Human Rights Watch звинувачує Китай у закритті та руйнуванні мечетей

Члени етноменшини хуей біля мечеті в місті Іньчуань, провінція Нінся, 2015 рік. Фото: AP Photo/Ng Han Guan, File

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) заявила, що влада Китаю значно скорочує кількість мечетей у провінціях Нінся і Ганьсу в межах політики "консолідації мечетей". Це є порушенням права на свободу віросповідання.

Про це йдеться у звіті правозахисної організації від 22 листопада.

За спостереженнями HRW, китайська влада вивела з експлуатації, закрила, знесла або переобладнала багато мечетей, щоб використовувати будівлі у світських цілях. Ще з багатьох мечетей уряд зняв ісламські архітектурні елементи, як-от куполи й мінарети.

"Китайський уряд не «консолідує» мечеті, як він стверджує, а закриває багато з них, порушуючи релігійну свободу, — говорить Мая Ван, в. о. директора китайської філії Human Rights Watch. — Закриття, руйнування і перепрофілювання мечетей — частина систематичних зусиль, що спрямовані обмежувати іслам у Китаї".

HRW вважає, що Китай хоче "китаїзувати" або й зовсім усунути мусульманські практики в країні, що є порушенням статті 18 Загальної декларації прав людини, за яку свого часу голосував і Китай.

Правозахисники стверджують, що не можуть визначити точну кількість закритих або перепрофільованих мечетей у провінціях Нінся та Ганьсу, бо цієї інформації нема в офіційних документах. Але двоє дослідників-мусульман підрахували, що в Нінся з 2020 року була закрита третина мечетей.

Далі HRW наводить приклади знищення чи перебудови мечетей на основі надрукованих раніше каталогів, супутникових знімків та фото користувачів.

Як влада в Китаї контролює релігію

Human Rights Watch розповіла про контроль влади над релігією в Китаї. Згідно зі звітом, у Китаї останнє масштабне закриття мечетей востаннє проходило в 1950-х, коли в 1949 році до влади прийшла Комуністична партія. До Культурної революції 1966 року в регіоні Нінся влада зруйнувала або об'єднала приблизно 90 % мечетей. За 10 років після закінчення Культурної революції люди в Китаї відновили своє релігійне життя, побудувавши багато мечетей попри те, що уряд все ще суворо контролював релігію. І сьогодні влада зберігає контроль над кадровими призначеннями, публікаціями, фінансами та семінарськими програмами для п'яти офіційно дозволених релігій.

З 2016 року, коли президент Сі Цзіньпін закликав до "китаїзації" релігій, державний контроль над релігією посилився. Влада хоче, щоб релігійна діяльність у Китаї відповідала ідеології Комуністичної партії.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media