Перейти до основного змісту

Російські олігархи Фрідман і Авен продали свої частки в "Альфа-банку" — FT

Російські мільярдери Михайло Фрідман (ліворуч) і Петро Авен (праворуч) беруть участь у пленарному засіданні з’їзду Російського союзу промисловців і підприємців, березень 2017 року. Getty Images/Mikhail Svetlov

Підсанкційні російські олігархи Михайло Фрідман і Петро Авен продали свої частки в "Альфа-банку" та його страховій компанії, намагаючись скасувати європейські санкції, запроваджені проти них.

Про це пише газета Financial Times.

Згідно з документами, отриманими журналістами видання, Фрідман і Авен ще минулого року передали "Альфа-Банк" і "Альфа-Страхування" своєму давньому партнеру Андрію Косогову.

Зазначається, що угодою, укладеною ще у 2023 році, ці компанії було оцінено приблизно у 240 млрд рублів ($2,5 млрд). Фрідман і Авен володіли 45% акцій банку та 42% страхової компанії.

Сам Косогов, який не перебуває під санкціями, вийшов із тіні й став найбільшим акціонером "Альфа-Банку" та холдингу LetterOne, що базується в лондонському районі Мейфер, після того, як викупив частки своїх підсанкційних партнерів.

Російські мільярдери сподіваються, що продаж банку та страхової компанії — угода, яку прискорило втручання влади РФ у питання власності "економічно значущих" компаній — допоможе їм оскаржити санкції ЄС, запроваджені у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Російські олігархи Авен і Фрідман потрапили під санкції Євросоюзу у лютому 2022 року. Влада ЄС обґрунтувала це рішення тим, що у них є зв'язки в російських владних колах. У травні 2022 року і Авен, і Фрідман оскаржили санкції в суді. Вони публічно оголосили запроваджені санкції проти них несправедливими й поскаржилися на пов'язані з ними фінансові труднощі.

Минулого року Загальний суд ЄС частково скасував підстави для санкцій, визнавши, що Брюссель не надав достатньо доказів їхньої участі в діях, спрямованих на підрив України.

Однак санкції залишаються чинними за іншим обґрунтуванням — ЄС вважає Фрідмана та Авена "провідними бізнесменами, залученими до економічного сектору, що є значним джерелом доходу для Кремля".

Олігархи окремо оскаржують і цю підставу. Якщо їм вдасться виграти суд, країни ЄС можуть ухвалити рішення про скасування санкцій, оскаржити рішення суду або запровадити нові санкції на іншій основі. Латвія вже подала апеляцію на рішення на користь Фрідмана та Авена.

У серпні 2023-го США запровадили санкції проти Германа Хана, Петра Авена, Михайла Фрідмана та Олексія Кузьмічова. Ці бізнесмени також перебувають під санкціями Австралії, Канади, Нової Зеландії та Великої Британії.

5 вересня 2023 року СБУ повідомила про підозру російському олігарху Михайлу Фрідману. Тоді в СБУ заявили, що з початку повномасштабного вторгнення РФ він "влив" близько 2 млрд рублів у декілька військових заводів країни-агресора". Серед них — "Тульський патронний завод", який виробляє набої,  та "Уральський оптико-механічний завод імені Яламова", де виробляють високотехнологічне обладнання для бойових літаків та вертольотів РФ.

"Альфа-груп" в Україні

В Україні "Альфа-груп" володіла однією із найбільших фінустанов — "Альфа-банком", який після початку повномасштабної війни перейменували на "Сенс Банк". Кабмін 21 липня 2023 року ухвалив рішення придбати у повному обсязі акції "Сенс Банку" (до грудня 2022 року — "Альфа Банк Україна") у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за 1 гривню. Таким чином фінустанова стала державною під управлінням Міністерства фінансів.

Топ дня
Вибір редакції