Перейти до основного змісту

Рютте озвучив мету НАТО перед початком переговорів щодо закінчення війни в Україні

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час пресконференції напередодні зустрічі міністрів оборони НАТО в штаб-квартирі Альянсу в Брюсселі, Бельгія, 12 лютого 2025 року. REUTERS/Johanna Geron

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що наразі мета військо-політичного блоку — це поставити Україну в найкраще становище перед початком переговорів щодо закінчення війни.

Про це очільник Північноатлантичного альянсу сказав під час спільного брифінгу з міністром оборони України Рустемом Умєровим напередодні засідання ради Україна-НАТО, передає з Брюсселя кореспондентка Суспільного.

"А потім бути впевненими, що коли переговори завершаться, їх результатом буде тривалий мир. Щоб бути впевненими що Володимир Путін ніколи знову не спробує захопити навіть кілометра української землі в майбутньому. Це критичне питання", — сказав Рютте.

Генсек НАТО зазначив, що у 2024 році союзники по Альянсу змогли разом надати Києву понад 50 мільярдів євро військової підтримки й наголосив на важливості її продовження.

"І ми запустили наше командування у ВісбаденіЦентр НАТО у німецькому Вісбадені (NSATU), який буде займатися допомогою Україні. (NSATU — ред.). І наступного тижня в Польщі ми розпочнемо роботу спільного Центру НАТО-УкраїнаПерша спільна інституція України та НАТО. (JATEC — ред.) з аналізу, підготовки та освіти, аби впевнитись, що ми засвоїли всі уроки з того, що ви зараз робите в Україні", — додав Рютте.

Зі свого боку очільник Міноборони України Рустем Умєров заявив, що подальші пріоритети Києва — це безпекова допомога від партнерів.

"Ми бачимо, що всі союзники підтримують це, США залишаються з нами, продовжують надавати військову допомогу. НАТО перебирає на себе військову допомогу та навчання, це вже в процесі. Ми вдячні Альянсу за це лідерство", — сказав він.

12 лютого у Брюсселі відбулось чергове засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн" під головуванням Великої Британії, за підсумками якого учасники підтвердили намір і надалі підтримувати Україну та погодили надання допомоги на мільярди доларів.

Президент Володимир Зеленський інтерв'ю The Economist заявив, що членство України в НАТО малоймовірне, зокрема, через опір США, Німеччини та Угорщини.

Про NSATU і JATEC

У липні 2024 року на Вашингтонському саміті НАТО країни Альянсу ухвалили рішення про заснування у Німеччині центру НАТО з підтримки безпеки та підготовки для України (NSATU) для координації надання військового обладнання та навчання для України членами Альянсу та партнерами. Мета нової структури – поставити безпекову допомогу Україні на міцну основу, забезпечуючи посилену, передбачувану та узгоджену підтримку.

Також було вирішено створити Спільний центру аналізу, підготовки та навчання Україна-НАТО (JATEC) — важливого стовпа практичної співпраці, щоб визначити та застосувати уроки війни Росії проти України та підвищити оперативну сумісність України з НАТО.

Рада Україна — НАТО

Створення Ради Україна — НАТО є одним з трьох елементів пакета, щоб Україна ще більше наблизилася до НАТО і до членства в Альянсі.

Тодішній генеральний секретар Єнс Столтенберг під час саміту, що відбувся у 2023 році у Вільнюсі пояснив, чим робота Ради Україна-НАТО буде відрізнятися від попередньої комісії. За його словами, члени Ради зможуть ухвалювати рішення на рівні союзників по Альянсу.

За його словами, такі зустрічі можуть відбуватися на різних рівнях.

Перше засідання Ради Україна — НАТО на рівні міністрів закордонних справ країн Альянсу відбулося у Брюсселі 29 листопада 2023 року. Тоді на засіданні затвердили "амбітну" програму роботи на 2024 рік, яка включає енергетичну безпеку, інновації та взаємодію. Крім того, НАТО надало рекомендації щодо пріоритетних реформ в Україні.

Топ дня
Вибір редакції