Західні судновласники заробили щонайменше 6,3 мільярда доларів, продавши підставним компаніям сотні застарілих танкерів, які увійшли до тіньового флоту Росії.
Про це йдеться в розслідуванні Follow the MoneyГолландське розслідувальне видання та OCCRPГлобальна мережа журналістів-розслідувачів, яка спеціалізується на викритті міжнародних корупційних фінансових потоків клептократів, мафіозі та наркобаронів..
За даними Follow the Money та OCCRP, судна, продані в Європі та США, складають приблизно 40% російського тіньового флоту — 230 кораблів.
Попри діючі санкції, більш ніж половина танкерів, виявлених у розслідуванні Follow The Money та OCCRP, були продані 54 грецькими компаніями на суму щонайменше 3,7 мільярда доларів.
Крім Tsakos, серед компаній, що продали танкери, були Marla Tankers, Prime Marine, Thenamaris та Toro Corp. Остання, наприклад, за два роки продала шість танкерів та отримала прибуток понад 111 мільйонів доларів. Після того як п’ять суден опинилися у тіньовому флоті, Велика Британія запровадила санкції проти кожного з них.
Представники численних компаній, серед яких Chemikalien Seetransporte GmbH та Euronav, стверджують, що дотримуються всіх міжнародних правил та перевіряють покупців. Водночас, в окремих випадках, судна змінювали прапор та операторів, перед тим як потрапити до Росії.
“Німецькі, норвезькі, британські та перш за все грецькі компанії отримували прибуток від надзвичайно високих цін на старі, іржаві та небезпечні танкери. Зараз ці кораблі використовуються для транспортування російської нафти, обходу санкцій і фінансування війни Росії в Україні”, – йдеться у звіті.
Представник компанії Tsakos Energy Navigation Ltd., Кліо Хацімічалі, заявив, що компанія нібито дотримується всіх санкцій. Водночас він не прокоментував продаж танкера Aris, який опинився у тіньовому флоті РФ після його передачі покупцеві, зареєстрованому на Маршаллових островах. OCCRP не знайшло доказів того, що компанія Tsakos Energy Navigation свідомо сприяла обходу санкцій.
Попри обмеження G7, Росія заробила понад 800 мільярдів євро на експорті викопного палива з початку повномасштабного вторгнення в Україну.
Як Росія обходить санкції
Розслідування спирається на аналіз танкерного флоту, проведений Київською Школою Економіки (КШЕ). Відповідно до цього аналізу, судно класифікується як частина тіньового флоту, якщо воно транспортує російську нафту, має непрозору структуру власності та не забезпечене надійним західним страхуванням від можливих розливів нафти.
За оцінками КШЕ, загальна кількість танкерів, що входять до складу російського тіньового флоту, становить приблизно 600 суден. При цьому щонайменше третина з них була придбана у західних компаній.
Прямі продажі нафтових танкерів російським компаніям заборонені санкціями ЄС, проте непрямі продажі через компанії з країн, які не беруть участі в санкціях, залишаються легальними. Це створює лазівку, яка дозволяє Росії продовжувати фінансувати війну проти України.
Старший економіст Інституту KSE Бенджамін Хільгеншток зазначив, що чинні санкції не є достатньо ефективними, якщо танкери врешті-решт опиняються у тіньовому флоті.
"Ви можете перепродати танкер тричі за три тижні. Компанії, які продають танкери, добре знають, що робити, щоб уникнути проблем", — зазначив він.
Що кажуть в ЄС
Спецпредставник ЄС із санкцій Девід О'Салліван наголосив, що продавці з європейських країн мають переконатися, що їхні судна не використовуються Росією для обходу санкцій. Європейські судновласники повинні звітувати перед національною владою про продаж суден покупцям за межами ЄС. Хоча офіційні особи не можуть заблокувати ці угоди, нові вимоги спрямовані на те, щоб змусити компанії ретельніше перевіряти наслідки своїх продажів.
"Люди, які продають судна, повинні довести, що вони перевірили, чи продаж не сприяє обходу санкцій або порушенню обмежень ціни", — зазначив О’Салліван.
Він додав, що хоч повністю зупинити обходи санкцій неможливо, головне питання в тому, чи вони поступово послаблюють економіку Росії.
У відповідь на зростання тіньового флоту США, Велика Британія та ЄС об’єднали зусилля, щоб запровадити санкції проти окремих суден. На цей момент західні уряди наклали обмеження на приблизно 300 танкерів. У січні 2025 року США санкціонували 155 танкерів, що стало наймасштабнішою спробою послабити тіньовий флот. Майже 80 із цих суден, за даними розслідувань Follow The Money (FTM) та OCCRP, були пов’язані із західними компаніями.
"Зрештою, санкції проти Росії – це відповідь на її агресію проти України. ЄС стикається з фундаментальним викликом: запровадження швидких і жорстких санкцій потребує одностайного схвалення всіх 27 держав-членів, що ускладнює ефективні дії", — зазначив аналітик з енергетики Center for Research on Energy and Clean Air (CREA) Петрас Катінас.
Застарілі танкери в російському тіньовому флоті не лише підривають спроби Заходу чинити фінансовий тиск на РФ, але й збільшують ризик морських катастроф.
Санкціє ЄС проти РФ
16 грудня 2024 року Євросоюз запровадив 15-й пакет санкцій проти Росії. Зокрема, ще 52 судна з російського "тіньового флоту" були покарані забороною на доступ до портів і певних послуг. Також пакет містить обмеження проти 54 фізичних і 30 юридичних осіб — зокрема проти двох високопоставлених чиновників із Китаю.
Згодом ЗМІ повідомили, що 14 січня, Європейська комісія розпочне консультації щодо наступного 16-го пакета санкцій проти Росії.
Редактор "Радіо Свобода" з питань Європи Рікард Йозвяк повідомив, що 16 санкційний пакет буде спрямований на імпорт алюмінію, агропродукції, "тіньовий флот", скраплений газ та банки РФ.