Перейти до основного змісту

ПАРЄ підтримала санкції проти Грузії та висунула умови щодо виборів

Засідання ПАРЄ, ілюстративне фото. AP

29 січня Моніторинговий комітет Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) схвалив резолюцію щодо Грузії, яка містить санкції та вимоги до грузинської влади щодо проведення дострокових парламентських виборів.

Про це повідомляє "Європейська правда" з посилання на джерела та народна депутатка партії "Слуга Народу" Марія Мезенцева у Facebook.

Зазначається, що рішення ухвалили абсолютною більшістю голосів під час закритого засідання комітету, на якому не були присутні представники Грузії. Документ, що пройшов обговорення, буде представлений для голосування в сесійній залі.

Фінальна версія документа передбачає затвердження повноважень грузинської делегації на поточну сесію, але з обов'язковим переглядом у квітні. При цьому комітет висунув умову – розпочати процес дострокових парламентських виборів, які мають відбутися під міжнародним наглядом, включаючи ПАРЄ.

Крім того, в резолюції підтверджується наявність політичних в’язнів у Грузії та міститься вимога про їхнє негайне звільнення. Також документ вимагає встановлення справедливості щодо мирних протестувальників, які зазнали насильства з боку влади.

Мезенцева повідомила, що ПАРЄ офіційно підтримала оскарження повноважень делегації правлячої партії "Грузинська мрія". Вона зазначила, що наступна сесія ПАРЄ відбудеться у квітні, коли питання повноважень Грузії буде розглянуто повторно.

"Наступна сесія ПАРЄ вже в квітні. Моя думка: уряд не зможе виконати умови, і ми викличемо повністю "Грузинську мрію". Нехай живе вільна Сакартвело", — наголосила нардепка.

Парламентські та президентські вибори у Грузії

28 листопада 2024 року прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що влада країни відмовляється від переговорів щодо вступу до Європейського Союзу до 2028 року. Це сталося на тлі протестів проти результатів жовтневих парламентських виборів, на яких, за офіційними даними, перемогла керівна партія "Грузинська мрія". Після відмови від переговорів про вступ до ЄС протести в Грузії спалахнули з новою силою й тривають досі.

Зурабішвілі не визнає президентські вибори, які відбулися в Грузії 14 грудня року. Тоді виборча колегія Грузії, більшість якої мала керівна партія "Грузинська мрія", обрала президентом Міхеіла Кавелашвілі.

Він отримав 224 голоси, один бюлетень визнали зіпсованим. Кавелашвілі був єдиним кандидатом. Раніше опозиція заявила, що не визнає легітимність як президентських, так і парламентських виборів, що відбулися у жовтні. Прем'єр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що чинній президентці Грузії Саломе Зурабішвілі все ж таки доведеться "піти на пенсію" після інавгурації Кавелашвілі 29 грудня.

Згідно з Конституцією, повноваження чинного президента припиняються після інавгурації нового глави держави. Однак Зурабішвілі заявила, що не має наміру складати свої повноваження. Вона вважає парламент нелегітимним, а обрання Кавелашвілі назвала "насмішкою над демократією".

29 грудня Кавелашвілі склав присягу президента. Зурабішвілі добровільно покинула президентський палац.

Раніше Європейська рада оголосила, що процес інтеграції Грузії фактично припинено через дії керівної партії "Грузинська мрія", зокрема, через ухвалення законів про "іноагентів" та обмежень прав ЛГБТ-спільноти. Крім цього ЄС не визнав результати парламентських виборів, що відбулися 26 жовтня.

Топ дня
Вибір редакції