Група демократів у Палаті представників США представила законопроєкт, спрямований на запобігання ліквідації Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) адміністрацією Дональда Трампа.
Про це пише The Hill.
Законопроєкт, очолюваний конгресвумен Сарою Джейкобс, отримав назву "Акт про захист національної безпеки США". Як зазначається, законопроєкт має на меті заборонити адміністрації Трампа витрачати державні кошти на фінансування зарплат посадовців, які займаються скороченням USAID, зокрема співробітників DOGE.
"Протягом останніх 10 днів Ілон Маск і DOGE закрили веб-сайт USAID, припинили роботу його штаб-квартири, відправили у відпустку тисячі співробітників та наказали зупинити більшість програм іноземної допомоги, зокрема гуманітарну підтримку, що рятує життя", – заявила Джейкобс у пресрелізі.
Конгресвумен Сара Джейкобс наголосила, що "ліквідація Агентства може стати фатальною для мільйонів людей у всьому світі".
"Більше того, рішення Ілона Маска ліквідувати USAID є абсолютно незаконним. Саме тому я з гордістю представляю цей законопроєкт, який забороняє використання будь-яких державних коштів для знищення USAID", — заявила вона.
Раніше стало відомо, що суд у США тимчасово зупинив виконання указу адміністрації Трампа щодо відправлення у відпустки 2200 працівників USAID.
Трамп планує ліквідувати Агентство і відправити у відпустку майже всіх 10 000 співробітників агентства, залишивши лише 611 працівників. Близько 500 співробітників вже відправили в адміністративну відпустку, а ще 2200 повинні були приєднатися до них з 7 лютого.
Крім того, інший федеральний суддя заблокував Департаменту ефективності уряду (Doge) Ілона Маска доступ до записів Міністерства фінансів, які містять особисті фінансові дані мільйонів американців, повідомляють американські ЗМІ.
USAID є найбільшим у світі донором допомоги, більша частина його бюджету витрачається на програми охорони здоров’я по всьому світу. Дві третини з 10 000 співробітників працюють за кордоном.
Про USAID
United States Agency for International Development (USAID) — агенція США з міжнародного розвитку, заснована у 1961 році. Має регіональні місії у Центральній та Південній Африці, Азії, на Близькому Сході, Латинській Америці та країнах Карибського басейну, а також у Європі.
Як йдеться на сайті USAID Україна, з початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року агенція надала Києву 2,6 млрд доларів на гуманітарну допомогу, а також спрямувала 5 млрд доларів допомоги на розвиток. Ще 30 мільярдів доларів були виділені у формі прямої бюджетної підтримки.
Загалом агенція інвестує та підтримує 29 різних сфер у 158 країнах по всьому світу. Зокрема йдеться про економічне зростання і торгівлю, гуманітарну допомогу, освіту, енергетику, інфраструктуру, технології тощо.
Що відомо про тимчасову зупинку проєктів, які фінансує USAID
25 січня українські організації почали отримувати листи від Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) про тимчасову зупинку фінансової підтримки. Логотип USAID часто можна побачити в школах, лікарнях, дитячих садочках тощо.
Більшість програм, які фінансує організація в Україні, повʼязані з підтримкою реформ та розбудовою демократичного суспільства. Тимчасова зупинка вже торкнулася проєктів, які допомагають ветеранам та ветеранкам, стосуються медичної реформи, енергетики, культурних та медійних проєктів.
Поки що йдеться про зупинення фінансування на 90 днів — президент США Дональд Трамп підписав указ про те, що Сполучені Штати за цей час мають провести аудит всіх програм невійськової зовнішньої допомоги. Її США розподіляють саме через USAID. У 2024 році бюджет організації на допомогу Україні складав понад 30 мільярдів доларів.
USAID підтримував в Україні реформу охорони здоровʼя, програми доступності ліків і вакцин, протидії туберкульозу та подоланню епідемії ВІЛ, реабілітації та інклюзії. На програму регіонального розвитку "Говерла", яку USAID робить разом з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури, обласними та районними адміністраціями і місцевими радами, планували виділити 150 мільйонів доларів.
2 лютого президент США Дональд Трамп заявив, що USAID "керувала купка радикальних божевільних". Трамп також розглядає злиття USAID з Державним департаментом. Американський мільярдер, технологічний підприємець Ілон Маск заявив, що президент США Дональд Трамп погодився з тим, що Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) має бути “закрите”.