Чим особлива Ліна Костенко: кінокритик Сергій Тримбач про творчість української поетеси

Колаж: Вікторія Желєзна / Суспільне Культура

Всесвітній день поезії відзначається щорічно 21 березня уже майже чверть сторіччя з метою вшанування поетів та просування літературної творчості.

З цієї нагоди поговоримо про Ліну Костенко – визначну українську поетесу-шістдесятницю, письменницю та безперечного класика. Її твори широко цитуються, рядки стають крилатими висловами, а ми практично живемо у художньому світі Ліни.

Кінокритик, актор, письменник, лауреат премії імені Олександра Довженка Сергій Тримбач розповів Павлу Вольвачу в ефірі Радіо Культура, чим є для нього творчість Ліни Костенко. Текстову версію розмови підготувала Тетяна Білинець.

Чим особлива Ліна Костенко

"Поезія і культура – це оборонний вал. Те, чого в імперській Москві не могли зрозуміти: по-іншому вони, може, і не починали б війну. До прикладу, у мене є три біблії у моїй бібліотеці: перша – та сама класична Біблія, друга – "Кобзар" Тараса Шевченка, а третя – "Антологія української поезії ХХ століття. Від Тичини до Жадана".

І поєднання високої поезії, а разом з тим максимальної простоти – це те, чим захоплює творчість Ліни Костенко. Тобто вона абсолютно для всіх. Ще одна характеристика, яка вражає, – у її текстах немає мертвих, нічого мертвого. Поетеса пише, що навіть пеньки від спиляних дерев – це літописці. Тобто вона так мислить. Це абсолютно земна поезія".

Сергій Тримбач згадує, як приїхав у Київ, будучи студентом-філологом. Він читав Симоненка, Павличка, Драча, і серед цієї когорти імен його покоління не просто виховувалося, а й зростало у профілі громадянської поведінки.

Ліна Костенко з онучкою Ярославою Франческою Барб'єрі. Фото: Оксана Пахльовська, РС

І додає: "Ми захоплювалися не тільки віршами Ліни Костенко, а й вчинками, вмінням не гнутися, а стояти на своєму, захищати своє. Ліна Василівна, яка прожила ціле життя при "совку", зовсім не стала прорадянською. І якби не було таких людей, як вона, не настав би 1991 рік, не було б України. Бо країна – це не тільки слова, ідея, образи, це ще й громадянська поведінка".

Сергій зазначає, що для нього тільки Тарас Шевченко може стати поруч з видатною Ліною Костенко. Її вірші – це про нас, кожен у них впізнає свою душу, свої переживання та проблеми.

Ліна Костенко і кінематографія

Ліна Костенко брала участь у написанні сценарію до сюжету "Перевірте свої годинники", який був написаний у співавторстві з Аркадієм Добровольським. Цей сценарій про поетів, які пішли на війну. І сьогодні поети на війні, поети тримали і тримають небо над Україною. Це дуже тонкі паралелі.

Читайте також: "Бомби о четвертій ранку — мені вони звичні з дитинства". 93 роки Ліні Костенко
Фото: УНІАН

Як це бути легендою

"Ліна веде досить замкнутий спосіб життя, як мені відомо. Тому складно її побачити на вулицях. Це богиня, її так просто не побачиш. Але разом з тим вона абсолютно земна і проста, як її поезія.

Моя пам'ять плаче над снігами, де стоять берези і хрести. У зимові срібні амальгами біле сонце хоче прорости. Я живу, бо ще мені живеться. Бо живу, дав Бог мені снаги. Із твого невидимого серця кров калини капле у сніги.

Яка образність, чуттєвість, дивовижність і простота об’єднані у цьому вірші! Аналізуючи декілька рядків, можна говорити про нього дуже довго.

Ліна Костенко змушує своєю поезією наші душі розлітатися. Я читаю її вірші і почуваюся теж великою людиною".

Кожен текст Ліни Василівни – це колосальна робота, вона дуже вимоглива до себе і справжній трудоголік. Саме тому поетеса є таким скарбом для українців.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!