Збройові підприємтсва Північної Кореї, які виробляють боєприпаси та ракети, суттєво збільшили свої площі за останні три роки.
Це підтверджують супутникові знімки, проаналізовані російським виданням The Moscow Times.
Вказується, що хоча Кремль офіційно не визнає закупівлю північнокорейських боєприпасівдля використання у війні апроти України, проте після численних повідомлень про постачання снарядів з КНДР, скарги російських військових на брак цього виду озброєнь припинилися.
За даними газети The Washington Post, з серпня 2023 року до січня 2024 року Північна Корея могла відправити до Росії близько 1,6 мільйона артбоєприпасів. За словами кервіника Головного управілння розвідки Кирила Буданова, у 2025 році КНДР планує передати РФ щонайменше 150 балістичних ракет малої дальності KN-23, а також додаткові гаубиці та артилерійські системи. Торік КНДР передала росіянам 148 таких ракет.
За даними видання 38 North, у виробництві озброєння для Росії можуть брати участь близько 20 заводів у Північній Кореї. Серед основних постачальників називають три підприємства: завод №125 у Пхеньяні, Тесонський машинобудівний завод та завод №26 у провінції Чагандо.
Зокрема завод № 125 – одне з найбільших підприємств із виробництва боєприпасів у КНДР. Його точне розташування невідоме, але південнокорейська розвідка пов’язує його з промисловою зоною на північному заході Пхеньяна. З 2021 до 2025 року площа забудови цієї території зросла майже у 2,5 раза – з 2,5 до 6 квадратних кілометрів.
Тесонський машинобудівний завод спеціалізується на виробництві ракет середнього радіусу дії. Частина потужностей підприємтсва розташована в підземних тунелях. Аналіз супутникових знімків показує, що у 2023–2024 роках підприємство було модернізоване: біля входів у тунелі з’явилися будівельні матеріали, а деякі наземні будинки демонтували.
Завод №26 у Чагандо також частково розташований під землею, що ускладнює оцінку його масштабів. Супутникові знімки за березень 2025 року не фіксують значних змін на поверхні.
Крім того, зі збільшенням поставок охброєнь до Росії пов’язують активне розширення Кумсонгського тракторного заводу в Кангсо, де виробляють транспортні установки для крилатих ракет. Площа його забудови з 2021 до 2025 року зросла втричі.
Зростання військової промисловості КНДР також підтверджується даними про модернізацію заводу імені "11 лютого" у Хамхіні, де виробляються ракети "Хвасон-11".
Експерти Центру аналізу стратегій і технологій зазначають, що Північна Корея – один зі світових лідерів у виробництві артилерії та боєприпасів. За їхними оцінками на озброєнні країни є від 8 до 10 тисяч артилерійських установок. Для порівняння – до початку повномасштабного вторгнення в Україу Росія мала 14–18 тисяч одиниць такої зброї.
Що відомо про постачання КНДР зброї до Росії
У січні 2023 року США оприлюднили розсекречені фотографії вагонів, які прямували в Росію з Північної Кореї і ймовірно перевозили зброю для російської армії, зокрема для ПВК "Вагнер".
У червні Кім Чен Ин пообіцяв "триматися за руку" з Путіним і зміцнювати стратегічне співробітництво між державами.
4 серпня того ж року тодішній координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що США отримали розвіддані, які вказують на спроби Росії придбати у Північної Кореї партію снарядів для використання у війні проти України.
У листопаді 2024 року у ГУР МО повідомляли, що від 3 жовтня 2024-го з Північної Кореї до Росії переміщено понад 100 артсистем різних типів, мільйони боєприпасів, а також 100 балістичних ракет малої дальності типу KN-23/24.