Адміністрація президента США звільнила генерального інспектора американської Агенції з міжнародного розвитку (USAID) Пола Мартіна. Це відбулося наступного дня після того, як його відомство опублікувало звіт з оцінкою наслідків зусиль Білого дому зі скорочення місії Агенції.
Про це повідомляє газети The Washington Post.
За даними видання, заступник директора Управління кадрів президента США Трент Морс повідомив Полу Мартіну електронною поштою, що його повноваження генерального інспектора USAID "припинено, рішення набуває чинності негайно". Мартін керував штатом з 275 осіб з десятком офісів, розташованих за кордоном.
"Від імені президента Дональда Трампа я пишу вам, щоб повідомити, що ваша посада генерального інспектора Агентства США з міжнародного розвитку припиняє свою дію з цього моменту. Дякую за вашу службу", — йдеться у листі, з яким ознайомились журналісти газети.
Троє співрозмовників, обізнаних із цим питанням, підтвердили журналістам, що Мартіна було звільнено. Цей крок послідував за рішенням президента Дональда Трампа від 24 січня звільнити 17 генеральних інспекторів в межах кадрової чистки, яка, швидше за все, порушила закон, який зобов'язує адміністрацію попереджати Конгрес за 30 днів до здійснення таких дій.
Також вказується, що звільнення Мартіна відбулося після того, як його офіс опублікував доповідь, в якій попередив, що понад $489 мільйонів продовольчої допомоги опинилися під загрозою втрати або можливого нецільового використання після того, як адміністрація Трампа запровадила рішення про замороження допомоги та зупинку роботи.
Офіс Мартіна у своєму звіті дійшов висновку, що, хоча пауза Трампа у зовнішній допомозі передбачала відмову від екстреної продовольчої допомоги, її поставки в натуральній формі затримувалися по всьому світу, оскільки виконавці, які фінансуються USAID, стикалися з суперечливими інструкціями. Водночас співробітники не могли надати чітких інструкцій через комунікаційні обмеження.
Колишній генінспектор Міністерства оборони Роб Сторч, якого Трамп звільнив минулого місяця, заявив, що працював із Мартіном над питаннями, пов'язаними з Україною, і назвав його роботу "зразковою".
За словами ще одного співрозмовника видання, офіс Мартіна проводить ще кілька розслідувань щодо впливу зусиль адміністрації Трампа, спрямованих на згортання значної частини роботи USAID по всьому світу. Серед них — вивчення серйозних скорочень персоналу, який займається наданням гуманітарної допомоги в Африці та Газі.
Про USAID
United States Agency for International Development (USAID) — агенція США з міжнародного розвитку, заснована у 1961 році. Має регіональні місії у Центральній та Південній Африці, Азії, на Близькому Сході, Латинській Америці та країнах Карибського басейну, а також у Європі.
Як йдеться на сайті USAID Україна, з початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року агенція надала Києву 2,6 млрд доларів на гуманітарну допомогу, а також спрямувала 5 млрд доларів допомоги на розвиток. Ще 30 мільярдів доларів були виділені у формі прямої бюджетної підтримки.
Загалом агенція інвестує та підтримує 29 різних сфер у 158 країнах по всьому світу. Зокрема йдеться про економічне зростання і торгівлю, гуманітарну допомогу, освіту, енергетику, інфраструктуру, технології тощо.
Що відомо про тимчасову зупинку проєктів, які фінансує USAID
25 січня українські організації почали отримувати листи від Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) про тимчасову зупинку фінансової підтримки. Логотип USAID часто можна побачити в школах, лікарнях, дитячих садочках тощо.
Більшість програм, які фінансує організація в Україні, повʼязані з підтримкою реформ та розбудовою демократичного суспільства. Тимчасова зупинка вже торкнулася проєктів, які допомагають ветеранам та ветеранкам, стосуються медичної реформи, енергетики, культурних та медійних проєктів.
Поки що йдеться про зупинення фінансування на 90 днів — президент США Дональд Трамп підписав указ про те, що Сполучені Штати за цей час мають провести аудит всіх програм невійськової зовнішньої допомоги. Її США розподіляють саме через USAID. У 2024 році бюджет організації на допомогу Україні складав понад 30 мільярдів доларів.
USAID підтримував в Україні реформу охорони здоровʼя, програми доступності ліків і вакцин, протидії туберкульозу та подоланню епідемії ВІЛ, реабілітації та інклюзії. На програму регіонального розвитку "Говерла", яку USAID робить разом з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури, обласними та районними адміністраціями і місцевими радами, планували виділити 150 мільйонів доларів.
2 лютого президент США Дональд Трамп заявив, що USAID "керувала купка радикальних божевільних". Трамп також розглядає злиття USAID з Державним департаментом. Американський мільярдер, технологічний підприємець Ілон Маск заявив, що президент США Дональд Трамп погодився з тим, що Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) має бути “закрите”.