Перейти до основного змісту

Зурабішвілі та експрем'єра Грузії Гахарію закидали яйцями в аеропорту Тбілісі

ЗМІ
Саломе Зурабішвілі під час звернення напередодні інавгурації новообраного президента Грузії Міхеіла Кавелашвілі в Тбілісі, 29 грудня 2024 року. AFP via Getty Images/Giorgi ARJEVANIDZE

П'яту президентку Грузії Саломе Зурабішвілі та експрем'єра країни, а нині лідера опозиційної партії "За Грузію" Георгія Гахарію, по прибуттю з Мюнхенської безпекової конференції, люди закидали яйцями в аеропорту Тбілісі.

Про це повідомляють телеканал Pirveli та видання News Georgia.

Разом із Гахарією під такий "обстріл" в аеропорту потрапив й колишній посол Грузії у Німеччині Елгуджа Хокрішвілі.

За даними журналістів, коли люди закидували грузинських політиків яйцями, поліція не втручалась. На інцидент також не відреагувала служба безпеки тбіліського аеропорту.

У партії, "За Грузію", яку очолює Гахарія, назвали нападників"зондеркомандою" керівної політсили країни "Грузинська мрія".

Саломе Зурабішвілі поки не коментувала цей напад. У Міністерстві внутрішніх справ Грузії також не прокоментували ці події.

13 лютого Європарламент ухвалив резолюцію "Про погіршення політичної ситуації у Грузії". У ній євродепутати розширили список осіб, щодо яких вони закликають запровадити європейські санкції, а Саломе Зурабішвілі визнають легітимною президенткою країни. У керівній політсилі країни "Грузинська мрія" відреагували на це, й заявили, що не "сприймають Європарламент серйозно".

Як повідомляло "Эхо Кавказа", Зурабішвілі відвідувала Мюнхенську безпекову конференцію, що тривала 14-16 лютого. На полях заходу вона зустрічалась з багатьма лідерами європейських країн та з представниками Білого дому. Зурабішвілі також брала участь у панельній дискусії, присвяченій Грузії. Водночас представників "Грузинської мрії" у Мюнхені не було.

Парламентські та президентські вибори у Грузії

28 листопада 2024 року прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що влада країни відмовляється від переговорів щодо вступу до Європейського Союзу до 2028 року. Це сталося на тлі протестів проти результатів жовтневих парламентських виборів, на яких, за офіційними даними, перемогла керівна партія "Грузинська мрія". Після відмови від переговорів про вступ до ЄС протести в Грузії спалахнули з новою силою й тривають досі.

Зурабішвілі не визнає президентські вибори, які відбулися в Грузії 14 грудня 2024 року. Тоді виборча колегія Грузії, більшість якої мала керівна партія "Грузинська мрія", обрала президентом Міхеіла Кавелашвілі.

Він отримав 224 голоси, один бюлетень визнали зіпсованим. Кавелашвілі був єдиним кандидатом. Раніше опозиція заявила, що не визнає легітимність як президентських, так і парламентських виборів, що відбулися у жовтні. Прем'єр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що чинній президентці Грузії Саломе Зурабішвілі все ж таки доведеться "піти на пенсію" після інавгурації Кавелашвілі 29 грудня.

Згідно з Конституцією, повноваження чинного президента припиняються після інавгурації нового глави держави. Однак Зурабішвілі заявила, що не має наміру складати свої повноваження. Вона вважає парламент нелегітимним, а обрання Кавелашвілі назвала "насмішкою над демократією".

29 грудня Кавелашвілі склав присягу президента. Зурабішвілі добровільно покинула президентський палац.

Раніше Європейська рада оголосила, що процес інтеграції Грузії фактично припинено через дії керівної партії "Грузинська мрія", зокрема, через ухвалення законів про "іноагентів" та обмежень прав ЛГБТ-спільноти. Крім цього ЄС не визнав результати парламентських виборів, що відбулися 26 жовтня.

Топ дня
Вибір редакції