Російський мільярдер Сулейман Керімов володів часткою в американській компанії SpaceX Ілона Маска через траст, навіть після того, як за часів першої адміністрації президента США Дональда Трампа проти нього було запроваджено санкції.
Про це повідомляє Bloomberg, посилаючись на джерела, знайомі із цим питанням.
За даними співрозмовників журналістів, серед яких, зокрема, двоє колишніх високопосадовців нацбезпеки США, Керімов володів часткою в SpaceX через зареєстрований у штаті Делавер Heritage Trust починаючи з 2017 року. Спочатку траст володів приблизно 1% акцій SpaceX. Пакет акцій було придбано за рік до того, як Міністерство фінансів США запровадило санкції проти Керімова та інших осіб.
Дії американського Мінфіну мали на меті заморозити активи Керімова та заборонити ведення бізнесу з американськими компаніями.
Citigroup Inc., яка керувала трастом, звернулася за консультацією до Міністерства фінансів і дійшла висновку, що не має зобов’язання блокувати траст і пов’язані з ним структури. У результаті траст продовжив свою діяльність.
У червні 2022 року, Мінфін США заморозив траст на 1 мільярд доларів, заявивши, що він був створений у 2017 році для управління американськими активами Керімова. Слідчі відомства виявили складну систему юридичних структур і підставних осіб, призначену для приховування його інтересу в цих активах.
За словами двох джерел видання, частка в SpaceX була продана ще до початку процедури арешту активів, а про володіння трасту акціями компанії Ілона Маска раніше не повідомлялося.
"Ці події демонструють труднощі, які фінансові мережі з численними зв'язками створюють для спроб США забезпечити виконання санкцій, а також виклики, з якими стикаються компанії з обмеженим колом акціонерів, такі як SpaceX, яка нині оцінюється приблизно в 350 мільярдів доларів і стає дедалі більш впливовим гравцем у глобальній оборонній та комунікаційній сферах", — зазначають журналісти
Крім цього, як наголошується у статті, це також ставить під питання належну перевірку інформації в Citigroup, міжнародному банківському гіганті, який наразі перебуває під розслідуванням Міністерства юстиції через його обробку Heritage Trust.
Видання додає, що закриті компанії зазвичай проводять перевірку інвесторів, однак у деяких випадках визначити кінцевого власника акцій складно, адже вони можуть придбати частку через юридичну особу, створену спеціально для таких угод, або ж купувати акції на вторинному ринку.
Хто такий Керімов
Сулейман Керімов — російський підприємець та політик, член Ради Федерації Федеральних Зборів РФ та депутат Держдуми РФ у 1999-2007 роках, власник золотодобувної компанії "Полюс". Зараз Керімов знаходиться під санкціями США, Великої Британії та ЄС.
У 2017 році російський лідер Володимир Путін нагородив Керімова орденом “За заслуги перед батьківщиною”.
За даними індексу мільярдерів Bloomberg Керімов займає 17-те місце серед найбагатших росіян, де він посідає 282-гу позицію загального рейтингу з чистим капіталом близько 9,9 мільярда доларів.
США запровадили санкції проти Керімова у квітні 2018 року, заморозивши його активи та заборонивши транзакції з ним, в рамках масштабних заходів адміністрації Дональда Трампа, спрямованих на притягнення до відповідальності російських посадовців та олігархів за ймовірне отримання прибутку від корупції та іноземної агресії.
У травні 2022 року влада Фіджі за запитом США конфіскувала яхту Керімова вартістю 300 мільйонів доларів.
У червні того ж року Мінфін США заблокував активи Heritage Trust, пов'язаний із Керімовим, на 1 млрд доларів.
У 2022 році Мінфін США також запровадив санкції проти кількох членів родини Керімова, включаючи його дружину, двох дочок, сина та двох племінників, одного з яких відомство називало "основним фінансовим посередником" для Керімова. Інший племінник є бенефіціаром Heritage Trust.