Міністерство юстиції США розпускає ініціативу, створену після вторгнення Росії в Україну у 2022 році, яка була спрямована на забезпечення дотримання санкцій і боротьбу з олігархами, наближеними до Кремля.
Про це пише Reuters.
Меморандум, підписаний генеральною прокуроркою США Пем Бонді свідчить, що діяльність Task Force KleptoCapture (Робоча група з боротьби з клептократією) припиняється. Це є частиною зміни пріоритетів і перенаправлення фінансування на боротьбу з наркокартелями та міжнародними злочинними угрупованнями.
"Ця політика вимагає фундаментальної зміни у підходах і мисленні", – написала Бонді в директиві, додавши, що ресурси, які раніше використовувалися для забезпечення санкцій і конфіскації активів російських олігархів, будуть спрямовані на боротьбу з картелями.
Програма була створена під час адміністрації демократа Джо Байдена для того, щоб завдати фінансового удару по найближчому оточенню очільника Кремля Володимира Путіна та покарати тих, хто порушує санкції та експортний контроль.
Робоча група була частиною ширшої стратегії ізолювати Росію від світових ринків та забезпечити дотримання санкцій, запроваджених проти Москви через міжнародне засудження війни в Україні.
За час своєї роботи група порушила кримінальні справи проти: Олега Дерипаски (магната алюмінієвої промисловості), Костянтина Малофєєва (власника великого медіахолдингу).
Також були конфісковані яхти, що належали підсанкційним олігархам Сулейману Керімову та Віктору Вексельбергу.
Хоча розслідування, розпочаті цією групою, ймовірно, триватимуть, їх більше не будуть координувати з центрального офісу Міністерства юстиції.
Колишній керівник робочої групи Ендрю Адамс, який нині працює в юридичній фірмі Steptoe, вважає, що розпуск групи вплине на темпи розслідувань.
"Чи побачимо ми раптовий приплив коштів підсанкційних олігархів до США? Я так не думаю. Але ми точно побачимо різке зниження кількості нових справ проти тих, хто допомагає обходити санкції, особливо у зв’язку з Росією", – заявив Адамс.
Прокурори, які працювали в рамках робочої групи, повернуться на свої попередні посади. Відповідно до директиви, зміни діятимуть протягом щонайменше 90 днів, але можуть бути продовжені або зроблені постійними.
Дональд Трамп неодноразово заявляв про намір покращити відносини з Росією. Він також обіцяв закінчити війну в Україні, хоча детального плану поки не представив.
Як пише видання, фокус Міністерства юстиції США змістився на боротьбу з наркокартелями. Це відбулося після того, як Трамп визнав багато таких угруповань терористичними організаціями, частково в межах боротьби з нелегальною імміграцією та контрабандою фентанілу.
Зміна пріоритетів зачепить також виконання закону, який регулює боротьбу з хабарництвом за кордоном. Упродовж останнього десятиліття цей закон став основою для найгучніших справ Міністерства юстиції проти великих корпорацій, включаючи Goldman Sachs, Glencore і Walmart.
Тепер замість традиційних справ про міжнародну корупцію Міністерство юстиції зосередиться на розслідуванні хабарництва, пов'язаного з діяльністю картелів.
Юрист Стівен Франк, колишній федеральний прокурор, який працював над справами про міжнародну корупцію, назвав цей крок "радикальним відходом від традиційної практики та зміщенням фокусу на вузький сегмент наркозлочинності та насильницької злочинності".