Перейти до основного змісту

Російська музика в українському YouTube: що відбувається з чартами на стримінгах

Російська музика в українських трендах. Колаж Суспільне Культура

Російська музика продовжує лишатися в українських чартах. У рейтингу найпопулярніших композицій на YouTube сьогодні в Україні опинилося одразу три пісні від російських виконавців.

Хоча чарт "20 популярних — Україна" очолила спільна пісня південнокорейської співачки Розе та Бруно Марса APT, але на 5, 6 та 20 місці опинилися росіяни.

На п'ятому зупинилась співпраця російських артистів українського походження Джигана і дуету Artik & Asti, а також російського співака NILETTO. На шостому — трек від Анни Асті (справжнє ім'я Анна Дзюба) "Топит" ("Топить"). І на двадцятому місці — пісня російського виконавця The Brookln "Свободна" ("Вільна").

Як виглядає чарт у YouTube Music. скриншот із сайту

Станом на 30 жовтня у чартах інших стримінгових платформ також є росіяни. Найбільше — одразу шість композицій — у Spotify Viral. Ще по чотири в основному рейтингу Spotify та Shazam.

У десятці найпопулярніших пісень на Apple Music — на сьомому місці — розмістилася Анни Асті.

Скільки російськомовної музики в українських чартах

На початку вересня 2024 року музичний проєкт Bezodnya Music опублікував статистику — скільки на стримінгових сервісах в Україні російської музики.

Згідно з їхніми даними, попри повномасштабне вторгнення значна частина українців продовжує споживати російськомовний музичний контент. Кількість російської музики, яку слухають в Україні на популярних платформах, таких як Spotify, YouTube, Apple Music та Shazam, досягла 26 %.

Найвищі показники — на YouTube, де частка російської музики досягає 30 % у трендах та 20 % серед топових пісень. Не відстає і Spotify — там її 28 %.

Українська музика все ще переважає — її у чартах 39 %. Ще 34 % займають іноземні пісні.

Засновник Bezodnya Music Макс Нагорняк у 2023 році зазначав, що попри стабільну кількість російської музики в чартах української потроху стає більше: "Тенденція нормальна, ми повільно, але планомірно прийдемо до того, що споживання буде десь 5 % [російської музики]".

"Ми не можемо зробити так, щоб всі люди одночасно перейшли на українську і перестали споживати російськомовний контент. Хотілося б, щоб відбувалася більш радикальна українізація, але вона у нас насправді лагідна, відбувається потихеньку. Скільки б ми не казали і на ТБ, і на YouTube, що треба відмовитися від російського контенту, — це працює на 10–20 %".

"Русифікація у стилі поп"

У березні 2024 року Суспільне презентувало документальний проєкт про зросійщення української естради та важливість музичної ідентифікації.

У фільмі ідеться про те, як Росія протягом багатьох років використовує популярну культуру як зброю проти України.

У 1970–1980-х, 1990–2000-х і 2010-х роках українські музиканти ставали знаряддями російського шоубізнесу, з доброї волі або ж несвідомо допомагали Росії у її прагненні розмити культурний кордон між нею та Україною.

Автори фільму разом зі спікерами проєкту досліджують фінансові, політичні та психологічні причини вразливості українських артистів і міркують над тим, як розірвати ці зв'язки.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції