми у своїй творчості та сприяє обізнаності людей, виступаючи проти стигматизації.
Суспільне Культура розповідає основні факти, які варто знати про його творчість.
"Не кожна фотографія є зручною, і я вважаю фотографію незручною, тому що ви розкриваєте свої інтереси. Щоб подолати цю бентегу та дискомфорт, ви повинні відчувати певне відчуття терміновості, начебто вам потрібна ця картина, і ви хочете поговорити про неї, і це важливо", — говорив Тільманс.
Тільмансу — 56 років. Він не лише фотограф, він — активіст, який займається боротьбою за права спільноти ЛГБТ+ і підвищенням обізнаності щодо СНІДу через свої роботи та участь у громадських ініціативах.
У всіх роботах Тільманса простежується спроба переосмислити образи людей з ВІЛ, використовуючи різні формати та масштаби фотографій.
На початку кар'єри Тільманс фотографував нічне життя 1990-х, зокрема спільноти, які часто стикалися з ризиком СНІДу. У його серіях передане відчуття свободи, радості, але й вразливості та близькості втрати одночасно. Це робило художні проєкти Тільманса надзвичайно яскравими та емоційними.
Серед тих, кого він фотографував та документував — друзі з маргіналізованих ЛГБТ+. Саме через мистецтво художник розповідав про їхні досіди, сприяв нормалізації квір-життя та створенню більш інклюзивного суспільства.
Тільманс вважає, що художники мають роль "підсилювачів", які порушують важливі соціальні питання. Його роботи часто мають політичний підтекст, спрямований на боротьбу зі стигмою.
Тільманс є відкритим щодо свого життя з ВІЛ.
Смерть партнера, художника Йохена Кляйна, від ускладнень СНІДу в 1997 році значно вплинула на творчість митця: його серії і роботи стали більш експериментальними та часто торкалися питань вразливості й втрати. Крім того, через використання біографічних та особистих матеріалів, через відвертість щодо власної хвороби, Тільманс порушує важливу тему доступності медикаментів для ВІЛ-інфікованих, закликаючи до рівного доступу до медичної допомоги.
Наприклад, фотопроєкт 17 Years' Supply (2014) зображує коробку з медикаментами для лікування ВІЛ, демонструючи особистий досвід митці у боротьбі з інфекцією та підвищуючи обізнаність про доступ до лікування.
Серія Truth Study Center поєднує фотографії та статті на теми ідеологічних конфліктів, включно з питанням стигматизації СНІДу. Вона підкреслює роль мистецтва в обговоренні правди та соціальної справедливості в контексті СНІДу.
У проєкті AIDS – General Idea Тільманс використовує архівні матеріали, щоб привернути увагу до епідемії СНІДу та її впливу на суспільство, зокрема через особистий досвід.
В одному зі своїх інтерв'ю він відверто висловився щодо свого досвіду: "ВІЛ вплинув на моє життя з першого дня сексу. Звичайно, це вплинуло на мене, коли мій хлопець, кохання мого життя раптово помер від цього. У той час терапія була можливою, але він дізнався надто пізно".
"СНІД завжди був у моєму житті, а тепер він став частиною моєї роботи. Я усвідомлюю крихкість життя", — прокоментував фотограф.
Боротьба зі СНІДом: допомога в Україні
Культура відіграє значну роль у подоланні стигми щодо ВІЛ/СНІДу, формуванні толерантності та підвищенні обізнаності.
На початок 2024 року в Україні під медичним наглядом перебувало 147 599 людей, які живуть із ВІЛ. За даними офіційної реєстрації найвищий рівень поширеності ВІЛ-інфекції в Одеській (971,8), Дніпропетровській (938,8), Миколаївській (747,4) областях та у місті Київ (631,0).
Найбільше випадків діагностують у південних та східних регіонах країни.
Водночас Україна досягла значного прогресу в лікуванні, забезпечуючи антиретровірусну терапію для більшості пацієнтів, які її потребують.
Організації, що допомагають ВІЛ-інфікованим:
- Центр громадського здоров'я МОЗ України координує державну політику з профілактики та лікування ВІЛ;
- Міжнародна організація UNAIDS — програми щодо запобігання поширенню ВІЛ;
- Глобальний фонд — фінансування лікування та профілактики;
- Всеукраїнська мережа людей, які живуть із ВІЛ (ВБО "100% життя") надає підтримку, консультації та соціальну допомогу;
- Альянс громадського здоров'я проводить інформаційні кампанії та роздачу профілактичних засобів.
Що варто знати
- Профілактика: безпечні статеві стосунки, регулярне тестування на ВІЛ, використання антиретровірусної терапії.
- ВІЛ не передається через побутові контакти, тому дискримінація є необґрунтованою.
- Доступність допомоги: безкоштовні тести, консультації та ліки доступні через державні програми та громадські організації.
Детальну інформацію можна знайти на офіційних ресурсах:
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media