На сьогодні в Україні потенційно забруднена мінами територія складає близько 139 000 кв. км. Через заміновані поля економіка зазнає 11,2 млрд доларів щорічних збитків.
Про це заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
За його словами у перший рік повномасштабної війни потенційно замінованими вважалися 174 000 квадратних кілометрів української території.
"Завдяки солідарності партнерів і нашим внутрішнім ресурсам ми повернули до експлуатації майже 65,5 тисяч км нашої землі. Це значне досягнення, враховуючи, що увесь цей час бойові дії тривають, тривають інтенсивні бої", — сказав прем'єр.
Шмигаль зазначив, що темпи розмінування недостатні,
"Ми не можемо собі дозволити йти довгим шляхом, що займе десятки років. Йдеться про життя і здоров'я наших людей. Через російські міни вже постраждали понад 760 цивільних, серед яких 86 дітей. Йдеться про нашу економіку, особливо про аграрний сектор. 11,2 млрд доларів щорічних збитків через заміновані поля – такою є важка ціна мінного забруднення", — сказав він.
Прем'єр зазначив, що замінування територій також шкодить довкіллю — це ризик пожеж, хімічної інтоксикації грунтів, ризик тотальної зміни екосистем.
Все це, за словами Шмигаля, спонукає до комплексного підходу в гуманітарному розмінуванні і Україна його реалізує відповідно до національної стратегії протимінної діяльності.
Що передбачає стратегія протимінної діяльності
1. Обстеження потенційно замінованих земель.
"Сьогодні потенційно забруднена територія складає близько 139 000 кв. км. Це більше ніж площа таких країн як Греція, Болгарія. Ми здійснюємо обстеження, щоб визначити, які території перебувають поза зоною ризику і їх можна швидко повернути аграріям. Це відразу дає результат: збільшуються посівні площі, створюються робочі місця, аграрні підприємства сплачуються податки, нарощуються експорт продовольства", — сказав Шмигаль.
2. Очищення землі, від мін та снарядів в тих зонах, де виявлено відповідні забруднення.
За словами прем'єра, над розмінуванням в Україні зараз працюють майже 70 операторів протимінної діяльності, понад 4 тисячі саперів, більше 150 одиниць техніки.
3. Залучення міжнародної донорської допомоги.
"Наразі до коаліції донорської допомоги долучились 50 країн-партнерів. Загальний обсяг інвестицій понад 1 млрд доларів. Ми надзвичайно цінуємо таку солідарність і розраховуємо на подальшу підтримку і допомогу", — зазначив Шмигаль.
4. Нарощування кількості розмінувальної техніки.
"Вдячні партнерам за надання нових машин, яких стає все більше і більше. Водночас робимо акцент на локалізації розвитку українського виробництва. Вже працюють українські техніка і техніка іноземних компаній, виготовлена в Україні. Ми відкриті до всіх інновацій, які можна застосувати в розмінуванні. В Україні існує величезний простір для апробації іноземних технологій", — сказав прем'єр.
5. Збільшення кількості сертифікованих операторів з професійною діяльністю в тому числі приватних.
За словами прем'єра, уряд максимально спростив, уніфікував і цифровізував сертифікацію.
"За рік кількість операторів зросла вдвічі. Очікуємо на подальшу позитивну динаміку. Держава готова фінансувати аграріями 100% вартості послуг для розмінування. Це формує конкурентний ринок і стимулює операторів працювати швидко і ефективно", — сказав він.