Організатори "Євробачення" відреагували на погрози вбивством представниці Ізраїлю

Представниця Ізраїлю на "Євробаченні-2024" — Еден Голан. golaneden/Instagram

Європейська спілка радіомовлення і телебачення (EBU) відреагувала на погрози та переслідування артистів. У заяві не назвали конкретних імен виконавців, однак реакція з'явилася на тлі інформації про погрози представниці Ізраїлю Еден Голан.

Заяву опублікували на офіційному сайті конкурсу.

Заступник генерального директора EBU Жан-Філіп де Тендер зазначив, що Європейська мовна спілка "визнає глибину почуттів і різкі настрої, які спровокувало цьогорічне «Євробачення» на тлі жахливої війни на Близькому Сході".

Втім, він наголосив, що рішення про долучення будь-якого мовника, зокрема ізраїльського каналу Kan, до участі в шоу — це виняткова відповідальність керівних органів EBU, а не окремих виконавців. Артисти ж приїжджають на "Євробачення", щоб "поділитися своєю творчістю, культурою та універсальним посланням єдності мовою музики".

"Хоч ми рішуче підтримуємо свободу слова та право на висловлення думок у демократичному суспільстві, ми рішуче виступаємо проти будь-яких форм онлайн-зловживань, мови ворожнечі або переслідувань, спрямованих на наших артистів або будь-яких осіб, пов'язаних з конкурсом. Це неприйнятно й абсолютно несправедливо, враховуючи, що митці не мають жодного стосунку до цього рішення", — сказав Жан-Філіп де Тендер.

Насамкінець заступник генерального директора EBU зауважив, що Європейська мовна спілка прагне підтримувати безпечне та сприятливе середовище для всіх учасників, персоналу та шанувальників "Євробачення", тож буде "продовжувати співпрацю з усіма зацікавленими сторонами для просування цінностей поваги, інклюзивності та взаєморозуміння".

Перед цим видання Jerusalem Post повідомляло, що співачка отримувала погрози вбивством у соціальних мережах. Голан зазначила, що буде подорожувати на конкурс із командою безпеки.

Що передувало

Як стало відомо наприкінці березня 2024-го, музиканти зі Швеції, Ісландії та Фінляндії написали відкритий лист із закликом усунути Ізраїль із цьогорічного конкурсу "Євробачення".

Згідно з їхньою позицією, дозволяючи Ізраїлю брати участь, Європейська мовна спілка (EBU) "демонструє разючі подвійні стандарти, які підривають довіру до організації", а також що це "робить страждання жертв невидимими".

Посол Ізраїлю у Швеції Зів Нево Кульман заявив: "Заклики до бойкоту Ізраїлю є підтримкою дій ХАМАСу, присудженням нагороди тероризму і несумісні з цінностями EBU і конкурсу".

Втім, понад 400 світових зірок підписали власний лист на підтримку участі Ізраїлю в "Євробаченні". Серед них — актори Гелен Міррен, Маїм Бялік та Лієв Шрайбер, засновник гурту Kiss Джин Сіммонс та інші.

"Ми вважаємо, що такі заходи, як співочі конкурси, мають вирішальне значення для подолання наших культурних розбіжностей і поєднують людей різного походження через їхню спільну любов до музики. Ті, хто закликає усунути Ізраїль, підривають дух конкурсу і перетворюють його зі свята єдності на інструмент політики", — йдеться у зверненні.

Що відомо про представницю Ізраїля на "Євробаченні-2024"

Цьогоріч на сцені в Мальме Ізраїль представить виконавиця Еден Голан з піснею Hurricane.

Музичний стиль Еден охоплює поп, соул та R&B. Виконавиця надихається зірками світової музики, як-от Бейонсе, Аріана Гранде, Джессі Джей, RAYE, Вітні Г'юстон та Джастін Тімберлейк.

Еден Голан з раннього віку реалізовує себе в музиці: брала участь у численних конкурсах, була вокалісткою дівочого гурту, а у 18 років приєдналася до лейблу Session42.

Варто зазначити, що Європейська мовна спілка (EBU) спершу дискваліфікувала пісню Ізраїлю, бо простежила в ній політичний підтекст. Телеканал Kan відмовлявся змінювати композицію, однак 3 березня мовник переглянув своє рішення.

Спочатку виконавиця мала інші два варіанти пісні для участі в "Євробаченні": October Rain або Dance Forever.

У першій були такі рядки: "письменники історії / підтримуйте мене", "я досі мокра від жовтневого дощу / жовтневого дощу", що може відсилати до нападу угруповання ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. Також у куплеті івритом співається: "Тут не залишилось повітря, щоб дихати / Немає місця, немає мене з дня в день /Вони всі були хорошими дітьми, кожен із них".

А в другій: "О, танцюй, як ангел / О, ти будеш пам'ятати / Що я буду танцювати вічно / Я буду танцювати знову", а також "Я розправляю свої крила / Лечу небом / Чути скрипки / Ангели не плачуть / Лише співають".

Коли композиції надіслали на затвердження EBU, європейський мовник попросив змінити текст кожної з цих пісень. Проте Ізраїль заявив, що представить нову пісню — Hurricane: мелодія буде з October Rain, але новий текст про "молоду жінку, яка переживає особисту кризу".

Про "Євробачення-2024"

68-й пісенний конкурс пройде у шведському місті Мальме. Перший і другий півфінали заплановані на 7 та 9 травня (Україна виступатиме у першій половині першого півфіналу під номером 5), а грандфінал — на 11 травня.

Цьогоріч внесли декілька змін у правила конкурсу. Наприклад, збільшиться час глядацького голосування у фіналі: воно розпочнеться перед виступом першого учасника 11 травня. Про решту нововведень читайте у матеріалі.

Україну на конкурсі представлять реперка alyona alyona та співачка Jerry Heil з композицією Teresa & Maria.

Суспільне Культура та Радіо Промінь — офіційні медіапартнери "Євробачення".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media