Федеральний суддя зобов’язав адміністрацію президента США Дональда Трампа відновити фінансування сотень підрядників, що працюють у сфері зовнішньої допомоги.
Про це повідомило видання Politico.
Суддя Окружного суду США у Вашингтоні Амір Алі, призначений ще президентом Джо Байденом, зазначив, що адміністрація Трампа не врахувала серйозних наслідків від загального блокування програм зовнішньої допомоги.
"На цей момент відповідачі не надали жодного пояснення, чому повне призупинення всієї затвердженої Конгресом зовнішньої допомоги, що викликало шок та порушило тисячі угод із бізнесами, неурядовими організаціями та партнерами по всій країні, було раціональним кроком перед переглядом програм", – написав суддя Алі у своєму рішенні.
"Без тимчасового судового захисту масштаби вже завданої шкоди майже напевно зростуть", – додав він.
Алі заборонив ключовим чиновникам адміністрації Трампа, включаючи держсекретаря Марко Рубіо та директора Управління з питань бюджету Рассела Воґта, реалізовувати скасування контрактів та припинення робіт, запроваджені після інавгурації Трампа, поки триває судовий розгляд.
Це рішення фактично зупиняє один із основних пунктів першого виконавчого указу Трампа, який наказував заморозити всю зовнішню допомогу на 90 днів.
Суддя також дійшов висновку, що адміністрація діяла «довільно та свавільно», різко припинивши фінансування без оцінки наслідків для компаній, які вже отримали ці кошти ще до приходу Трампа до влади.
"Немає нічого нелогічного в тому, що уряд переглядає програми", – зазначив Алі.
Адвокати постачальників, які отримували кошти через програми USAID, повідомили, що рішення Трампа вже призвело до серйозних руйнувань у секторі.
"Підприємства закриваються, співробітників звільняють, їжа гниє, медикаменти псуються", – заявив адвокат Стівен Вірт під час 90-хвилинного слухання в середу.
За словами юристів, під ударом опинилися не лише іноземні отримувачі допомоги, а й американські компанії, які працюють із міжнародними партнерами.
"Сотні підприємств у США, які працюють у сфері зовнішньої допомоги, зараз змушені звільняти персонал або відправляти співробітників у неоплачувану відпустку. Багато з них не переживуть цей 90-денний мораторій", – заявив один із адвокатів.
Також юристи зазначили, що припинення мільярдних державних витрат та закриття міжнародних партнерів потребувало б чіткої санкції Конгресу, чого не було зроблено.
Як пише видання, це вже другий судовий удар по спробі Трампа дефінансувати USAID – агентство, яке займається розподілом мільярдів доларів на програми зовнішньої допомоги.
Минулого тижня суддя Карл Ніколс, призначений самим Трампом, заблокував рішення адміністрації про масове звільнення тисяч держслужбовців, які працюють у секторі допомоги. У четвер він продовжив заборону ще на тиждень.
Що відомо про замороження зовнішньої допомоги від США
20 січня Дональд Трамп підписав указ про тимчасове призупинення всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів до проведення перевірок, щоб визначити, чи відповідають вони його політичним цілям. Це вплинуло на USAID — агенцію США з міжнародного розвитку, засновану у 1961 році.
2 лютого президент США Дональд Трамп заявив, що USAID "керувала купка радикальних божевільних". Трамп також розглядає злиття USAID з Державним департаментом. Американський мільярдер, технологічний підприємець Ілон Маск заявив, що президент США Дональд Трамп погодився з тим, що Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) має бути “закрите”.
Про USAID
United States Agency for International Development (USAID) — агенція США з міжнародного розвитку, заснована у 1961 році. Має регіональні місії у Центральній та Південній Африці, Азії, на Близькому Сході, Латинській Америці та країнах Карибського басейну, а також у Європі.
Як йдеться на сайті USAID Україна, з початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року агенція надала Києву 2,6 млрд доларів на гуманітарну допомогу, а також спрямувала 5 млрд доларів допомоги на розвиток. Ще 30 мільярдів доларів були виділені у формі прямої бюджетної підтримки.
Загалом агенція інвестує та підтримує 29 різних сфер у 158 країнах по всьому світу. Зокрема йдеться про економічне зростання і торгівлю, гуманітарну допомогу, освіту, енергетику, інфраструктуру, технології тощо.
Наслідки ліквідації USAID
Колишні співробітники USAID та гуманітарні організації попереджають, що скорочення ролі агентства може зашкодити національним інтересам США.
Якщо USAID зникне, Китай та інші конкуренти Вашингтона можуть заповнити вакуум у країнах, що розвиваються.
Адміністрація Трампа вже заморозила більшість зовнішньої допомоги, що призвело до масових скорочень персоналу в гуманітарних організаціях.
Ця ситуація вплинула на мільйони людей по всьому світу, які отримували харчову допомогу, медичну підтримку, освітні програми та кліматичні ініціативи від USAID.
Державний департамент завжди впливав на політику USAID, проте агентство мало велику автономію.