У Польщі через рішення президента США Дональда Трампа призупинити іноземну допомогу за програмою USAID найбільший центр допомоги українським біженцям "Mapuj Pomoc" залишився без фінансування.
Про це передає Polskie Radio.
Зазначається, що рішення Трампа призупинити міжнародну допомогу суттєво вплинуло на численні громадські організації в країні, які роками отримували фінансування від USAID. Кошти йшли на підтримку ініціатив, спрямованих на просування прав людини, демократії, рівності та незалежних ЗМІ.
Однією з організацій, що постраждала від припинення допомоги, став найбільший в Польщі центр підтримки українських біженців "Mapuj Pomoc". Представниця цієї організації Івона Ґурка розповіла, що центр наразі шукає нові можливості для підтримки.
"Ми працюємо над тим, щоб відновити фінансування і ведемо діалог з партнерами та урядом. Нашою метою є пошук альтернативних джерел фінансування", — зазначила вона.
Що відомо про замороження зовнішньої допомоги від США
20 січня Дональд Трамп підписав указ про тимчасове призупинення всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів до проведення перевірок, щоб визначити, чи відповідають вони його політичним цілям. Це вплинуло на USAID — агенцію США з міжнародного розвитку, засновану у 1961 році.
2 лютого президент США Дональд Трамп заявив, що USAID "керувала купка радикальних божевільних". Трамп також розглядає злиття USAID з Державним департаментом. Американський мільярдер, технологічний підприємець Ілон Маск заявив, що президент США Дональд Трамп погодився з тим, що Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) має бути “закрите”.
Про USAID
United States Agency for International Development (USAID) — агенція США з міжнародного розвитку, заснована у 1961 році. Має регіональні місії у Центральній та Південній Африці, Азії, на Близькому Сході, Латинській Америці та країнах Карибського басейну, а також у Європі.
Як йдеться на сайті USAID Україна, з початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року агенція надала Києву 2,6 млрд доларів на гуманітарну допомогу, а також спрямувала 5 млрд доларів допомоги на розвиток. Ще 30 мільярдів доларів були виділені у формі прямої бюджетної підтримки.
Загалом агенція інвестує та підтримує 29 різних сфер у 158 країнах по всьому світу. Зокрема йдеться про економічне зростання і торгівлю, гуманітарну допомогу, освіту, енергетику, інфраструктуру, технології тощо.
Наслідки ліквідації USAID
Колишні співробітники USAID та гуманітарні організації попереджають, що скорочення ролі агентства може зашкодити національним інтересам США.
Якщо USAID зникне, Китай та інші конкуренти Вашингтона можуть заповнити вакуум у країнах, що розвиваються.
Адміністрація Трампа вже заморозила більшість зовнішньої допомоги, що призвело до масових скорочень персоналу в гуманітарних організаціях.
Ця ситуація вплинула на мільйони людей по всьому світу, які отримували харчову допомогу, медичну підтримку, освітні програми та кліматичні ініціативи від USAID.
Державний департамент завжди впливав на політику USAID, проте агентство мало велику автономію.