В Україні офіційно запроваджується нова спеціальність операторів безпілотників, які виконуватимуть завдання з аеророзвідки та виявлення вибухівки.
Про це повідомляє пресслужба Міноборони.
Там розповіли, що відповідний стандарт ДСТУ 8820-4:2025"Протимінна діяльність. Процеси управління. Частина 4. Процеси механізованого розмінування" затвердив Національний орган стандартизації України.
Документ впроваджує ключові принципи та вимоги до застосування механізованих засобів розмінування (МЗР) під час очищення територій від вибухонебезпечних предметів. Він набуде чинності 1 травня 2025 року.
Крім того, завдяки впровадженню цього стандарту:
- регламентується використання різних типів МЗР – від засобів для обробки ґрунту до обладнання для виявлення та знешкодження вибухонебезпечних предметів;
- встановлюються вимоги до операторів МЗР, їхнього навчання та сертифікації;
- унормовуються заходи безпеки під час експлуатації техніки, включно з дистанційним та автономним керуванням;
- гармонізується національна нормативна база з міжнародними стандартами IMAS (International Mine Action Standards).
У Міноборони додали, що для тестування механізованих засобів розмінування планується створення спеціального полігону, що дозволить забезпечити перевірку техніки в реальних умовах, підвищуючи ефективність її використання.
У січні 2025 року в Україні на рівні державного стандарту унормували використання дронів та результатів аналізу супутникових знімків під час обстеження забруднених вибухонебезпечними предметами територій.
У вересні 2024 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповів, що за розрахунками українського уряду та експертів, Україні потрібно близько 10 тисяч саперів, щоб розмінувати за 5 років забруднені російськими мінами землі.
У грудні торік очільник українського уряду казав, що в Україні потенційно забруднена мінами територія складає близько 139 000 кв. км. Через заміновані поля українська економіка зазнає 11,2 млрд доларів щорічних збитків.
27 лютого 2025 року у Мінекономіки повідомляли, що Україні на розмінування територій, забруднених вибухівкою через повномасштабну війну, потрібно 29,8 мільярда доларів. Це на 4,8 мільярда менше, ніж вважалось раніше.