У Венеції мексиканський художник зробив перформанс, присвячений Донецьку: раніше це була інсталяція в "Ізоляції"

Перформанс Рафаеля Лозано-Геммера "Агломерат пульсу" . Facebook/Rafael Lozano-Hemmer

Напередодні відкриття Венеційської бієнале мексиканський художник Рафаель Лозано-Геммер влаштував перформанс "Агломерат пульсу", присвячений Донецьку. Ця подія не належить до офіційної програми фестивалю.

Про це перформер сповістив на своїй сторінці у Facebook, а також повідомляє кореспондентка Суспільне Культура.

Перфоманс відбувся 17 квітня. У виступі митець звернувся до своєї інсталяції "Кімната пульсу", представленої у 2013 році в Центрі сучасного мистецтва "Ізоляція" у Донецьку.

Під час виставки в Донецьку Лозано-Геммер записав серцебиття понад ста відвідувачів "Ізоляції". Через три місяці після завершення проєкту російські військові окупували Донецьк, а також обстріляли приміщення "Ізоляції". Пізніше росіяни розмістили у центрі таємну катівню.

Цьогоріч під час перформансу на бієнале Лозано-Геммер запропонував відвідувачам "додати" своє серцебиття до аудіозаписів, зроблених ним у Донецьку, створюючи живий пам'ятник загиблим. Кожен новий запис витісняв один зі старих. Так митець прагне нагадати про потребу пам'ятати смерті в окупованому Донецьку.

Записи серцебиття зберігалися на спеціальному технічному обладнанні, яке відтворює ритм серця на прикріплених до нього лампах. Після додавання нового серцебиття місцевий перформер Грегоріо Магніфічі, до якого це обладнання було прикріплене, прогулювався вулицями Венеції.

"Кімната пульсу": інтерактивна інсталяція в "Ізоляції"

"Кімната пульсу" натхненна сценою з фільму Macario Роберто Гавальдона, де герой бачить людей як свічки у печері. Інсталяція також відображає впливи мінімалістичних музичних композицій та кібернетичної теорії про саморегуляцію серцевої діяльності, розробленої в Національному інституті кардіології в Мехіко. Цей проєкт демонструє взаємодію між наукою, технологіями та мистецтвом.

Інсталяція є частиною тематичного блоку, присвяченого суспільній взаємодії, дослідженню форм альтернативної свідомості та точкам перетину ідей наукової фантастики з художнім баченням. Вона складалася з ряду ламп розжарювання, розміщених у виставковому просторі, які активувалися через датчики серцевого ритму. Коли відвідувач або відвідувачка торкалися датчика, їхній пульс змушував найближчу лампочку блимати, відтворюючи ритм серця. Після відпускання датчика світло згасало, а ритм передавався до наступної лампи, створюючи живий, динамічний ефект.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media