Європейський Союз готує широкий пакет санкцій напередодні третьої річниці вторгнення Росії в Україну. У 16-й пакет увійде заборона на імпорт алюмінію, відключення банків від системи SWIFT і судна тіньового флоту.
Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела.
За їхніми словами, пакет, який цього тижня був розповсюджений серед країн ЄС, пропонує санкції, які відключать більше банків від банківської системи SWIFT, і дії, спрямовані проти понад 70 суден темного флоту, залучених до транспортування російської нафти. Також пропонується ввести поетапну заборону на імпорт російського алюмінію.
Згідно з документом, пакет санкцій дасть змогу європейським покупцям імпортувати російський метал за системою квот протягом одного року, перш ніж набуде чинності повна заборона. Квоти на обсяги імпорту контролюватимуть країни-члени та виконавчий орган ЄС. Плани потребуватимуть підтримки з боку всіх країн-членів ЄС і можуть змінитися до того, як будуть офіційно запропоновані.
За даними UN Comtrade, за перші 11 місяців 2024 року ЄС імпортував з Росії близько 320 тисяч тонн необробленого алюмінію, що становить 6% від загального обсягу імпорту. Тим часом поставки до Китаю різко зросли.
Заклики до ЄС заборонити російський алюміній лунали з моменту вторгнення в Україну, і постачання з Росії в країни блоку неухильно знижувалися, оскільки виробники шукали альтернативних постачальників. Однак деякі покупці та країни-члени ЄС досі відмовляються від таких заходів, мотивуючи це тим, що деякі ключові товари буде важко повністю замінити.
Не гарантовано, що ЄС погодить пакет, який буде 16-м проти Росії. Угорщина дедалі більше опирається додатковим обмеженням проти Москви, зазначає Bloomberg.
Агентство зазначає, що раніше ЄС розглядав можливість додавання СПГ до списку, але його немає в поточних пропозиціях, і, швидше за все, це буде розглянуто в дорожній карті щодо поступової відмови від цього товару.
Крім того, ЄС пропонує заборонити тимчасове зберігання російської нафти всередині блоку, розширити обмеження на російські літаки та літаки, контрольовані Росією, а також заборонити операції з широким списком російських портів і аеропортів, які використовуються для перевезення зброї та заборонених частин, необхідних для її виготовлення. Ця пропозиція містить винятки для передач, пов’язаних з енергоносіями та надзвичайними ситуаціями.
Пропозиції включають обмеження щодо трьох контрольованих Росією банків за кордоном, а також організацій за межами країни, які використовують систему SWIFT для передачі фінансових повідомлень (SPFS).
ЄС також пропонує обмежити більше програмного забезпечення, апаратного забезпечення та інших технологій, що використовуються в системах озброєння, а також внести у санкційний список десятки компаній, включаючи багато фірм у Китаї, Туреччині та інших країнах, які допомогли Москві обійти санкції ЄС.
Окремо ЄС цього тижня запропонував запровадити мита на сільськогосподарську продукцію з Росії та Білорусі, на яку ще не поширюються мита, а також на деякі азотні добрива.
Санкціє ЄС проти РФ
16 грудня 2024 року Євросоюз запровадив 15-й пакет санкцій проти Росії. Зокрема, ще 52 судна з російського "тіньового флоту" були покарані забороною на доступ до портів і певних послуг. Також пакет містить обмеження проти 54 фізичних і 30 юридичних осіб — зокрема проти двох високопоставлених чиновників із Китаю.
Згодом ЗМІ повідомили, що 14 січня, Європейська комісія розпочне консультації щодо наступного 16-го пакета санкцій проти Росії.
Редактор "Радіо Свобода" з питань Європи Рікард Йозвяк повідомив, що 16 санкційний пакет буде спрямований на імпорт алюмінію, агропродукції, "тіньовий флот", скраплений газ та банки РФ.