На аукціоні продадуть лист, через підписання якого Айнштайн шкодував: що в ньому було

Альберт Айнштайн.

На аукціоні Christie's в Нью-Йорку продадуть лист із підписом Альберта Айнштайна: у ньому фізики закликали тодішнього президента США Франкліна Рузвельта ініціювати розроблення першої у світі ядерної бомби.

Про це повідмовляє BBC.

У листі 1939 року науковці попереджають Рузвельта, що нацистська Німеччина може розробити ядерну зброю, тож пропонують Сполученим Штатам почати власну ядерну програму.

"Можливо — хоча й менш певно — що так можна створити надзвичайно потужні бомби нового типу", — йдеться в документі.

Три роки потому США розпочали Мангеттенський проєкт, внаслідок якого розробили ядерну бомбу і вперше застосували її в серпні 1945 року по японських містах Хіросіма та Нагасакі.

Продаж листа відбувається в межах продажу предметів, які належали співзасновнику Microsoft Полу АлленуБілл Гейтс, який заснував компанію разом з Алленом, сказав: "Без нього персональних комп’ютерів не існувало б".. Колишній власник помер у 2018 році. Тепер його персональна колекція буде виставлена на продаж у вересні в аукціонному домі Christie's у Нью-Йорку.

Очікувана вартість листа Айнштайна становить $4–6 млн (від 162 до 243 млн грн).

Водночас дослідники вважають, що цей лист написав угорський фізик Лео Сілард разом з іншими вченими. Проте на листі є підпис Айнштайна — він був потрібен для того, щоб інформація в листі сприймалася серйозніше.

Дата написання листа — 2 серпня 1939 року, тобто менш ніж місяць до початку Другої світової війни.

Проте згодом фізик Айнштайн шкодував про цей лист, оскільки США стали країною, що змогла підкорити ядерний синтез у військових цілях. У 1947 році він писав:

"Якби я знав, що німцям не вдасться виготовити атомну бомбу, я б і пальцем не поворухнув".

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media